15.01.2022

Indykpol AZS Olsztyn – Ślepsk Malow Suwałki 3:2. Ucieczka spod topora

Trzecią z rzędu i już dwunastą porażkę w tym sezonie, ale pierwszą za 1 punkt, ponieśli siatkarze suwalskiej drużyny. Nie wykorzystali faktu, że w szeregach Indykpolu AZS zabrakło 4 czołowych zawodników, ale walczyli do końca w widowiskowych, emocjonujących derbach północno-wschodniej Polski.

Wojciech Winnik, prezes Ślepska Malowu żądał przed meczem dobrej, zaangażowanej gry całego zespołu i wydaje się, ze swoją postawą w sobotnim, trwającym ponad 2,5 godziny meczu w Iławie Biało-Niebiescy ocalili posadę swojemu trenerowi Andrzejowi Kowalowi i występującemu podczas jego kontuzji w roli pierwszego szkoleniowca Mateuszowi Kuśmierzowi. Na brawa zasłużyli zwłaszcza w czwartym secie, w którym chociaż przegrywali 12:19 i 16:21, to zdołali uciec spod topora. Nie dali rywalom dojść do meczbola, wygrali na przewagi i doprowadzili do tie-breaka.

Nowy trener olsztynian Argentyńczyk Javier Weber najpierw pluł sobie w brodę, że za późno reagował i pozwolił swoim podopiecznym zmarnować tak wielką przewagę w czwartej partii, ale na koniec cieszył się, że Indykpol AZS przerwał serię pięciu kolejnych porażek.

Do meczu z suwalskim zespołem akademicy przystąpili bez czterech chorych – podstawowego rozgrywającego Jana Firleja, holenderskiego przyjmującego Robberta Andringi oraz czołowych środkowych Amerykanina Taylora Averilla i Mateusza Poręby.  W tej sytuacji mający dużą przewagę przy siatce Ślepsk Malow jeszcze przed pierwszym gwizdkiem okrzyknięty został faworytem, ale po tylu niepowodzeniach w tym sezonie psychicznie nie był gotowy do odegrania tej roli.

Bialł-Niebiescy zagrali dużo lepiej niż w poprzednich meczach. O wiele skuteczniej atakowali i przyjmowali. Na początku jednak trochę słabiej  zagrywali od Karola Butryna, Toreya Defalco oraz ich kolegów i przegrali pierwszego seta 23:25 .

W wyjściowym składzie Ślepska Malowu pojawił Kevin Klinkenberg, który miał zagrać już w miniony poniedziałek w Lublinie i nie tylko poprawił przyjęcie zespołu, ale znacznie odciążył Bartłomieja Bołądzia w zdobywaniu punktów. Belgijski przyjmujący punktował 20 razy, a Bartlomiej Bołądź zdobył aż 30 punktów, w tym 6 zagrywką.

W drugim secie dobrze zagrywali także Cezary Sapiński, Josh Tuaniga oraz Andreas Takvam i suwalski zespół szybko odskoczył aż na 8 punktów. Prowadził 16:8, by niemal zupełnie stanąć. Olsztynianie poprawili zagrywkę oraz blok i nieoczekiwanie doprowadzili do remisu 20:20. Na szczęście w końcówce sprytem błysnął doświadczony Bartłomiej Bołądź i tym razem to Ślepsk malow wygrał 25:23.

Takim samym wynikiem, ale dla olsztynian zakończyła się najbardziej wyrównana, toczona niemal ciągle punkt za punt trzecia odsłona, w której najwyższy kunszt pokazał Torey Defalco.

O czwartym, trwającym aż 35 minut secie, w którym na dłuższy czas Adriana Buchowskiego zastąpił Piotr Łukasik, a który Indykpol AZS przegrał na własne życzenie już pisaliśmy. Wygraną 27:25 Ślepsk Malow zawdzięcza przede wszystkim zagrywkom Cezarego Sapińskiego i Josha uanigi oraz inteligentnym atakom Kevina Klinkenberga i Bartłomieja Bołądzia.

Blokiem na Bartłomieju Bołądziu olsztynianie rozpoczęli tie-breaka i chyba ta właśnie akcja przywróciła im wiarę w końcowy sukces. Gra najpierw toczyła się punkt za punkt, ale po akcji Toreya Defalco i złej kiwce Bartłomieja Bołądzia olszytński zespół odskoczył na 2 oczka i już tej przewagi nie oddał, wygrał 15:12 i mecz 3:2. Bialo-Niebieskim nie udało się wziąć rewanżu na akademikach za porażkę u siebie w pierwszej rundzie 0:3 (na zdjęciu).

Ślepsk Malow poniósł porażkę, ale dopisał sobie 1 punkt. To ważne, bo  w drugim sobotnim meczu Stal Nysa uległa 1:3 Skrze Bełchatów i przewaga suwalczan nad ostatnią drużyną w tabeli wzrosła do 4 punktów.

Teraz Biało-Niebiescy musza zacząć wygrywać. Przed nimi mecze z Cuprum Lublin u siebie, z Czarnymi w Radomiu i właśnie ze Stalą Nysa w Suwałki Arenie. Przydałby się komplet punktów, bo potem czeka znana już z listopada seria spotkań z Jastrzębskim Węglem, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, Projektem Warszawa i innymi zespołami z czołówki, którą 1 marca przerwie zaległy mecz z GKS-em w Katowicach.

AZS Olsztyn - Ślepsk Suwałki 3 : 2 (25:23, 23:25, 25:23, 25:27, 15:12)

MVP: Karol Butryn (AZS)

AZS Olsztyn (cyfry po nazwiskach to liczba zdobytych punktów): Karol Jankiewicz (2), Dawid Siwczyk (14), Szymon Jakubiszak (3), Torey DeFalco (27), Wiktor Janiszewski (7), Karol Butryn (28) - libero Jędrzej Gruszczyński oraz Jan Król, Jakub Ciunajtis

Ślepsk Suwałki: Kewin Klinkenberg (20), Bartłomiej Bołądź (31), Andreas Takvam (13), Adrian Buchowski (8), Cezary Sapiński (9), Josua Tuaniga(3) - libero Mateusz Czunkiewicz – oraz Mateusz Laskowski, Piotr Łukasik, Łukasz Rudzewicz, Przemysław Smoliński