28.11.2020

Lech II Poznań – Wigry Suwałki 1:1. Z czerwonymi kartkami na huśtawce nastrojów [opinie, tabela]

W 15. kolejce 2 Ligi piłkarze suwalskich Wigier zremisowali z rezerwami Lecha Poznań i tym samym zachowali 3. lokatę w tabeli.

Przewaga punktowa nad Skrą Częstochowa, która w piątek ograła drużynę Znicza Pruszków 5:0 stopniała do jednego oczka., ale do liderującego Górnika Polkowice, który do Suwałk przyjedzie w najbliższą środę, nasza drużyna traci już 5 punktów.

Górnik Polkowice wygrał 2:1 z KKS Kalisz i szkoda, że rzut karny dla gości zmarnował doświadczony Mateusz Żytko.

Spotkanie we Wronkach, gdzie rolę gospodarza pełni Lech II Poznań wyglądało zupełnie inaczej, niż zaplanowali sobie podopieczni Dawida Szulczka. W 2 minucie spotkania pierwszy raz na miarę żółtej kartki faulował Adrian Karankiewicz, a już chwilę później przy kolejnym prostopadłym zagraniu Kolejorza kapitan Wigier nieprzepisowo zatrzymał Huberta Sobola, czego konsekwencją była druga żółta i czerwona kartka. Tak szybko zdobytych dwóch żółtych kartek w jednym meczu obrońca Wigier w swojej piłkarskiej karierze jeszcze nie złapał.

- Mecz z dużą huśtawką nastrojów. Mieliśmy plan na to spotkanie i musieliśmy już go zmienić na samym początku. Dwa faule, które zatrzymywały kontrę i ta pierwsza połowa wyglądała ciężko - oceniał po meczu Dawid Szulczek.

Grające w przewadze zawodnika rezerwy Lecha Poznań szybko tą przewagę uwidoczniły na boisku. W 9 minucie odważnie z dystansu uderzył Tymoteusz Klupś, ale płasko lecąca piłka nie stanowiła zagrożenia dla Hieronima Zocha. Zbudowani głównie z młodych zawodników gospodarze zepchnęli suwalczan do głębokiej defensywy i swoich szans upatrywali w prostopadłych piłkach przed pole karne. Z większością prób takich zagrań radzili sobie stoperzy suwalczan.

W 18 minucie po faulu przed polem karnym na bramkarzu Wigier żółtą kartkę obejrzał Hubert Sobol, jednak po wznowieniu gry piłkarze suwalczan szybko stracili futbolówkę i kolejne akcje próbowali tworzyć podopieczni Rafała Ulatowskiego. Grające w osłabieniu Wigry przeszły na grę czwórką obrońców, którą stanowili: Grzegorz Aftyka, Martin Dobrotka, Adrian Piekarski i Daniel Liszka.

W 33 minucie perfekcyjnie w pole karne dograł futbolówkę Igor Ławrynowicz, a tam zza pleców Grzegorza Aftyki wyskoczył Ołeksandr Jacenko i w dogodnej sytuacji płaskim strzałem 20-letni Ukrainiec wyprowadził drużynę rezerw Kolejorza na prowadzenie 1:0.

W pierwszej połowie w szeregach Biało – Niebieskich zabrakło pewności siebie i odwagi do przeniesienia akcji na połowę rywala. To było 45 minut pod dyktando gospodarzy, którzy w wyjściowym składzie mieli aż czterech 17-latków.

Po zmianie stron Wigry podjęły ryzyko, nasi zawodnicy zaczęli dłużej utrzymywać się przy futbolówce. Kolejorz liczne ataki gości powstrzymywał faulami. Po jednym z nich w 51 minucie dochodzącą piłkę z rzutu wolnego dośrodkował w pole karne Grzegorz Aftyka i najwyżej wyskoczył do niej Adrian Piekarski. Wychowanek Wigier pewnym strzałem głową doprowadził do wyrównania, sugerując swoim kolegom, że nie wszystko w tym meczu stracone.

Po wznowieniu gry od środka, wycofaniu piłki do linii defensorów i dalekim zagraniu na połowę Wigier w powietrzu w walce o futbolówkę faulowany był Adrian Piekarski. Autorem przewinienia był Hubert Sobol i arbiter z Kielc pokazał 20-letniemu napastnikowi Lecha Poznań drugą żółtą kartkę. Siły liczebne na boisku się wyrównały i od tej pory więcej z gry mieli walczące o powrót do 1 Ligi Wigry Suwałki.

W 55 minucie przed własnym polem błąd popełnił stoper Filip Nawrocki, piłkę miał na nodze Paweł Gierach i w kapitalnej sytuacji nie czysto uderzył w piłkę i oddał niecelny strzał na bramkę. Dziesięć minut później po rzucie rożnym strzały Martina Dobrotki i Patryka Czułowskiego dwukrotnie zablokowali gospodarze. Z kontratakiem ruszył za to Tymoteusz Klupś i uderzając na bramkę zmusił Hieronima Zocha do interwencji „na raty”.

W 68 minucie kolejny raz zaatakowali zawodnicy Lecha II Poznań, tym razem po zejściu do środka i płaskim strzale Ołeksandra Jacenko, Hieronim Zoch nie miał problemów z interwencją. W odpowiedzi Paweł Gierach oddał piłkę do Denisa Gojko i pomocnik Wigier oddał mocny strzał, ale lepiej spisał się interweniujący Krzysztof Bąkowski.

