03.06.2014

Karate. Michał Karpowicz trzeci w Europie

W Baku (Azerbejdżan) odbyły się Wagowe Mistrzostwa Europy Karate Shinkyokushin Seniorów i Juniorów. W zawodach wystartowało około 250 zawodników z 17 państw. Reprezentacja Polski zdobyła 9 medali (2 seniorki, 7 juniorzy). Jeden z medali dla biało-czerwonych, brąz w kata juniorów, wywalczył suwalczanin Michał Karpowicz.

Michał startował w kumite do 60 kg oraz w kata juniorów. W kumite w pierwszej walce trafił na najlepszego zawodnika gospodarzy Nuriyeva Khajala, jak się później okazało mistrza Europy.
W kata Michał stanął na najniższym stopniu podium, a walkę o srebro przegrał z Maksymem Slynko z Ukrainy. Ciekawostką jest to, że Michał i Maksym, po trzech turach, mieli takie same noty – po  238.20 punktów. Przy remisie o kolejności decydowała trzecia tura, w której Michał miał 79.40 punktów, a Ukrainiec 80.00 i to on został wicemistrzem Europy. Konkurencję kata wygrał Estevan Navarro Pedro z Hiszpanii.

Medal Michała był jedynym w kata dla Polski. To już trzeci medal Michała Karpowicza wywalczony na Mistrzostwach Europy. W zaszłym roku startując w kat. kadetów, zdobył dwa medale: złoty w kumite do 55 kg i brąz w kata. Teraz, debiutując w rywalizacji juniorów, sięgnął po brąz. W tej kategorii suwalski karateka będzie walczył jeszcze rok, ma zatem szanse na poprawienie wyniku z Baku.

Wyjazd na Mistrzostwa Europy do Azerbejdżanu został dofinansowany ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.