28.03.2020

PlusLiga. Ślepsk Malow po udanym debiucie, zostaje Andrzej Kowal i ośmiu zawodników

W przedwcześnie zakończonym sezonie 2019/20 po raz pierwszy w historii nie przyznano tytułów mistrza Polski oraz medali. W debiucie w najwyższej klasie rozgrywkowej MKS Ślepk Malow zajął 9. miejsce. Już wiadomo, że w drugim sezonie zespół poprowadzi trener Andrzej Kowal, a umowy przedłużyło ośmiu siatkarzy.

- Przed sezonem władze klubu postawiły przed nami zadanie utrzymania się w PlusLidze, co zapewniało 13 i każde wyższe miejsce w końcowej tabeli – mówi Andrzej Kowal, trener MKS Ślepsk Malwo. - Nie było ot zadanie łatwe, bowiem budowę zespołu zaczęliśmy bardzo późno, kiedy rywale mieli już skompletowane składy. Ale zadanie postawione przed sztabem szkoleniowym i drużyną udało się nam zrealizować i to z nawiązką. Zajęliśmy dziewiąte miejsce, a byliśmy o krok, a raczej o jedne punkt lub jedną wygraną więcej od najlepszej ósemki. Graliśmy fajną siatkówkę, w miarę stabilną, niemal każdy z zawodników robił postępy, rozwijał się. Generalnie rzecz ujmując nie było w lidze zespołu, który zagrałby równo we wszystkich meczach. Bywało lepiej i gorzej, ale liczy się końcowy efekt. Porażki zdarzały się zatem wszystkim ale, podobnie jak zwycięstwa, są one częścią sportowej rywalizacji.

Na pytanie o najsłabszy i najlepszy mecz, trener Kowal odpowiedział: - Zagraliśmy, i dotyczy to całego zespołu, gorzej u siebie z Lubinem i słabo w Bydgoszczy, gdzie gospodarze bardzo skutecznie atakowali, a my, po bardzo dobrym, wygranym 3:0 meczu w Gdańsku, nie potrafiliśmy utrzymać tego poziomu. Ale wygraliśmy oba spotkania z Asseco Resovią, AZS Olsztyn i Treflem Gdańsk. Najlepszym meczem było bez wątpienia spotkanie z mistrzem Polski Skrą Bełchatów, którą pokonaliśmy u siebie 3:1.

Do historii PlusLigi i męskiej siatkówki przejdzie też drugi set rozegranego w Suwałkach meczu z Czarnymi Radom. Mecz przegraliśmy 1:3, a drugiego, trwającego 59 minut, przegranego przez nas seta 42:44, w którym goście wykorzystali dopiero 16 piłkę setową.

Sezon zakończony, siatkarze rozjechali się do domów, gdzie spędzą święta i pozostaną aż do odwołania. Trudno dziś mówić o przyszłości, bo nie wiadomo kiedy i jak zakończy się walka z pandemią, jakie decyzje odnośnie sezonu 2020/21 podejmą władze polskiej - siatkówki.

- Dziś mogę powiedzieć tylko tyle, że w drugim sezonie w PlusLidze naszą drużynę poprowadzi trener Andrzej Kowal – mówi Wojciech Winnik, prezes MKS Ślepsk Malow. – Na nowy sezon mamy też umowy z ośmioma zawodnikami. Trwają rozmowy z innymi siatkarzami i sztabem szkoleniowym. Umowy ze sponsorami tytularnymi czyli Ślepskiem i Malowem obowiązują do 31.05.2021. Z kilkoma sponsorami mamy umowy do końca czerwca i do końca tego roku. Prowadzimy rozmowy z trzema firmami, których władze są zainteresowane dołączeniem do sponsorów tytularnych klubu. Ale o szczegółach dziś mówić za wcześnie.

A tak Ślepsk Malow i jego zawodnicy prezntują się w PlusLigowych statystykach:

PlusLiga

Debiut w PlusLidze: 30:10. 2019 w Rzeszowie z Asseco Resovią Rzeszów

ASSECO RESOVIA RZESZÓW – MKS ŚLEPSK MALOW SUWAŁKI 1:3 (25:23, 17:25, 16:25, 22:25)

MVP: Nikolas Szerszeń (Ślepsk Malow)

Pierwszy punkt w PL dla Ślepska  - Jakub Rohnka w I secie na 1:1 atakiem po bloku

Asseco Resovia Rzeszów (cyfry przy nazwiskach zawodników oznaczają liczbę zdobytych przez nich punktów): Bartłomiej Krulicki (7 pkt.), Grzegorz Kosok (2), Nicolas Hoag (14), Zbigniew Bartman (14), Nicolas Marechal (7), Damian Schulz (6) – Bartosz Mariański (L) oraz Luke Perry (L), Kawika Skoji (0), Rafał Buszek  (1), Marcin Możdżonek (6)

Sztab trenerski: Piotr Gruszka (I trener), Wojciech Serafin (II trener), Kamil Sołoducha (III trener)

MKS Ślepsk Malow Suwałki: Kamil Skrzypkowski (2), Wojciech Siek, Nicolas Szerszeń (15), Bartłomiej Bołądź (20), Andreas Takvam (8), Łukasz Rudzewicz (8), Jakub Rohnka (13), Josua Tuaniga (8)  – Paweł Filipowicz (L) i Adrian Stańczak (L) oraz Wojciech Siek, Kamil Skrzypkowski

Sztab trenerski: Andrzej Kowal (I trener), Mateusz Mielnik (II trener), Mateusz Kuśmierz (III trener)

Pierwszy mecz we własnej hali (Suwałki Arena) 23.11.2019 – widzów. 2.241

ŚLEPSK MALOW SUWAŁKI – INDYKPOL AZS OLSZTYN 3:1 (25:20, 25:19, 23:25, 27:25)

MVP: Andreas Takvam (Ślepsk Malow)

Pierwszy punkt dla Ślepska w meczu w Suwałkach przy stanie 0:3, atakiem po bloku zdobył  Nicolas Szerszeń

ŚLEPSK: Tuaniga 4, Szerszeń 16, Takvam 14, Bołądź 11, Rohnka 9, Rudzewicz 7 oraz Filipowicz (l), Stańczak (l), Klinkenberg, Gonciarz, Szwaradzki 6, Siek. Trener: Kowal.

