29.01.2024

Enea Czarni Radom – Ślepsk Malow Suwałki 3:1. Ostatnia drużyna lepsza od naszej

Nie tak miały wyglądać mecze Biało-Niebieskich z zespołami broniącymi się przed spadkiem. W miniony czwartek Ślepsk Malow wygrał z GKS Katowice tylko 3:2, a w poniedziałek w Radomiu dostał lanie od najgorszej drużyny sezonu.

Trzeba przyznać, że Czarni rozegrali swój najlepszy mecz, że dzień konia mieli i młody Bartosz Gomułka, wybrany MVP spotkania i 36-letni Rafał Buszek, były mistrz świata i Konrad Formela, kolejny skrzydłowy gospodarzy. Faktem jest jednak, że siatkarze suwalskiej drużyny swoją chaotyczną grą pomogli przeciwnikom na tego konia wsiąść, ustępowali im przede wszystkim wiarą w sukces.

Po drugie zwycięstwo w oddanej do użytku ponad dwa lata temu hali gospodarze ruszyli z ogromnym animuszem, a z naszej drużyny szybko uszło część powietrza, kiedy boisko już przy stanie 9:8 musiał opuścić kontuzjowany Paweł Halaba. Jego miejsce na lewym skrzydle zajął były gracz Czarnych, Bartosz Firszt i wyrównana, ale pełna błędów z obu stron gra toczyła się do wyniku 19:19. Wtedy leworęczny Bartosz Gomułka zaatakował jak z armaty, a po chwili dołożył asa serwisowego. W podobny sposób przewagę miejscowych podwyższył Konrad Formela, Czarni odjechali na 24:21, a seta wygrali 25:22.

Byliśmy przekonani, że ten set to tylko wypadek przy pracy podopiecznych Dominika Kwapisiewicza tym bardziej, ze w drugiej partii zagrali o niebo lepiej. Poziom, szczególnie na zagrywce, podnieśli też zawodnicy argentyńskiego trenera Waldo Kantora i oglądaliśmy wyrównane, emocjonujące i widowiskowe spotkanie. Tym razem to Biało-Niebiescy, wśród których najlepiej prezentował się środkowy Konrad Stajer, postawili blok i nie dali rozhulać się gospodarzom. Niemal cały czas prowadzili dwoma punktami i z taka też przewagą wygrali seta 25:23.

Wszystkim wydawało się, że Ślepsk Malow wjechał na właściwe tory. Biało-Niebiescy odjechali miejscowym na 6:2, ale tak się tym prowadzeniem rozkojarzyli, że znowu ich poczynaniami rządził chaos. Matias Sanchez złym rozegraniem wpakował atakujących na blok rywali i trener Kwapisiewicz potanowił dać mu odpocząć. Zastępujący Argentyńczyka Serb Maksim Buculejvić na moment uspokoił grę swoich kolegów, ale nie miał wpływu na postawę rywali. Czarni przegrywali 6:7, ale pięć kolejnych akcji padło już ich łupem. Gospodarze uwierzyli, że mogą wygrać tego seta i zdobyć przynajmniej 1 punkt. Zablokowali Bartosza Filipiaka i Bartosza Firszta, prowadzili już 24:18. Bartosz Filipiak zdążył jeszcze skutecznie zaatakować i dołożyć asa, ale ostatnie zadanie należało do Bartosza Gomułki i Czarni wygrali 25:20.

Na boisko wrócił Matias Sanchez, liczyliśmy na to, że nasz zespół doprowadzi do tie-breaka. Nic z tego. Nasz rozgrywający uparcie wystawiał piłki Zidze Sternowi, który nie skończył trzech ataków, a po czwartym piłka po siatce wyleciała na aut, dwie nieudane próby ataku zanotował Bartosz Filipiak. Było już 8:3 dla zespołu z Radomia. Szansę dostał kolejny przyjmujący, Ernest Kaciczak, ale nie zapobiegł nieuchronnej  już katastrofie. Carni uciekli na 11:4, gra suwalskich siatkarzy zrobiła się bardziej nerwowa, musieli ryzykować i zagrywki zepsuli Konrad Stajer, Jakub Macyra dwukrotnie, Bartosz Filipiak, Matias Sanchez i Bartosz Firszt. W ostatniej akcji Czarni zablokowali Konrada Stajera, wygrali seta 25:20 i mecz 3:1.

W Radomiu radość, bo ostatnia drużyna w tabeli ma 9 punktów i nie musi wcale spaść, bo traci już tylko 5 oczek do przedostatniego KGHM Cuprum Lubin. W ekipie Biało-Niebieskich rozczarowanie porażką z outsiderem i obawa, czy uda się utrzymać 11. pozycję. W najbiższą sobotę o godz. 20:30 w Suwałki Arenie Ślepsk Malow podejmie 12. w tabeli Barkom Każany Lwów, który traci do naszej drużyny tylko 3  punkty i rozegrał o 1 mecz mniej.