27.03.2021

Śląsk II Wrocław – Wigry Suwałki 3:0. Znów trzy bramki stracone na wyjeździe i liderzy się oddalają

Niewdzięczny, nieodgadniony rywal – tak przed tym spotkaniem określano zespół rezerw Śląska Wrocław, który w lidze potrafił już pokonać Chojniczankę Chojnicę, Stal Rzeszów i zremisować z Górnikiem Polkowice.

Przywołane określenia okazały się jak najbardziej słuszne, bowiem dziś, w ramach 24. kolejki eWinner 2 Ligi zespół z Wrocławia znów zagrał nadspodziewanie dobrze i pokonał aż 3:0 suwalskie Wigry. Swoje spotkanie wygrała także Chojniczanka Chojnice i Górnik Polkowice, który rozgromił 4:0 rezerwy Lecha Poznań. Biało-Niebiescy, którzy przegrali już trzeci mecz tej wiosny, bardziej coraz tracą dystans do ścisłej czołówki.

Wyjściowy skład gospodarzy na to spotkanie zasilił jedynie dotychczasowy rezerwowy bramkarz drużyny występującej w Ekstraklasie – Michał Szromnik, ale i bez posiłków zespół prowadzony przez Arkadiusza Batora miał na papierze znane nazwiska. Konrad Poprawa, czy występujący niegdyś w Stomilu Olsztyn i grający jeszcze dwa mecze temu w Ekstraklasie Maciej Pałaszewski i napastnik Sebastian Bergier, dwa lata temu wypożyczony z Wrocławia do Wigier, który w eWinner 2 Lidze rozstrzelał się na dobre, byli głównym motorem napędowym swojego zespołu.

W drużynie Wigier Suwałki do składu wrócił w pełni zdrowy Adrian Piekarski i znów przesunięty do pomocy Wojciech Kamiński zastąpił Bartłomieja Babiarza, który przymusowo pauzował za nadmiar żółtych kartek.

W tym spotkaniu nie było widać, która z mierzących się ekip walczy o awans do Fortuna 1 Ligi, a która jest dopiero beniaminkiem eWinner 2Ligi. Piłkarze Wigier Suwałki zagrali zupełnie inaczej niż w poprzednich meczach ­­– nie utrzymywali się przy piłce, nie narzucali na rywali pressingu i tym samym nie zmuszali rywala do popełniania błędów. Ekipa z Wrocławia ze spokojem, w ataku pozycyjnym kreowała akcje, szukając sposobu na sforsowanie defensywy gości.

Pierwsza połowa dla żadnej z drużyn nie przyniosła zbyt wielu groźnych akcji bramkowych. Dopiero w 24. minucie po przejęciu piłki od Oliviera Wyparta przez Denisa Gojko, pomocnik Wigier pognał na bramkę gospodarzy i z okolic 19. metra oddał strzał minimalnie obok prawego słupka bramki. W odpowiedzi, chwilę później po rykoszecie uderzył Sebastian Bergier i także nieznacznie się pomylił.

W 33. minucie po składnej akcji w środku pola na prawym skrzydle ruszył z piłką Denis Gojko, poszukał dośrodkowania w pole karne, a tam klatką piersiową zatrzymał to zagranie Patryk Caliński i niewiele brakowało, aby zamieniło się to w trafienie samobójcze. W tej sytuacji przy słupku świetnie interweniował Michał Szromnik.

Bezbramkowa pierwsza część spotkania nie wskazywała na to, by w drugiej odsłonie zawodnicy Śląska II Wrocław byli w stanie zdobyć trzy trafienia. Niestety już pierwszej akcji gospodarzy po zmianie stron, na lewym skrzydle, łatwo ograny został Martin Dobrotka, a stojący za nim Przemysław Bargiel, który pojawił się w przerwie zastępując Grzegorza Kotowicza posłał piłkę na 5. metr. Futbolówka po rykoszecie od Michała Orzechowskiego trafiła pod nogi Bartosza Borunia, któremu nie pozostało nic innego jak tylko dostawić nogę i wpakować piłkę do siatki. Śląsk II Wrocław prowadził 1:0.

Gospodarze nie zamierzali zadowalać się jednobramkowym prowadzeniem i wciąż utrzymywali się przy piłce szukając kolejnej szansy. W 55 minucie po dośrodkowaniu z prawej strony boiska w nasze pole karne, na 14. metrze Wojciech Kamiński bezmyślnie sfaulował Adriana Łyszczarza i arbiter podyktował rzut karny. Pewnym egzekutorem okazał się być Sebastian Bergier i napastnik rezerw Wrocławia podwyższył wynik na 2:0.

W 59 minucie trener Dawid Szulczek zdecydował się na przeprowadzenie potrójnej zmiany. Środkowi – Patryk Mularczyk i Mateusz Sowiński zastąpieni zostali przez Cezarego Sauczka i Patryka Czułowskiego. Michała Orzechowskiego wymienił Paweł Gierach, który już minutę później faulując rywala w środku boiska obejrzał żółtą kartkę.

Paweł Gierach nie zagrał w tym spotkaniu nawet 10 minut, czym nie ułatwił zadania swoim kolegom. W 68 minucie, znów w środku boiska faulem zatrzymywał rozpędzonego Szymona Lewkota, czego konsekwencją była druga żółta i czerwona kartka.

W kolejnej zmianie, na placu gry pojawił się Kacper Wełniak i grające na dwóch napastników Wigry jeszcze bardziej się odkryły, dając tym samym więcej przestrzeni graczom Śląska. W 77 minucie nieznacznie obok bramki strzelił Bartosz Boruń, a chwilę później dwa celne strzały na bramkę bronił Hieronim Zoch, dla którego był to setny występ w barwach Wigier Suwałki.

W 80 minucie na prawej stronie futbolówkę wywalczył Kamil Adamek i wystawił ją na 5. metr do Kacpra Wełniaka, ten źle uderzył w piłkę i ta padła łupem bramkarza. Kolejna, a zarazem ostatnia doskonała sytuacja dla Wigier w tym spotkaniu miała miejsce przed upływem regulaminowego czasu gry. Znów po dośrodkowaniu z prawej strony boiska, na linii piątego metra za mocno piłkę uderzył Kamil Adamek.

Niewykorzystane sytuacje się mszczą i po kontrataku w 93 minucie w sytuacji sam na sam z Hieronimem Zochem, bramkę na 3:0 zdobył Sebastian Bergier. Dla napastnika Śląska II Wrocław było to 12. trafienie w tym sezonie, a dla Wigier druga, po 2:3 w Częstochowie, wyjazdowa porażka ze strata trzech bramek.

Gospodarze w tym meczu dominowali, stworzyli sobie więcej sytuacji strzeleckich i zasłużenie zdobyli komplet punktów. Podopieczni Dawida Szulczka muszą mocno i szybko popracować na treningu zarówno w defensywie jak i ofensywie, bowiem już w środę do Suwałk przyjedzie Górnik Polkowice, który po wygranym meczu z Lechem II Poznań został przynajmniej do niedzieli liderem eWinner 2 Ligi.

Adrian Milewski

Śląsk II Wrocław - Wigry Suwałki 3 : 0 (0:0)

Gole: Bartosz Boruń 46, Sebastian Bergier 56 (k), 90

Żółte kartki: Łyszczarz, Pałaszewski, Lewkot – Woj ciech Kamiński, Paweł Gierach x 2 .

Czerwona kartka (za drugą żółtą): Paweł Gierach (Wigry, 68. minuta).

Śląsk II: Michał Szromnik - Bartosz Boruń, Patryk Caliński, Konrad Poprawa, Olivier Wypart, Szymon Krocz - Adrian Łyszczarz (70. Adrian Bukowski), Szymon Lewkot, Maciej Pałaszewski, Grzegorz Kotowicz (46. Przemysław Bargiel) - Sebastian Bergier.

