06.08.2014

Podziwiał ich Zenon Jaskuła [zdjęcia]

Kolarze MTB Suwałki wjeżdżali na Jasionowa Górę.

W miniony weekend wzgórza Suwalszczyzny opanowali kolarze. Przy 35 stopniowym upale wysiłek jaki musieli włożyć w pokonanie trudnych tras, był naprawdę ekstremalny.

Wielkie ściganie zaczęło się już w sobotę 2 sierpnia, kiedy to swą inaugurację miał Olimpijski desant na Jesionową Górę. Organizatorem zawodów był WOSIR Szelment oraz TKKF, zaś jednym ze współorganizatorów Klub Rowerowy MTB Suwałki. Z krótką, bo kilometrową, ale bardzo stromą trasą zmierzyli się kolarze oraz biegacze. W zawodach udział wzięło 12 reprezentantów MTB Suwałki. Uzyskali bardzo dobre wyniki:

• Stanisław Kamiński – 4 miejsce w kategorii Super Master

Zawody swą obecnością uświetnili olimpijczycy Zenon Jaskuła i Wojciech Fortuna.

- Organizacja imprezy stała na bardzo wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że wpisze się ona na stałe w nasz startowy kalendarz – mówi Stanisław Kamiński, prezes MTB Suwałki.

Również WOSIR Szelment gościł kolarzy. W niedzielę startowali oni w Otwartych Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w Maratonach MTB. Był to zarazem kolejny etap Maratonów Kresowych „W krainie Ozów”.

- Organizatorzy przygotowali bardzo trudne trasy, a lejący się z nieba żar sprawił, że ich pokonanie było skrajnie trudne. Mimo tego na starcie wszystkich dystansów stanęło 350 osób – informuje Kamiński.

Królewski dystans – Maraton, liczył sobie 70 km. Jedynym kolarzem z MTB Suwałki, który ukończył rywalizację na „wielkiej pętli” był Tadeusz Hrynaszkiewicz. Zawodnik startujący w kategorii Super Master zajął 7 miejsce.
Na Suwalszczyźnie wszystkie trasy charakteryzują się wieloma podjazdami. Nawet najmłodsi na Minimaratonie musieli wspiąć się na szczyt Góry Jesionowej. Trasa o długości 5,5 km miała aż 135 metrów różnicy poziomów. Dzieci z MTB Suwałki pokazały, że nie straszne im podjazdy i upał. W klasyfikacji drużynowej wywalczyły trzecie miejsce Mistrzostw Województwa. Ich indywidualne wyniki przedstawiają się następująco:

• Lena Szostak – 2 miejsce w kategorii Dzieci Dziewczynki
  • Maciek Tasior – 2 miejsce w kategorii Dzieci Chłopcy
  • Mateusz Wawrzyn – 3 miejsce w kategorii Dzieci Chłopcy
  • Dominika Bobrowska – 3 miejsce w kategorii Żak Dziewczynki
  • Michał Tasior – 3 miejsce w kategorii Żak Chłopcy
  • Bartosz Wasilewski – 5 miejsce w kategorii Żak Chłopcy.

Bartek zdobył aż 158 punktów do klasyfikacji drużynowej.
- Takie wyniki młodych adeptów kolarstwa napawają optymizmem. Już za kilka lat będą się oni ścigać na dłuższych dystansach – cieszy się prezes MTB.
Mistrzostwa Województwa, to zawody o dużej randze. Suwalscy zawodnicy najliczniej obsadzili  Półmaraton. Najlepsze wyniki na tym dystansie zanotowały zawodniczki:

• Barbara Paszkowska – 1 miejsce w kategorii Kobiety Sport, a zarazem 3 w kategorii Kobiety Open
  • Joanna Szadkowska – 2 miejsce w kategorii Kobiety Sport (debiutantka na Maratonach Kresowych)
  • Klaudia Ostrowska – 3 miejsce w kategorii Kobiety Fit
  • Zuzanna Andruczyk – 2 miejsce w kategorii Kobiety Junior

W rywalizacji męskiej podium wywalczył Jerzy Broc – 2 miejsce w kategorii MK Weteran. Pan Jerzy był zarazem najstarszym zawodnikiem, który ukończył zawody.Pozostali osoby startujące w barwach MTB Suwałki zajęły odpowiednio: