17.02.2021

Siatkówka. FIVB wprowadza zmiany w przepisach gry

Od początku 2022 roku dojdzie do dość ważnych zmian w przepisach gry w siatkówkę. Zaordynowała je Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej FIVB, a ma to na celu uatrakcyjnienie rywalizacji w tym sporcie - podaje portal siatka.org

Zmian nie będzie dużo, jednak będą miały one spory wpływ na formę rozgrywania spotkań siatkarskich. Zostały one już zaakceptowane przez ostatni XXXVII Kongres FIVB.

Zmiany w przepisach siatkarskich od 2022 roku:

- libero będzie mógł zostać kapitanem drużyny.

- drużyny będą mogły zmieniać zawodnika na boisku, który został wykluczony lub zdyskwalifikowany, niezależnie od liczby wykorzystanych już zmienników.

- piłka w obronie będzie mogła być wybroniona w całej strefie, gdzie znajduje się tablica punktowa. Wcześniej była ograniczona do połowy stołu po stronie drużyny gracza.

- jednoczesny kontakt blokującego i atakującego po stronie siatki zawodnika atakującego będzie dozwolony.

Standardowo zmiany dokonywane w oficjalnych przepisach wchodzą w życie trzy miesiące po ich zatwierdzeniu. Te obecne będą obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Spowodowane jest to przesunięciem igrzysk olimpijskich w Tokio, które miały odbyć się w 2020, ale przez pandemię koronawirusa zostały przeniesione na 2021 rok – to aż tyle i tylko tyle . 

- Ten pomysł, chodzi mi głównie o datę jego wprowadzenia w życie w trakcie rozgrywek, już budzi wiele niepotrzebnych emocji – mówi Wojciech Winnik, były siatkarze, a obecnie prezes MKS Ślepsk-Malow Suwałki. – Tego typu zmiany są ważne, ale powinny być poprzedzone konsultacjami i wprowadzane od nowego sezonu, co dałoby czas na zapoznanie się z nimi zarówno dla szkoleniowców, zawodników jak i sędziów.  Powiem więcej, przed wprowadzeniem do rozgrywek seniorów powinny być sprawdzone praktycznie w rywalizacji drużyn juniorów i młodzieżowców, a z tej informacji wynika, że będzie to testowane na „żywym organizmie”.   

siatka.org, fot. archiwum suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.16.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4828 4.5734
USD 0.00% 3.7055 3.7803
GBP 0.00% 5.2084 5.3136
CHF 0.00% 4.0919 4.1745
Dodaj nowe ogoszenie