18.09.2016

Paraolimpiada w Rio. Joanna Mendak na koniec bez finału

Udział w swoich czwartych igrzyskach paraolimpijskich niedowidząca pływaczka z Suwałk zakończyła bez medalu. Po siódmym miejscu na 100 m motylkiem i piątym na 50 m dowolnym, w wyścigu na 100 m dowolnym Joanna Mendak nie weszła do finału.

Trzykrotna mistrzyni paraolimpijska, srebrna i dwukrotnie brązowa medalistka miała pecha w ostatnim starcie w Rio. W swojej serii eliminacyjnej na 100 m kraulem trafiła akurat na wszystkie cztery zawodniczki, które wyprzedziły je w rozstrzygającym wyścigu na dwukrotnie krótszym dystansie. Niestety, tak samo stało się i tym razem.

Trzecią serię kwalifikacji wygrała  złota medalistka na 50 m, rekordzistka świata (58.05) Anna Stetsenko z Ukrainy – 1:00.40, przed trzema Uzbeczkami – Szochsamanchon Toszpulatową – 1:01.07, Fotimachon Aniłową – 1:01.78 i Muslimą Odiłową – 1:02.45. Podopieczna trenera Edwarda Deca z wynikiem 1:03.73 była piąta i nie zakwalifikowała się do finału.

Złoty medal, podobnie jak na 50 m dowolnym,  zdobyła Stetsenko – 59.19, przed triumfatorką wyścigu na 100 m motylkiem Rebeccą Meyers – 59.77 i Brytyjka Hannah Russel – 1:00.07.

Uroczyste zamknięcie Igrzysk Paraolimpijskich w Rio w nocy z niedzieli na poniedziałek. Srebrny medal w tesinisie stołowym na wózkach w klasie 2 zdobył mieszkaniec Raczek Rafał Czuper.