13.11.2021

Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Wigry Suwałki 3:1. Wyjazdowe fatum [opinie, tabela po pierwszej rundzie]

Drużynie Wigier nie udało się przerwać kiepskiej passy na obcych boiskach. Na terenie beniaminka, w Grodzisku Mazowieckim Biało – Niebiescy przegrali z Pogonią 1:3 i - podobnie jak najsłabsze w stawce Sokół Ostróda i Hutnik Kraków - zakończyli pierwszą rundę bez wygranej na wyjeździe.

W sobotnich potyczkach 17. kolejki eWinner 2. Ligi piłkarskie lanie dostała także Olimpia Elbląg, która aż 0:3 uległa we Wrocławiu rezerwom Śląska, a Stal Rzeszów tylko zremisowała bezbramkowo z rezerwami Lecha Poznań.

Na spotkanie w Grodzisku Mazowieckim suwalscy asystenci Donatas Vencevicius i Arkadiusz Szczerbowski (nowy trner, Grzegorz Mokry zacznie pracę w poniedziałek) nie mogli zabrać kontuzjowanych Joao Augusto, Elso Brito, Rafała Grzelaka i pauzującego za kartki Michała Ozgę.

Do wyjściowego składu wrócił Kamil Adamek, a trójkę stoperów utworzyli Łukasz Bogusławski, Tomasz Lewandowski i Kacper Michalski. Faworytem tego meczu byli suwalczanie, którzy nie przegrywając od pięciu kolejek mierzyli się z drużyną, która notowała właśnie serię ośmiu meczów bez zwycięstwa.

Już w 7 minucie wynik mogli otworzyć gospodarze, kiedy to po dośrodkowaniu z lewego skrzydła w dobrej sytuacji strzeleckiej znalazł się Michał Wrzesiński, ale jego strzał przyblokował Łukasz Bogusławski.

Z drugiej strony, po rzucie rożnym i szybkim wybiciu od bramki przez Hieronima Zocha oko w oko z bramkarzem Pogoni znalazł się Denis Gojko. Pomocnik Wigier miał identyczną sytuację jak w ostatnim meczu z Garbarnią Kraków, ale tym razem uderzył lewą nogą minimalnie niecelnie.

Pięć minut później po katastrofalnym błędzie Tomasza Lewandowskiego na tablicy wyników było już 1:0. Doświadczony suwalski stoper zbyt lekko zagrał piłkę w kierunku Hieronima Zocha i przejął ją najskuteczniejszy w Pogoni Kolumbijczyk Jean Franco Sarmiento, który z zimną krwią wykorzystał szansę na objęcie prowadzenia w tym meczu.

- Na dobrą sprawę, przy stanie 0:0 mieliśmy swoje sytuacje, żeby ten wynik był korzystniejszy dla nas. Pierwsza bramka stracona w niewymuszony sposób, ale dalej kontynuowaliśmy swój plan na ten mecz jeżeli chodzi o atakowanie – komentował Arkadiusz Szczerbowski.

Po objęciu prowadzenia, gospodarze mocno cofnęli się do obrony i swoich szans upatrywali w grze z kontry. Długimi fragmentami gry piłką operowali suwalczanie i jeszcze w pierwszej odsłonie mogli doprowadzić do remisu. W 17 minucie po dograniu w pole karne przez Patryka Mularczyka i nieudanej interwencji w obronie Piotra Maślanki. w stuprocentowej sytuacji na 5. metrze był Łukasz Bogusławski, ale mocnym uderzeniem przeniósł piłkę nad poprzeczką.

Atak pozycyjny piłkarzy Wigier już nie zamieniał się tak łatwo w groźne sytuacje i momentami widać było brak pomysłu na sforsowanie obrony rywali. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy z kontratakiem wyszli gospodarze i za sprawą Michała Wrzesińskiego, który wyprzedził Tomasza Lewandowskiego, mogli podwyższyć prowadzenie, ale uderzenie na bramkę obronił na raty Hieronim Zoch.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, dalej przy piłce utrzymywali się suwalczanie, ale to gospodarze odważniej, głównie za sprawą dwójkowych akcji Wrzesińskiego z Sarmiento, przeprowadzali groźne kontrataki.

W 57 minucie po niedokładnym podaniu i przejęciu piłki w środku pola, Michał Wrzesiński obsłużył podaniem Franco Sarmiento, a ten zdecydował się na uderzenie zza pola karnego, które obronił Hieronim Zoch.

To był sygnał ostrzegawczy, a już chwilę później gospodarze dopięli swego, wyprowadzili kolejny bramkowy cios. Po kontrataku i dośrodkowaniu Wrzesińskiego, do strzału doszedł Franco Sarmiento. Po jego strzale piłka odbiła się od poprzeczki, a po dobitca kolumbijskiego napastnika wpadła do bramki. Pogoń Grodzisk Mazowiecki prowadziła 2:0.

- Niestety, przy stanie 2:0 ten mecz tak naprawdę stał się bardzo trudny. Pogoń cofnęła się na własną połowę i broniła wszystkimi zawodnikami – ubolewał Arkadiusz Szczerbowski.

Suwalscy szkoleniowcy, chcąc jeszcze poszukać mocy w ofensywie, przeprowadzali zmiany. Na placu gry najpierw pojawili się Michał Żebrakowski i Bartosz Prętnik, a chwilę później także Robert Bartczak i Piotr Pierzchała.

W 80 minucie po rzucie rożnym dla Wigier pachniało bramką kontaktową. Po małym zamieszaniu w polu karnym bliski strzelenia bramki był Michał Żebrakowski, ale arbiter odgwizdał faul na bramkarzu – Arturze Haluchu.

Trzy minuty później na boisku, za Tomasza Lewandowskiego, pojawił się trzeci napastnik – Kosei Iwao i to on zanotował wejście smoka, dając nadzieję na odwrócenie w końcówce losów tego spotkania. Daleko wrzucona w pole karne Pogoni piłka trafiła do zupełnie niepilnowanego Kosei Iwao i 24-letni Japończyk zdobył gola strzałem głową.

- Bramka kontaktowa pobudziła w nas troszkę energii i wierzyliśmy, że uda się wywieźć korzystny wynik z Grodziska. Wystarczyl jednak jeden kontratak i ten mecz skończył się wysokim wynikiem na korzyść gospodarzy – oceniał po meczu asystent trenera Wigier.

Losy meczu zostały rozstrzygnięte w 87 minucie. Po świetnym wybiciu piłki przez bramkarza gospodarzy, futbolówkę przejął Mateusz Lisowski, który ograł Kamila Adamka, zszedł bliżej środka pola karnego i huknął nie do obrony, ustalił rezultat spotkania.

Piłkarze Wigier w doliczonym czasie gry po raz czwarty mogli wyciągać piłkę z własnej bramki. Po kolejnym świetnie rozegranym kontrataku, lewą nogą na bramkę Hieronima Zocha mocno strzelił Piotr Maślanka, ale piłka odbiła się od poprzeczki.

- To był bardzo ciężki mecz o różnych obliczach. Pierwsze 15 minut z kilkoma akcjami ofensywnymi, natomiast ostatni kwadrans pierwszej połowy cofnęliśmy się, oddaliśmy inicjatywę. To był bardzo trudny okres, bo prowadziliśmy 1:0 i było zagrożenie, że do przerwy tego nie utrzymamy. W końcówce meczu, na bramkę zdobytą przez Wigry na szczęście szybko odpowiedzieliśmy trzecim golem, co uspokoiło sytuację. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, wywalczyliśmy bardzo potrzebne punkty – komentował po meczu szkoleniowiec gospodarzy Krzysztof Chrobak.

Dla suwalskich Wigier była to piąta na wyjeździe i szósta porażka w sezonie, która przerwała serię pięciu meczów bez przegranej.

Być może wyjazdową niemoc uda się przełamać już w kolejnym meczu w Chojnicach, gdzie na popczatek rewanżowej rundy, z nowym trenerem Biało – Niebiescy będą chcieli wziąć odwet za wysoką porażkę 0:4 na inaugurację sezonu w Suwałkach.