Wigry: Hieronim Zoch - Michał Orzechowski (59. Paweł Gierach), Martin Dobrotka, Adrian Piekarski, Rafał Grzelak, Elso Brito (75. Daniel Liszka) - Denis Gojko, Patryk Mularczyk (60. Cezary Sauczek), Wojciech Kamiński (69. Kacper Wełniak), Mateusz Sowiński (60. Patryk Czułowski) - Kamil Adamek.

Sędzia: Marcin Bielawski (Katowice)

Pozostałe wyniki i pary 24. kolejki:

Sobota, 27.03.

Błękitni Stargard - Chojniczanka Chojnice 0 : 2 (0:2)

Gole: Adam Ryczkowski 26 (k), Szymon Skrzypczak 35

Żółte kartki: Michał Cywiński, Daniel Wajsak, Tomasz Kaczmarek – Michał Sacharuk, Jan Mudra.

Czerwona kartka (za drugą żółtą): Tomasz Kaczmarek (Błękitni, 90. minuta)

Górnik Polkowice - Lech II Poznań 4 : 0 (2:0)

Gole: Mateusz Piątkowski 1, 10, Eryk Sobków 51, Michał Danilczyk 70

Żółte kartki: Marek Opałacz, Karol Fryzowicz – Krystian Palacz, Grzegorz Wojtkowiak

Olimpia Elbląg - Stal Rzeszów 1 : 3 (0:0)

Gole: Damian Poliński 59 - Krystian Pieczara 46, 57, Grzegorz Goncerz 90

Żółte kartki: Oskar Kordykiewicz, Aleksander Waniek - Mariusz Sławek, Ramil Mustafajew.

Czerwona kartka: Patryk Burzyński (43. min., Olimpia, za uderzenie przeciwnika)

Olimpia Grudziądz - Hutnik Kraków 1 : 2 (1:1)

Gole: João Criciúma 45 - Patryk Kieliś 32, Kamil Sobala 67

Żółte kartki: Szymon Jarosz, Robert Obst, Michał Graczyk, José Embaló - Kamil Sobala

Znicz Pruszków - Sokół Ostróda 2 : 1 (1:1)

Gole: Mateusz Grudziński 35, Maciej Wichtowski 79 – Dawid Wolny 5

Żółte kartki: Szymon Kaliniec, Lukáš Hrnčiar x 2 – Tomasz Gajda, Jakub Czajkowski, Karol Żwir

Czerwona kartka (za dwie żółte): Lukáš Hrnčiar (Znicz, 90+3)

Niedziela, 28.03.

Skra Częstochowa - Bytovia Bytów  0 : 0

Żółte kartki: Daniel Pietraszkiewicz, Hubert Sadowski, Krzysztof Napora, Piotr Nocoń – Kuba Lizakowski, Eryk Moryson, Dominik Urban

Pogoń Siedlce - GKS Katowice  1 : 2 (0:2)

Gole: Miłosz Przybecki 68 - Filip Kozłowski 29, Grzegorz Rogala 38

Żółte kartki: Ivan Očenáš, Franciszek Wróblewski - Rafał Figiel, Szymon Kiebzak, Zbigniew Wojciechowski

20:40

Pogoń została ukarana odjęciem trzech punktów za niedozwolone wspomaganie farmakologiczne zawodników w sezonie 2019/20.

13 goli Piotr Giel (Bytovia Bytów), Dawid Wolny (Sokół Ostróda),

12 goli Sebastian Bergier (Śląsk II Wrocław), Eryk Sobków (Górnik Polkowice), Marcin Urynowicz (GKS Katowice),

10 goli – Szymon Skrzypczak (Chojniczanka Chojnice),

9 goli – Kamil Adamek (Wigry) Suwałki), Mateusz Piątkowski (Górnik Polkowice, Janusz Surdykowski (Olimpia Elbląg),