17.08.2015

Na okręgowych boiskach. Remis Wigier II, zwycięstwa Pomorzanki, Sparty i Polonii [zdjęcia]

Od remisu z Rudnią Zabłudów występy w IV lidze zainaugurowały rezerwy suwalskich Wigier (ten mecz na zdjęciach). Na inaugurację klasy okręgowej zwycięstwa odniosły Pomorzanka Sejny i Sparta Augustów. Do II rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgu awansowała Polonia Raczki.

IV liga

Inauguracja Wigier II na remis

Dopiero w 2. kolejce na IV-ligowych boiska sezon zainaugurowali piłkarze rezerw suwalskich Wigier. I nie była to inauguracja, jakiej oczekiwali nieliczni kibice, bowiem mecz zakończył się remisem 2:2, a suwalczanie dwukrotnie musieli gonić wynik.

Pierwsza połowa to zdecydowana przewaga Wigier w czasie posiadania piłki i gości w ilości strzelonych goli. Rudnia, a konkretnie Obukowicz w 43 min. po lewej stronie wbiegł w pole karne i strzałem po ziemi w długi róg pokonał Patryka Sobolewskiego. Był to jedyny celny strzał gości w tej części meczu. Wigry zaś nie były wstanie przebić się przez defensywny mur Rudni. Goście mieli też sporo szczęścia, np. w 19 min. kiedy po strzale Damiana Sobolewskiego piłka odbiła się od jednego z obrońców i zamiast do siatki trafiła w ... słupek. Dwie minuty wcześniej minimalnie niecelnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Kamil Lauryn.

Gospodarze wyrównali w 51 min., a gola strzelił Damian Sobolewski, który w polu karnym przejął piłkę źle wybitą przez obrońcę i nie dał szans Drozdowi. W tej części gry goście grali już zdecydowanie odważniej, częściej nie tylko gościli ale też zagrażali bramce Wigier. W 60 min. w sytuacji sam na sam z Patrykiem Sobolewskim znalazł się Krzysztof Czaban, ale młody bramkarz gospodarzy z tego pojedynku wyszedł obronną ręką. W 66 min. bramkarza gości próbował przelobować Żukowski, a kilka minut później strzałem po długim roku golkipera Wigier starł się zaskoczyć Czaban. W 87 min. piłka ugrzęzła w bramce Drozda, ale strzelec gola Damian Sobolewski był na spalonym i sędzia gola nie uznał. W 88. min. goście ponownie wyszli na prowadzenie, a gola, strzałem pod poprzeczkę Patryk Puciłowski. W 90 min., na środku boiska faulowany był Kamil Lauryn. Obrońca Wigier nie zadowolony, ze arbiter podyktował tylko rzut wolny, krzyknął w jego stronę: KARTKA NO NIE... i zobaczył żółtą kartkę. Wyrównujący gol padł w drugiej minucie doliczonego czasu gry. Prostopadłe podanie Lauryna w pole karne wykorzystał Damian Sobolewski i po raz drugi pokonał Tomasza Drozda ustalając wynik meczu na 2:2.

- Jak nie udało się wygrać, to trzeba cieszyć się z remisu – podsumował mecz Andrzej Spura, trener Wigier II. – Kibice obejrzeli niezłe widowisko, my mieliśmy więcej bramkowych sytuacji, ale zawodziła skuteczność i nad tym elementem musimy popracować. Już po dwóch kolejkach widać, że w tym sezonie grać się będzie twardo i to od pierwszego do ostatniego gwizdka  sędziego, że nikt nikomu nie odpuści, nie podłoży się. Walczyć jest o co, bo po reorganizacji w IV lidze utrzyma się tylko osiem drużyn. Dowodem jest Rudnia, które mimo że jest beniaminkiem, ma mocny skład i może jeszcze sporo w lidze namieszać. Tym bardziej trzeba cieszyć się ze zdobytego punktu.

Wigry II Suwałki - Rudnia Zabłudów  2:2 (0:1)
Gole: Damian Sobolewski 51, 90+2 – Obukowicz (14), Puciłowski 88
Żółte kartki: Rozmus, Lauryn
Sędziowali: Marcin Adamski oraz Piotr Uklaski (obaj Białystok) i Janusz Wnorowski (Tykocin)
Wigry II: P. Sobolewski – Sawicki, Rozmus, Lauryn, Byliński (70. Spura), Stasiński, Kupszta, Petelski (46. Żukowski), Szyszka, Omilianowicz (57. Świtaj), D. Sobolewski
Rudnia: Drozd – Kierzul, Korolczuk, Mściwulewski, Jarmoszko, Iwanicki, Leończuk (80. Klimiuk), Obukowicz (83. Puciłowski), Klepacki, Łoszakiewicz, Czaban (80. Harasimczuk)

Klasa okręgowa. Pomorzanka zgodnie z planem, niespodzianka Sparty

W inaugurującej sezon kolejce w Sejnach planowe zwycięstwo nad Pograniczem Kuźnica Białostocka odniosła Pomorzanka Sejny. Wynik mógł być bardziej okazały gdyby nie indolencja strzelecka gospodarzy. Niespodziankę sprawiła Sparta Augustów, która w Białymstoku rozbiła BKS Jagiellonię.  Oby tak dalej.

BKS Jagiellonia Białystok - Sparta Augustów  0:4 (0:1)
Gole: Dembowski 34, Letkiewicz 46, Niedźwiedzki 64, Kurtyński 90
Sparta: Pyrek – Adam Zaniewski, Klukowski, Niedźwiedzki, Paweł Zaniewski, Wielgat, Mickiewicz (85. Zalewski), Dembowski (70. Kurtyński), Sieńko (70. Wilczewski), Letkiewicz (75. Adam Filipow), Sobolewski

- Cieszę się ze zwycięstwa, z trzech punktów i z tego, że trzy z czterech goli zdobyli zawodnicy, którzy dołączyli do nas w tym sezonie – o meczu mówi Jacek Bayer, trener Sparty, były piłkarz Jagiellonii. – Przez całe spotkanie kontrolowaliśmy to, co dzieje się na boisku, ani przez moment nie pozwoliliśmy rywalom zagrozić naszej bramce. Zrobiliśmy dobry początek i oby tak dalej

Pomorzanka Sejny - Pogranicze Kuźnica Białostocka  2:1 (2:0)
Gole: Marcin Żyliński 15, Zawadzki 39 – goście 86
Pomorzanka: Balewicz – Łukowski, Dochód, Adrian Żyliński (62. Czakis), Buchowski, Żukowski (73. Kowalewski), Tomczyk (62. Kalisz), Zawadzki, Krachało, Marcin Żyliński, Łejmel (62. Tarlecki).

- Wynik cieszy, skuteczność, a raczej jej brak martwi i to musimy poprawić – po mecz powiedział nam Wojciech Milewski, trener Pomorzanki. – To spotkanie powinniśmy wygrać 7-8 do jednego. Gola straciliśmy po praktycznie jednym celnym strzale gości oddanym w całym meczu.. Jestem jednak zadowolony z zaangażowania chłopaków, którzy w ten mecz włożyli masę sił i całe serca. I za to im podziękowałem. Jak poprawimy skuteczność jesteśmy w stanie zająć miejsce w czołówce i spokojnie utrzymać się w okręgówce po reorganizacji.

Polonia Raczki też w II rundzie

Po zwycięstwie 5:4 po dogrywce w Janówce z Grabem do II rundy Pucharu Polski na szczeblu okręgu awansowała Polonia Raczki. Dzięki wolnemu losowi zagra w niej też Rospuda Filipów, a w gronie potencjalnych rywali tej dwójki są Pomorzanka Sejny i Sparta Augustów.

Grab Janówka - Polonia Raczki  d. 4:5 (4:1, 4:4)
Gole dla Polonii: Patryk Ostaszewski 2, Damian Ostaszewski, Sobolewski, Kowalewski.
Polonia: Siemriński – Siejda, Szczepański, Nowikowski (46. P. Ostaszewski), Jachimowicz, Sobolewski, Kowalewski, Bielecki, D. Ostaszewski, Żołobko, Żukowski (46. Gliniecki)

- Zanim dostosowaliśmy się do fatalnej murawy przegrywaliśmy już 1:4 – relacjonuje mecz Mariusz Zalewski. – Staraliśmy się grać piłką, bo taką grę preferujemy, ale na boisku w Janówce tak grać się nie da. Po zmianie stron złapaliśmy jednak swój rytm, a gospodarze z minuty na minutę tracili siły. Gole zatem były tylko kwestią czasu. W regulaminowym doprowadziliśmy do remisu, a w 115 minucie postawiliśmy kropkę nad „i”. Od 46 minuty Grab nie stworzył pod naszą bramką ani jednej sytuacji, my mieliśmy ich jeszcze kilka i mogliśmy mecz rozstrzygnąć bez dogrywki. Stało się jak się stało, gramy w drugiej rundzie, a jak mówiono nam w Janówce, o awans zagramy z Rospudą Filipów.

Rospuda Filipów - wolny los.

2. runda Pucharu Polski, w której zagrają Polonia Raczki, Rospuda Filipów ( w I rundzie miała wolny los) odbędzie się 26 sierpnia (środa) o 16.30 z udziałem zwycięzców oraz ekip z ligi okręgowej, w tym Pomorzanki Sejny i Sparty Augustów.