02.08.2016

MTB. Suwalscy kolarze w krajowej czołówce

Prawdziwym wyzwaniem dla dwudziestu kolarzy z klubu MTB Suwałki były weekendowe zawody w Chełmie (woj. lubelskie), które odbyły się w miniony weekend. W tym sezonie to już dziewiąty i dziesiąty start suwalczan w zawodach z cyklu Maratony Kresowych.

W sobotę zawodnicy mieli do pokonania trudną technicznie 14-kilometrową trasę, a stawką były medale Mistrzostw Polski Amatorów XCT (jazda indywidualna na czas MTB) , o które walczli też zawodowcy, m.in. wicemistrzyni Litwy Sylvija Latozaite, wicemistrzyni świata Magdalena Sadłecka czy mistrz Litwy Sarunas Pacevicius, z którymi rywalizację podjęli suwalczanie.

Na leśnej, błotnistej trasie o solidnej dawce przewyższeń, ze stromymi, wąskimi podjazdami oraz szybkimi, wyprofilowanymi i długimi zjazdami, suwalscy klubowicze zdobyli trzy medale, każdy innego koloru. Anna Taraszkiewicz zdobyła tytuł Mistrzyni Polski w kategorii Kobiety K50. Zenon Malinowski został Wicemistrzem Polski w kategorii Master M60, a Andrzej Bąkała zajął 3. miejsce w kat. Master M60. Pozostali nasi zawodnicy zajmowali miejsca w pierwszych dziesiątkach swoich kategorii. Startowało 270 zawodników, a nagrodę dla najstarszego spośród nich otrzymał kolarz MTB Suwałki niezawodny Dariusz Klin.

Po sobotnich zawodach Suwalczanom jeszcze było mało i w niedzielę, w gronie ponad 300 kolarzy, wystartowali w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego.  Na 30-kilometrowej trasie, gdzie nie było miejsca na odpoczynek po płaskim terenie, przy temperaturze sięgającej ponad 35 stop. C kolarze wywalczyli bardzo dobre lokaty.

Potwierdza to przede wszystkim 3. miejsce w klasyfikacji drużynowej dla MTB Suwałki. Klaudia Ostrowska zajęła 2. miejsce OPEN i była bezkonkurencyjna w swojej kategorii (Kobiety Fit K3).. Na podium ponownie stanął Zenon Malinowski, tym razem zwyciężając kategorię MK Weteran, a Dariusz Klin ponownie otrzymał medal dla najstarszego zawodnika, bezapelacyjnie wygrywając kategorię Super Weteran. To godne podziwu osiągnięcia! Trzecie miejsce w kategorii Orlik zajął obiecujący Damian Chorzewski, a w kategorii Junior również trzeci był Piotr Wasilewski, wspierany przez AQUAEL. Pozostali zawodnicy również przyczynili się do sukcesu w klasyfikacji drużynowej. MTB Suwałki walczy o 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Maratonów Kresowych.

Kolejna okazja do ścigania już w najbliższą niedzielę, 7. sierpnia, w Sejnach. Każdy może pokibicować lub wystartować i zobaczyć zawodników w walce. Zapewniamy, że nikt nie będzie się nudził. Starty głównych dystansów od godz. 11.40. Miejsce to agroturystyka „Na Stawach”. Serdecznie zapraszamy!