Na zdjęciu: Przed wyjazdem do Grodziska Mazowieckiego Fot. Wigry Suwałki

Pogoń Grodzisk Mazowiecki - Wigry Suwałki 3 : 1 (1:0)

Gole: Jean Franco Sarmiento 12, 63, Mateusz Lisowski 88 - Kōsei Iwao 83

Pogoń: Artur Haluch - Michał Zimmer, Rafał Zembrowski, Daniel Choroś, Piotr Maślanka - Wojciech Kalinowski (62. Filip Sobiecki), Piotr Owczarek, Jakub Kołaczek, Michał Wrzesiński (82. Kacper Łoś), Mateusz Lisowski (90. Damian Jaroń) - Jean Franco Sarmiento (90. Sebastian Kobiera).

Wigry: Hieronim Zoch - Kacper Michalski, Tomasz Lewandowski (83. Kōsei Iwao), Łukasz Bogusławski (72. Piotr Pierzchała), Patryk Mularczyk (67. Michał Żebrakowski) - Mariusz Rybicki, Mikołaj Łabojko, Bartłomiej Babiarz, Mateusz Sowiński (67. Bartosz Prętnik), Denis Gojko (72. Robert Bartczak) - Kamil Adamek.

Sędzia: Marcin Szrek (Kielce)

Pozostałe wyniki i para 17. kolejki eWinner II ligi:

Piątek, 12.11.

Chojniczanka Chojnice - KKS 1925 Kalisz 2 : 1 (2:0)

Gole: Mateusz Cegiełka 28, Tomasz Mikołajczak 31 - Piotr Giel 55

Żółte kartki: Marcin Grolik, Michał Grobelny, Mateusz Cegiełka - Mateusz Wysokiński, Adrian Łuszkiewicz, Piotr Giel, Daniel Kamiński

Sobota, 13.11.

Lech II Poznań - Stal Rzeszów 0 : 0

Żółte kartki: Filip Borowski, Adrian Laskowski (Lech II)

Garbarnia Kraków - Sokół Ostróda 0 : 0

Żółte kartki: Donatas Nakrošius – Kamil Kurowski, Arturo Lias

Śląsk II Wrocław - Olimpia Elbląg 3 : 0 (1:0)

Gole: Sebastian Bergier 17 i 58 (z karnego), Szymon Krocz 64

Żółte kartki: Piotr Celeban – Klaudiusz Krasa, Piotr Kurbiel

Pogoń Siedlce - Znicz Pruszków 1: 2 (1:0)

Gole: Maciej Górski 29 - Lukáš Hrnčiar 53, Shuma Nagamatsu 69

Żółte kartki: Julien Tadrowski, Maciej Wichtowski – Martin Baran

GKS Bełchatów - Radunia Stężyca 0 : 2 (0:0)

Gole: Wojciech Fadecki 65, Michał Miller 90+1

Żółte kartki: Szymon Sołtysiński, Michał Graczyk, Łukasz Wroński, Adrian Bielka – Wojciech Łuczak, Rafał Kosznik, Dmytro Baszłaj, Kuba Lizakowski

Motor Lublin - Wisła Puławy 4 : 1 (1:0)

Gole: Michał Fidziukiewicz 24 i 55 (z karnego), Piotr Ceglarz 78, Maciej Firlej 90+2 - Bartłomiej Bartosiak 3

6:33

GKS Bełchatów został ukarany odjęciem czterech punktów za zaległości finansowe.

15 goli – Michał Fidziukiewicz (Motor)

7 goli – Tomasz Foszmańczyk (Ruch Chorzów), Piotr Giel (KKS 1925 Kalisz), Maciej Górski (Pogoń Siedlce), Damian Michalik (Stal Rzeszów), Adrian Paluchowski (Wisła Puławy),

6 goli – Bartosz Bartosiak (Wisła Puławy), Jean Franco Sarmiento (Pogoń Grodzisk Mazowiecki), Mariusz Gabrych (Znicz), Tomasz Mikołajczak (Chojniczanka Chojnice), Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice),

5 goli – Sebastian Bergier (Śląsk II), Michał Feliks (Garbarnia Kraków), Łukasz Janoszka (Ruch Chorzów), Wojciech Łuczak (Radunia), Andreja Prokić (Stal Rzeszów),