AZS: Woicki, Żaliński 9, Pietraszko 8, Hadrava 12, Andringa 6, Seyed 12 oraz Żurek (l), Zabłocki (l), Kapica 10, Kowalski, Mika 16. Trener: Montagnani.

Rozegrany 4.03.2020 mecz z Treflem w Gdańsku (3:0 dla Ślepska) był 400 meczem Ślepska łącznie w I i PlusLidze.

REKORD PLUS LIGI

Aż 59 minut trwał drugi set meczu Ślepsk  Malow – Czarni Radom zakończony wynikiem 42:44 dla Czarnych. To rekord długości seta w PlusLidze, poprzedni, sprzed dwóch sezonów, należał do Łuczniczki Bydgoszcz i Espadonu Szczecin. Po 55 minutach Łuczniczka przegrała w Bydgoszczy 40:42.

Najwięcej punktów w secie:

86 – 42:44 z Czarnymi Radom (w) rekord PlusLigi

66 – 34:32 z AZS Olsztyn (w)

64 – 31:33 z ZAKSA K-K (d)

56 – 27:29 ze Skrą (w)

54 – 26:28 ze Skrą (w)

52 – 27:25 z ZAKSA (w) , z AZS Olsztyn (d)

Najwyższe zwycięstwo w secie:

25:14 – z Treflem Gdańsk (w)

25:15 – z Treflem Gdańsk (w)

25:16 – z Resovią (w), z Treflem Gdańsk (d)

25:17 – z Resovią (w), z AZS Olsztyn (w)

25:18 z BKS Visła Bydgoszcz x 2 (d), z Cuprum Lubin (w)

Najwyższa porażka w secie:

12:25 z Cuprum Lubin (d)

16:25 z Jastrzębskim Węglem (d), ze Skrą Bełchatów (d)

17:25 z BKS Visła Bydgoszcz (d),  z Jastrzębskim Węglem (d), z Aluron Virtu (d)

18:25 z Treflem Gdańsk (d), z Czarnymi Radom x 2 (w), z ZAKSA K-K (d), z Jastrzębskim Węglem (d)

Statystyki klubowe:

24 mecze:  11 zwycięstw – 13 porażek (najdłuższa seria wygranych – 3, przegranych – 3) –

Blokujących (liderzy i lokaty siatkarzy Ślepska):

1. Seyed Mohammad Mousavi  (Indykpol AZS Olsztyn) -78,  … 5. Andreas Takvam - 47, 19-21. Łukasz Rudzewicz -32, 33-35. Nicolas Szerszeń – 26; 43. Bartłomiej Bołądź – 24; 88-91. Wojciech Siek – 12; 97-106. Jakub Rohnka – 10; 107-116. Cezary Sapiński – 9; 117-121. Josua Tuaniga – 8; 122-125. Kevin Klinkenberg – 7; 139-146. Kamil Skrzypkowski , Kacper Gonciarz – 3; 152-159. Patryk Szwaradzki - 1

MVP:

1. Grzegorz Łomacz (Skra) – 6; 24-45. Josua Tuaniga, Bartłomiej Bołądź – po 2; 46-74. Andreas Takvam, Cezary Sapiński – po 1

Punktujących:

1. Bartosz Filipiak (Trefl) – 460; 3. Nicolas Szerszeń - 407; 4-5. Bartłomiej Bołądź – 371; 46. Andreas Takvam – 182; 52. Kevin Klinkenberg – 168; 95-96. Jakub Rohnka – 80; 98-99. Łukasz Rudzewicz – 77; 104. Cezary Sapiński – 70; 105. Patryk Szwaradzki – 65; 116. Josua Tuaniga – 47; 123-126. Wojciech Siek – 38; 144-145. Kamil Skrzypkowski – 14; 151. Kacper Gonciarz – 7;

Zagrywających:

1. Nicolas Szerszeń – 49; 15-16. Bartłomiej Bołądź – 25; 48-50. Patryk Szwaradzki – 13; 61-67. Josua Tuaniga, Cezary Sapiński, Kevin Klinkenberg  – po 10; 81-88. Andreas Takvam – 7; 89-95. Łukasz Rudzewicz, Jakub Rohnka – po 6; 131-148. Wojciech Siek - 1

Atakujących:

1. Bartosz Filipiak (Trefl) – 382; 3. Nicolas Szerszeń – 332; 43-44. Kevin Klinkenberg – 151; 58. Andreas Takvam – 128; 89-90. Jakub Rohnka – 64; 101-102. Patryk Szwaradzki i Cezary Sapiński – 51; 109. Łukasz Rudzewicz – 39; 115-118. Josua Tuaniga – 29; 123-124. Wojciech Siek – 25; 134-138. Kamil Skrzypkowski – 11; 151-155. Kacper Gonciarz – 3;