18.12.2020

Ślepsk Malow Suwałki - Aluron Warta Zawiercie 0:3. Za wysoka stawka [statystyki, tabela]

W pandemicznym sezonie trudno o stabilizację formy. Po pięknym zwycięstwie w poniedziałek nad Asseco Resovią, w piątek Biało-Niebiescy doznali bolesnej porażki z zawsze im niewygodną drużyną z Zawiercia.

Czysta gra trwała raptem 80 kilka minut i po szybkim zwycięstwie Aluron CMC Warta awansowała na 3. pozycję. Gdyby wygrał Ślepsk Malow, to on wyprzedziłby zawiercian i awansował na 4. miejsce.

Można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie ta wysoka stawka meczu sparaliżowała podopiecznych Andrzeja Kowala. Po prostu, nigdy wcześniej o taką nie grali. Siatkarze Ślepska Malowu zagrali znacznie gorzej niż we wtorek i to w każdym elemencie. Nie "kopali" zagrywką, słabo przyjmowali i blokowali, w ataku punktowało tylko dwóch siatkarzy. Nic nie wychodziło zawodnikom, a szkoleniowiec bezskutecznie rotował składem w poszukiwaniu ratunku.

Na zasadzie, że  zwycięskiego składu się nie zmienia, suwalski zespół zaczął w identycznym zestawieniu, jak we wtorek - z Andreasem Takvamem i Cezarym Sapińskim na środku, Tomasem Rousseaux i Marcinem Walińskim na skrzydłach, Bartłomiejem Bołądziem w ataku i Joshem Tuanigą na rozegraniu oraz Mateuszem Czunkiewiczem na libero.

Wystarczyły dwa błędy na zagrywce oraz w ataku i prowadzony przez Czarnogórca Igora Kolarovicia Aluron odskoczył na trzy punkty. W zespole przyjezdnych nie do zatrzymania byli Mateusz Malinowski, Piotr Orczyk i wybrany MVP spotkania Amerykanin Garrett Maugututia.  Nasi starali się jak mogli, ale po blokach na Tomasie Rousseaux i Bartłomieju Bołądziu goście utrzymywali przewagę.

Andrzej Kowal wprowadził na rozegranie Kacpra Gonciarza, a na przyjęcie Jakuba Rohnkę i dopiero zaczęły się emocje! Z 13:19 zrobiło się 23:23, a wkrótce 24:24 i o losach  jednostronnej wydawało się partii rozstrzygała gra na przewagi. Niestety, argentyński rozgrywajacy Warty Maximiliano Cavanna znakomicie wytrzymał nerwową końcówkę, idealnie rozprowadził kolegów i Ślepsk Malow musiał przełknąć pierwszą gorzką pigułkę - 24:26.

Drugi set to nadal kiepskie przyjęcie i błędy gospodarzy na zagrywce. Ślepsk Malow przegrywał 1:5 i 10:15. Coś ruszyło, kiedy na środku boiska pojawił się Mateusz Sacharewicz i, chociaż odrobinę, siebie zaczęli przypominać Cezary Sapiński i  Tomas Rousseax, a bodaj raz atakiem po skosie błysnął Marcin Waliński. Biało-Niebiescy złapali  kontakt na 15:16, a kiedy wyrównali na 18:18 wydawało się, że wszystko jest jeszcze możliwe.

Nadziei pozbawiła nas najpierw sprytna kiwka Mateusza Malinowskiego, a następnie blok na Tomasie Rousseaux. Na finiszu, w najważniejszych momentach  dwukrotnie zagraniami najwyższej marki popisał się Malinowski i gospodarze przegrali drugiego seta 22:25.

Trzecią część meczu Ślepsk Malow zaczął już całkiem inną szóstką, z Kevinem Klinkenbergiem, Kacprem Gonciarzem, Pawłem Filipowiczem na libero i wchodzącym na zagrywkę Patrykiem Szwaradzkim. Znowu jednak na tablicy wyników zobaczyliśmy 5:10, po którym to naszym siatkarzom opadły ręce. Ich strata urosła do 13:20 i 16:23, a na koniec było 17:25 i 0:3 w setach.

Nasz sztab szkoleniowy musi szybko odpowiedzieć na pytania o przyczynę tak dużej, w porównaniu do poniedziałku, huśtawki formy. Już w najbliższy wtorek, 22 grudnia, po raz trzeci z rzędu u siebie, Ślepsk Malow zagra kolejne ligowe spotkanie. Rywalem będzie Cuprum Lubin i wszyscy sobie życzymy 9. zwycięstwa w sezonie - najlepszego prezentu na Święta.

Wojciech Drażba, TM

Wynik i zestaw par 18. kolejki

Piątek, 18.12.

Ślepsk Suwałki - Aluron Zawiercie 0 : 3 (24:26, 22:25, 17:25)

MVP: Garrett Muagututia (Aluron)

Ślepsk: Waliński (4), Rousseaux (13), Bołądź (15), Takvam (4), Sapiński (6), Tuaniga (1) – Czunkiewicz i Filipowicz (libero) oraz Szwaradzki, Klinkenberg (2), Sacharewicz (3), Gonciarz, Rohnka

Aluron: Malinowski (14), Kania (5), Flavio (9), Cavanna (1), Orczyk (14), Muagututia (11) - Żurek (libero) oraz Niemiec, Bociek,

STATYSTYKI:

Czas trwania meczu:

84 minuty (31+28+25)