10.03.2023

Ślepsk Malow – Indykpol AZS Olsztyn 0:3. Goście wzięli rewanż, jednej szansy mniej [wideo i zdjęcia]

W derbach północnej Polski walczącym o awans do ósemki Biało-Niebieskim nie udało się wygrać ani za trzy, ani za dwa punkty. Goście z Olsztyna wzięli srogi rewanż za porażkę w pierwszej rundzie 2:3, uciekli naszej drużynie na 8 oczek i umocnili się na 7. pozycji w tabeli.

Siatkarzom suwalskiej drużyny pozostaje już tylko ścigać zajmującą 8. miejsce nyską Stal i modlić się,  by drużyna Daniela Plińskiego nie ugrała ani jednego punktu w meczach z Treflem w Gdańsku, Asseco Resovią u siebie i Projektem w Warszawie. Wówczas Biało-Niebieskim wystarczy wygrać w Lublinie i Bielsku-Białej lub te pokusić się o niespodzianki w domowych meczach z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle czy Aluronem CMC Wartą Zawiercie.

W otwierającym 27. kolejkę meczu w głośnej od dopingu Suwałki Arenie zarówno Ślepsk Malow, jak i Indykpol AZS postawiły na ryzykowna zagrywkę i obronę. Pech chciał, że w szeregach gospodarzy gorzej dysponowany był Paweł Halaba, któremu zdrowie nie pozwoliło już dokończyć czwartkowego treningu. Trener Dominik Kwapisiewicz postawił jednak na żelazny skład i Paweł Halaba od początku stał się celem silnie bitych serwisów olsztynian.

W stojącym na najwyższym poziomie pierwszym secie obustronne bombardowanie wyrównane było do stanu 9:9. Na zagrywkę powędrował atakujący przyjezdnych Karol Butryn i zaczął siać takie spustoszenie, że rychło na tablicy wyników było już 10:15. Błędy miejscowych w przyjęciu gracze Indykpolu, na czele z mierzącym 208 cm Szymonem Jakubiszakiem, bezlitośnie wykorzystywali przy siatce, raz za razem punktowali blokiem. Przy stanie 13:18 Dominik Kwapisiewicz po raz drugi poptsił o czas i natchnął swoich zawodników na tyle, że po serii zagrywek Cezarego Sapińskiego złapali kontakt na 17:18, a po dotknięciu siatki przez gości i ataku w aut Taylora Averilla wyrównali na 21:21. Niestety, zaraz goście znowu wyszli na prowadzenie, i dwoma blokami na Pawle Halabie, przedzielonymi atakiem Karola Butryna wygrali pierwszą partię 25:22.

W drugim secie, w którym poziom gry nieco spadł, a siatkarze obu zespołów prześcigali się w ryzyku i psuli zagrywki jedna za drugą, gospodarze już nie pozwolili gościom odskoczyć w połowie odsłony. Z 9:11 wyprowadził na 15:12, zdobył psychologiczny punkt na 20:18 i dopiero wówczas doszło do tragedii. Rozpoczęła ją zła zagrywka Mirana Kujundzicia, błąd w przyjęciu skutkujący potrójnym blokiem i niewykorzystana kontra. Nie przerwał jej czas, wzięty przez Dominika Kwapisiewicza. Paweł Halaba zaatakował w aut, jego zmiennik Adrian Buchowwski popełnił błąd w przyjęciu, a po kolejnej zagrywce Grzegorz Pajak trafił piłką Mirana Kujundzicia. Indykpol AZS wygrał sześć kolejnych akcji i przy wyniku 24:20 miał pierwszego setbola. Nasi siatkarze jeszcze się bronili, ale olsztyńska drużyna znowu wygrała 25:22.

Adrian Buchowski pozostał na trzeciego seta, w którym raz jedna, raz druga drużyna obejmowała dwupunktowe prowadzenie. Ślepsk Malow ostatni raz miał je przy wyniku 19:17. Nie wykorzystaliśmy dwóch kontr, nie skończyliśmy kolejnej akcji, zablokowany został Adrian Buchowski i po 5 kolejnych akcjach zrobiło się 19:22 i olsztynianie już nie zmarnowali przewagi. Trzeci set po raz zakończyli wygraną 25:22.

Biało-Niebiescy muszą przełknąć gorycz i rozczarowanie, szybko zapomnieć o porażce w prestiżowych derbach i należycie przygotować się do starcia w Lublinie.

Popatrzmy i posłuchajmy, co o meczu z Olsztynem i dalszych szansach na występy w play-off sądzą Dominik Kwapisiewicz i Wojciech Winnik, trener i prezes Ślepska Malowu

Ślepsk Malow Suwałki - AZS Olsztyn 0 : 3 (22:25, 22:25, 22:25)

Ślepsk Malow: Matias Sanchez 1, Bartosz Filipiak 15, Mirian Kujundźić 10, Andreas Takvam 8, Cezary Sapiński 7, Paweł Halaba 4, libero Mateusz Czunkiewicz oraz Mariusz Magnuszewski, Adrian Buchowski 3

Indykpol AZS: Moriz Karlitzek 11, Robbert Andringa 6, Szymon Jakubiszak 8, Grzegorz Pająk 5, Taylor Averill 8, Karol Butryn 17, libero Kuba Hawryluk i Jakub Ciunajtis

MVP: Karol Butryn (AZS)