- Biorąc pod uwagę jak wyglądała ta druga połowa, to nie cieszymy się z tego punktu. Bo chcieliśmy zdobyć trzy punkty. I zawsze będziemy dążyć do tego, żeby te mecze wygrywać. Plan na tą połowę był konkretny Chcieliśmy zagrać bez typowego napastnika i trochę dłużej utrzymać się przy piłce. No i z racji wyniku chcieliśmy iść do wysokiego pressingu, zaryzykować i to się udało, bo zdobyliśmy bramkę i stan meczu się wyrównał po tej kartce Sobola – komentował Dawid Szulczek.

W ostatnim kwadransie znów okazał się być widoczny brak ofensywnych zmienników. Biało-Niebiescy nie dali rady zmęczeniu i nie stworzyli już dogodnych okazji strzeleckich.

Remis wydaje się być sprawiedliwym wynikiem patrząc na przebieg wydarzeń w tym spotkaniu. Górnik Polkowice zwyciężył 2:1 z KKS-em Kalisz i odskoczył już na 5 oczek przewagi do Biało-Niebieskich.

Na zmniejszenie straty punktowej szansa już w najbliższą środę. Wigry Suwałki na własnym obiekcie w meczu kolejki zmierzą z liderem z Polkowic. Początek tego starcia o godzinie 18:00. Mecz na sczczycie pokaże TVP Sport, a my, jak zawsze, polecamy naszą relację na żywo.

Adrian Milewski, TM

Lech II Poznań - Wigry Suwałki 1 : 1 (1:0)

Lech II: Krzysztof Bąkowski - Filip Borowski, Filip Nawrocki, Grzegorz Wojtkowiak, Krystian Palacz, Tymoteusz Klupś (76. Jakub Karbownik), Jakub Białczyk, Igor Ławrynowicz (57. Norbert Pacławski), Eryk Kryg, Ołeksandr Jacenko (76. Łukasz Szramowski), Hubert Sobol.

Wigry: Hieronim Zoch - Grzegorz Aftyka (69. Michał Ozga), Adrian Piekarski, Adrian Karankiewicz, Martin Dobrotka, Daniel Liszka, Paweł Gierach (88. Oskar Furst), Łukasz Bogusławski, Patryk Czułowski, Denis Gojko, Cezary Sauczek.

Gole: Ołeksandr Jacenko 33 – Adrian Piekarski 51

Żółte kartki: Hubert Sobol (x 2 – 18 i 52 min), Łukasz Szramowski - Adrian Karankiewicz (2 x: 3 i 5 min.), Grzegorz Aftyka, Łukasz Bogusławski, Patryk Czułowski

Czerwone kartki (za dwie żółte): - Hubert Sobol (52 min.) - Adrian Karankiewicz (5 min.)

Sędzia: Damian Gawęcki (Kielce)

Pozostałe wyniki i pary 15. kolejki:

Piątek, 27.11.

Znicz Pruszków - Skra Częstochowa 0 : 5 (0:3)

Gole: Kamil Wojtyra 9 (k), 33, Piotr Nocoń 46, 66, Damian Warnecki 90

Żółte kartki: Paweł Tarnowski, Mariusz Gabrych – Mariusz Holik, Sebastian Rogala

Sobota, 28.11.

Olimpia Elbląg - Błękitni Stargard 4 : 2 (3:1)

Gole: Janusz Surdykowski 7 i 76, Orest Tkaczuk 32, Marcin Bawolik 39 - Mateusz Bochniak 29 (z karnego), Michał Cywiński 75

Żółte kartki: Klaudiusz Krasa, Janusz Surdykowski, Kamil Wenger, Wojciech Zyska – Tomasz Kaczmarek, Hubert Krawczun, Przemysław Brzeziański

Hutnik Kraków - Bytovia Bytów 3 : 1 (0:0)

Gole: Patryk Kieliś 49 i 90, Dawid Linca 75 – Paweł Zawistowski 55 (z karnego)

Żółte kartki: Miłosz Drąg, Mateusz Ozimek, Mateusz Zając – Jakub Bach, Oskar Sikorski, Piotr Giel

Pogoń Siedlce - Śląsk II Wrocław 1 : 2 (0:1)

Gole: Krzysztof Kołodziej 61 - Paweł Kucharczyk 7, Przemysław Bargiel 90+3 (z karnego)

Żółte kartki: Mateusz Piotrowski, Krzysztof Kołodziej, Ivan Očenáš,Marcin Kozłowski I, Oskar Repka – Przemysław Bargiel, Filip Michalski.

Górnik Polkowice - KKS 1925 Kalisz 2 : 1 (1:1)

Gole: Mariusz Szuszkiewicz 39, Ernest Terpiłowski 50 - Mateusz Majewski 10

w 71 min. Mateusz Żytko (KKS 1925 Kalisz) nie wykorzystał rzutu karnego.

Żółta kartka: Piotr Azikiewicz, Bruno Żołądź- Damian Kamiński

Olimpia Grudziądz - Garbarnia Kraków  1 : 2 (1:0)

Gole: Jose Embalo 21 ( z karnego) – Grzegorz Marszalik 58, Bruno Wacławek 84

Żółta kartka: David Andronic (Olimpia)

Sokół Ostróda - Chojniczanka Chojnice  3 : 0 (2:0)

Gole: Dawid Wolny 28, Rafał Siemaszko 31, Tomasz Gajda 70

Żółte kartki: Tomasz Gajda – Mateusz Klichowicz, Marcin Grolik

Niedziela, 29.11.

GKS Katowice - Motor Lublin  2 : 1 (0:0)

Gole: Krystian Sanocki 66, Filip Kozłowski 90 - Szymon Rak 81

Żółte kartki: Arkadiusz Jędrych, Michał Kołodziejski, Michał Gałecki – Rafał Król, Ariel Wawszczyk, Maksymilian Cichocki, Kamil Kumoch

13:28

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

10 goli - Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

9 goli – Piotr Giel (Bytovia Bytów), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Dawid Wolny (Sokół Ostróda),