05.05.2024

KS Wasilków – Wigry Suwałki 1:3. Mamy lidera i siedem kroków do awansu [opinie, wyniki, tabela]

Gorąco, dosłownie i w przenośni, było w meczu na szczycie IV ligi. Niepokonany dotąd zespół z Wasilkowa został wypunktowany przez drużynę z Suwałk, która na siedem kolejek przed końcem wyszła na pierwsze miejsce w tabeli, jedyne premiowane awansem.

- Na pewno liga się nie skończyła. Gramy dalej – pociesza się Michał Hryszko, grający trener KS-u Wasilków. – Wigry wykorzystały nasze błędy, a my zrobiliśmy za mało, żeby pokonać przeciwnika, chociaż też mieliśmy swoje sytuacje.

Suwalski zespół zagrał prawie po profesorsku. Pierwszego gola zdobył tuż przed przerwą – „do szatni”, a dwa kolejne dołożył po okresie lekkiej przewagi gospodarzy o niemal do końca prowadził 3:0.

- Starannie przygotowywaliśmy się do tego meczu – mówi Paweł Cimochowski, trener Wigier. – KS Wasilków nie bez przyczyny ani razu dotąd nie przegrał. Musieliśmy grać wyrafinowanie, dojrzale, czasami nawet oddać incjatywę przeciwnikowi i czekać na swoją szansę. Do tego dołożyliśmy „iskrę” i serducho, no i zrealizowaliśmy plan.

Mimo upału, mecz miał szybkie tempo. Nie zabrakło emocji na wypełnionej kibicami obu drużyn trybunie, twardej walki i napiętej atmosfery. Sędzia pokazał 9 żółtych kartek (w tym 2 dla osób na ławkach rezerwowych) i jedną czerwoną.

Wigry wytrzymały początkowy napór dotychczasowego lidera.  Na posterunku był Jakub Kanclerz, który po strzałach z dystansu piąstkował piłkę na rzuty rożne. Na połowie rywala Biało-Niebiescy wysokim pressingiem próbowali zmusić przeciwników do błędu i stworzyć sobie strzeleckie okazje. Taka wykreowali sobie już w 25 minucie. Po odbiorze, mocny strzal lewa noga oddał Kacper Głowicki. Bramkarz Wasilkowa odbił piłkę przed siebie, a do siatki dobił ja Krzysztof Cudowski. Niestety, sędzia uznał, ze nasz napastnik był na spalonym.

Suwalski zespół dopiął swego w 43 minucie. Piłkę na połowie rywala przejął Bartosz Guzewski, ale został natychmiast sfaulowany. Po wrzutce Macieja Makuszewskiego interweniował obrońca gospodarzy i mieliśmy rzut rożny – stały fragment, który dawał zwycięstwa Biało-Niebieskich w kilku ligowych i jednym pucharowym meczu. Z prawej strony dośrodkował Kacper Głowicki, a pięknym, kontrującym strzałem głową piłkę w samym okienku umieścił niepilnowany w środku pola karnego Filip Kozłowski. Na przerwę Wigry schodziły prowadząc 1:0.

- Wiedzieliśmy, że Wigry są groźne ze stałych fragmentów, ale co innego wiedzieć, a co innego temu zaradzić – narzeka Michał Hryszko.

Po zmianie stron, KS Wasilków rzucił się do odrobienia straty, ale z jego przewagi nic nie wynikało. Wigry wyprowadziły za to drugi cios. Po kolejnym odbiorze, szybkiej akcji i dośrodkowaniu z lewej strony  wzdłuż linii pola bramkowego, strzałem z bliska na 2:0 podwyższył w 58 minucie Kamil Zalewski.

Wynik jednak nie uspokoił podopiecznych Pawła Cimochowskiego, którzy podświadomie się cofnęli i interwencjami w środku pola, często faulami przerywali akcje wasilkowian.  Znowu czysto przejąć udało się w 79 minucie. Poszło podanie do Macieja Makuszewskiego, ten wyłożył piłkę przed bramkę Kamilowi Zalewskiemu, który zaliczył swój drugie trafienie w tym meczu. Na 10 minut przed końcem było 3:0 dla Wigier.

Gospodarze, wśród których pojawił się na placu Michał Hryszko, nie ustępowali, szukali honorowego gola i znaleźli go w kontrowersyjnych okolicznościach w 3 minucie doliczonego czasu. Po kolejnym rożnym i zamieszaniu w polu karnym, sędzia uznał, że jeden z miejscowych był faulowany. Po strzale  z rzutu karnego Jana Pawłowskiego piłka, po rękach Jakuba Kanclerza trafiła przy prawym słupku do siatki. Wynik został ustalony na 1:3, gospodarze nie zdążyli już  go zmienić, mimo że za druga żółta kartkę boisko musiał opuścić Maciej Makuszewski.

Jan Pawłowski, były gracz Jagiellonii, zdobył  swoja 54. bramkę w sezonie, wyrównał rekord IV ligi ustanowiony dwa lata temu przez grającego dzisiaj dla Wigier Kamila Zalewskiego i to jedyna pociecha dla KS-u Wasilków, który musiał przełknąć gorycz pierwszej porażki i utraty pozycji lidera.

Do końca sezonu jeszcze 7 kolejek. Wigry, które do każdego spotkania będą musiały teraz przystępować jak do finału Ligi Mistrzów, czeka najpierw mecz z Dębem Dąbrowa Białostocka (piątek, 10 maja o godz. 19:30), a o później wyjazd do Ruchu Wysokie Mazowieckie, który zajmuje trzecie miejsce i traci tylko 4 punkty do prowadzącej dwójki. Dla KS-u Wasilków, który mecz z Ruchem (zremisowany) ma już za sobą, najtrudniejszy będzie wyjazd w ostatniej kolejce do Grajewa.

KS Wasilków – Wigry Suwałki 1 : 3 (0:1)

Bramki: 0:1 – Filip Kozłowski 43, 0:2 – Kamil Zalewski 58, 0:3 – Kamil Zalewski 79, 1:3 – Jan Pawłowski 90+3-karny.

Czerwona kartka: Maciej Makuszewski (Wigry, 90+4 – za drugą żółtą).

KS Wasilków: Hubert Gostomski – Kacper Skibko, Emil Łupiński, Kacper Niedźwiecki (87 Michał Poduch), Wojciech Kuriata, Aliaksei Vatkewicz (66 Damian Fronc), Bartosz Dudziński, Mateusz Cichoński, Damian Toczydłowski (70 Michał Hryszko), Michał Dawidowicz, Jan Pawłowski

Wigry: Jakub Kanclerz – Filip Kozłowski, Pavlo Berezyanskyi, Adrian Karankiewicz, Łukasz Trąbka (62 Przemysław Modzelewski), Oskar Osipiuk, Bartosz Gużewski, Kacper Głowicki, Maciej Makuszewski, Kamil Zalewski (90 Radosław Gulbierz), Krzysztof Cudowski (80 Paweł Omilianowicz)