04.12.2021

PGE Skra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Była walka, nie ma efektu

Gdyby to była jazda figurowa na lodzie, Biało-Niebiescy za dobre wrażenie, jakie zrobili w Bełchatowie, zdobyliby przynajmniej pół punktu. Nic z tego, przegrali czwarty mecz z rzędu i ósmy w sezonie.

Niestety, w siatkówce punktuje zespół, który wygra przynajmniej dwa sety. Ślepsk Malow nie wygrał ani jednego i wraca z Bełchatowa z niczym. No, prawie z niczym, bo z wielką nadzieją na zdobycze w kolejnych trzech meczach, jakie pozostały do końca pierwszej rundy.

Zespół Andrzeja Kowala pokazywał niezłą siatkówkę już w poprzednim spotkaniu z Projektem Warszawa. Przeciwko Skrze trener posłał swoją żelazną w tym sezonie wyjściową siódemkę, która miała grać odważnie i urozmaicenie. Tak rzeczywiście było, ale okazało się to za mało na dobrze dysponowanych gospodarzy, których pod nieobecność chorego Slobodana Kovaća prowadził jego asystent, Radosław Kolanek.

Wszystkie trzy sety zakończyły się wynikiem 25:22, trwały po 26-27 minut i miały bardzo podobny przebieg. Najpierw trwała wyrównana walka punkt za punkt. potem minimalnie lepiej serwująca, rzadziej myląca się w ataku, mająca dodatkowo w swoich szeregach bombardiera Aleksandara Atanasijevića, a za sprawą Mateusza Bieńka i Karola Kłosa dużo skuteczniejsza w bloku (12:5) Skra uciekała na 4-6 punktów. W końcówkach gospodarze, wśród których świetnie rozgrywał Grzegorz Łomacz, umiejętnie bronili przewagę, niezagrożeni kończyli sety i wygrali swój trzeci mecz z rzędu.

Tradycją stało się, że wszyscy nasi przeciwnicy zagrywką celują w mierzącego 208 cm Piotra Łukasika. Już w pierwszym secie przy stanie 18:12 dla Skry zmienił go Kevin Klinkenberg. Pozostali siatkarze suwalskiej drużyny znacznie poprawili przyjęcie, dzieki czemu Josh Tuaniga w miarę często uruchamiał środkiem Andreasa Takvama i Cezarego Sapińskiego, który mógł cieszyć się 100-procentową skutecznością w ataku.

Także 11 punktów zdobył Adrian Buchowski, który dzielnie przedzierał się lub sprytnie obijał blok, a najlepiej punktujący w suwalskich szeregach Bartłomiej Bołądź zbyt czesto nadziewał się na blok, kilka razy się pomylił w ataku, co dało mu 44 proc. skuteczności.

Ucieszyła wyraźna poprawa zagrywki, na którą dodatkowo wchodzili na boisko Mateusz Laskowski i Łukasz Rudzewicz. W całym meczu Biało-Niebiescy pomyli się w tym elemencie 10 razy, a zaserwowali 5 asów.

O ile po porażkach z Jastrzębskim Weglem i ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, mistrzem i wicemistrzem Polski siatkarze suwalskiej drużyny mieli nosy spuszcone na kwintę, to przegrane po walce z Projektem i Skrą, trzecią i czwartą drużyną poprzedniego sezonu przyjęli z podniesionymi czołami.

Widać lepszą grę, nawiązującą do dobrej postawy w ubiegłych rozgrywkach. Jeżeli Ślepsk Malow Suwałki zbytnio nie przyzwyczaił się do porażek, to pozostałe do zakończenia rundy mecze z Asseco Resovią, Treflem Gdańsk i katowickim GKS-em powinien już rozstrzygnąć na swoją korzyść.

Wyniki i pary 10. kolejki

Skra Bełchatów - Ślepsk Suwałki 3 : 0 (25:22, 25:22, 25:22)

MVP: Aleksander Atanasijevic (Skra)

Skra (cyfry po nazwiskach zawodników to liczba zdobytych punktów): Kłos (7), Kooy (14), Ebadipour (8), Atanasijevic(20), Łomacz(2), Bieniek(10) – Piechocki (libero) oraz Schulz

Ślepsk: Łukasik, Bołądź (15), Takvam (8), Buchowski (11), Sapiński (11), Tuaniga – Czunkiewicz i Filipowicz (libero) oraz Laskowski, Klinkenberg (7), Rudzewicz.

Sędzia: Piotr Król (śląskie)