12.07.2016

Boks. Maciej Suchwałko z brązem, ćwierćfinał Bartosza Burzyńskiego [zdjęcia]

Dobry występ w finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, czyli mistrzostwach kraju 15-16-letnich kadetów w Ząbkowicach Śląskich odnotowali pięściarze OSiR Suwałki.

Rywalizacja jest dużo trudniejsza niż wcześniej, bo do turnieju w danej kategorii wagowej przystępuje po 16, a nie ośmiu, zawodników, wyłonionych z eliminacji.

W wadze do 63 kg do finałów zakwalifikował się Bartosz Burzyński (na głównym zdjęciu z prawej). Mało doświadczony, mający mało walk na koncie podopieczny trenera Pawła Pasiaka  w pierwszym boju pokonał przeciwnika z Warszawy. W pojedynku o wejście do strefy, medalowej uległ Dariuszowi Radwańskiemu z Ostrowi Mazowieckiej i zajął miejsce 5-8.

- Bartek debiutował w tak poważnej i zaprezentował się naprawdę przyzwoicie – cenie szkoleniowiec suwalczan.

Dużo większe nadzieje, sięgające nawet złotego medalu, związane były ze startem rywalizującego w wadze do 80 kg Macieja Suchwałki (od prawej), który ostatnio zlał konkurentów na turniejach na Litwie i Łotwie. Mający ledwie 15 lat suwalczanin ma piekielnie silny cios. Aż 16 z 20 dotychczasowych walk wygrał przed czasem, i to w pierwszej rundzie. Piorunująco zaczął tez rywalizacje w OOM. Jego pierwszy przeciwnik, Filip Pepliński z Astorii Bydgoszcz został poddany przez swojego sekundanta już po paru sekundach. Gongu kończącego pierwsze starcie nie doczekał tez ćwierćfinałowy rywala Maćka, Michał Frąckowiak ze Skorpiona Szczecin.

- Niestety, już w półfinale Suchwałko trafił na starszego o rok, bardziej doświadczonego  mistrza kraju Kamila Zakrzewskiego z Tigera Tarnów – opowiada Paweł Pasiak. – Zaciętą walkę mój zawodnik przegrał niejednogłośnie – 1:2, a werdykt, moim zdaniem, mógł być odwrotny. Maciek musiał walczyć na pełnym dystansie, przez cztery rundy, a do przebywania na ringu przez tak długi czas po prostu nie jest przyzwyczajony.

Trener jest przekonany, Maciej Suchwałko za rok powtórzy wyczyn  walczącego również w wadze 80 kg Jakuba Krajewskiego, który sześć lat temu został pierwszym mistrzem Polski  w historii sekcji bokserskiej OSiR Suwałki. Jakub swój pierwszy start w finałach OOM także zakończył na najniższym stopniu podium, ale rok później w ładnym stylu sięgnął po złoto.