17.12.2017

Karate kyokushin. Suwalczanie na fali [zdjęcia]

Trzy złote i jeden srebrny medal zdobyli zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin w rozegranych w Koszalinie mistrzostwch Polski juniorów i młodzieżowców. W tej ostatniej kategorii wygrali także drużynowo.

Drużynowe złoto wśród karateków w wieku 18-21 lat było ostatnim, jakiego brakowało w kolekcji suwalskiego klubu. Podopieczni Marka Krejpcio  zwyciężali zespołowo w kraju we wszystkich kategoriach wiekowych.

W Koszalinie wystartowało 160 zawodników z 50 klubów, w tym sześcioro suwalczan. Na najwyższym stopniu podim stawali bracia Daniel i Damian Biłbakowie oraz juniorka Aleksandra Mozerys. Srebro wywalczył Miuchal Karpowicz. Juniorki Aleksandra Rybacka i Aleksandra Górska przegraly swoje drugie walki i wylądowały poza podium.

Damian Biłbak wystartował w kata i kumite do 65 kg. W kumite przegrał swój pierwszy pojedynek, po dogrywce z zawodnikiem z Augustowa. W czasie walki było jeszcze widać u Damiana zmęczenie po starcie w zeszłym tygodniu w Rosji na Mistrzostwach Świata KWU w Jekaterynburgu. Za to w kata, Damian okazał się tym razem bezapelacyjnym mistrzem.

Daniel Biłbak nie miał sobie równych w wadze do 70 kg. Wygrał dwa pojedynki, pierwszy przez wazaari (0.5 pkt) drugi przed czasem.

Michał Karpowicz wystartował w kumite do 75 kg oraz kata. W kumite pierwszą walkę wygrał przed czasem, w drugiej przegrał przez wskazanie sędziów i zajął miejsce 7-8. Jego srebro w kata przypieczętowało drużynowe mistrzostwo dla Suwałk.

Aleksandra Mozerys wystartowała w kata i w kumite do 60 kg. W kata musiała zadowolić się najsmutniejszym dla sportowca, czwartym miejscem. Za to w kumite lepiej nie mogła sobie poradzić. Z trzech ciężkich pojedynków, jeden wygrała przez wazaari i dwa przez wskazanie sędziów. Zdobyła złoto i tytuł mistrzyni Polski.

Po ostatnim starcie, warto podsumować trofea zdobyte ow 2017 roku. W sumie suwalczanie uczestniczyli 15 turniejach - od mistrzostw klubu po mistrzostwa świata seniorów. Zaliczyli 281 startów, zdobywając 170 medali – 39 złotych, 49 srebrnych i 82 brązowe.

Najcenniejszymi były trzy medale Mistrzostw Europy:

- Aleksandra Rybacka - srebro Mistrzostw Europy kadetek, kumite do 50 kg

- Aleksandra Mozerys - brąz Mistrzostw Europy juniorek w kata

- Piotr Barwicki – brąz Mistrzostw Europy kadetów, kumite do 50 kg.

Było też 7 medali Mistrzostw Polski i dwa Otwartych Mistrzostw Austrii:

- Damian Biłbak – Mistrz Polski Seniorów, Mistrz Austrii Seniorów kumite- kategoria do 65 kg, Mistrz Polski Młodzieżowców w kata

- Daniel Biłbak – Brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów, Mistrz Polski Młodzieżowców, Mistrz                                                            Austrii, kumite- kategoria do 70 kg