20.02.2022

Ślepsk Malow Suwałki - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3. Oklaski za walkę, owacja dla kibiców [zdjęcia]

Widownia zachwyciła, atmosfera na trybunach była znakomita - przyznaje Łukasz Rudzewicz, kapitan suwalskiej drużyny. - Kiedy wbiegaliśmy na boisko, wróciło to, co było w pierwszym sezonie naszych występów w PlusLidze.

Magia ZAKSY, zwycięzcy siatkarskiej Ligi Mistrzów, zespołu dotąd niepokonanego w PlusLidze zrobiła swoje, hala Suwalki Arena wypełniła się tak, jak to było w debiutanckim sezonie Biało-Niebieskich 2019/2020. Łukasz Rudzewicz, który ze Ślepskiem związany jest od 19 lat, przeszedł z nim drogę od III ligi do elity, skorzystał z absencji narzekającego na zatrucie Andreasa Takvama, wybiegł na mecz z ZAKSĄ w wyjściowym składzie.

- Czekałem i się doczekałem - mówi środkowy Ślepska Malowu. - Już w spotkaniu z Jastrzębskim Węglem dostałem więcej minut, a myślę, że i dzisiaj nie zawiodłem chopaków, nie byłem dziurą w drużynie. Pokazaliśmy dużo fajnych akcji, były emocje, publiczność obejrzała siatkówkę, jaką lubi.

Drugą niespodzianką w wyjściowym zestawieniu gospodarzy był Piotr Łukasik, który przed tym sezonem trafił do Suwałk właśnie z ZAKSY. Mierzący 208 cm przyjmujący nie dał się stłamsić w odbiorze, a w ataku mocno obijał blok stawiany przez niedawnych kolegów. W pierwszym secie popełnil niestety dwa błędy (atak z drugiej linii w aut na czystej siatce oraz "przeciągnięcie" piłki na drugą stronę siatki przy dograniu do Josha Tuanigi), które w jakiejś części przyczyniły się do porażki Ślepska Malowu w pierwszym secie 22:25.

Gospodarze liczyli, że niedawna przerwa covidowa i ostatnie "tournee" zespołu z Kędzierzyna-Koźla w Lidze Mistrzów od Słowenii, przez Nowosybirsk, po Włochy oraz 600-kilometrowa podróż do Suwałk dadzą w kość podopiecznym rumuńskiego trenera Georghe Cretu. Ambitnie walczyli, odrabiali 5-punktowe straty, łapali kontakt, ale przegrali oba następne sety w stosunku 21:25.

- Obawialiśmy się meczu w Suwałkach, ale poradziliśmy sobie, zwyciężyliśmy za 3 punkty - cieszy się Marcin Janusz, rozgrywający ZAKSY. - Zawsze chcemy wygrywać, a najważniejże jest to, że w końcówkach setów, kiedy gra toczy się punkt za punkt, potrafimy zachować zimne głowy.

Nawet najskuteczniejsi w suwalskim zespole - Paweł Halaba i Bartłomiej Bołądź w decydujących momentach zbyt często nadziewali się na bloki stawiane przez Norberta Hubera, Krzysztofa Rejno, Łukasza Kaczmarka i Aleksandra Śliwkę, którego akcje zakończyły pierwszego i ostatniego seta. Kolejny reprezentant Polski, Kamil Semeniuk, chociaż w trzecim secie słabł z minuty na minutę, dzięki doświadczeniu i sprytowi zdobywał ważne punkty.

- Zagraliśmy dobrą siatkówkę, ale na taki zespół jak ZAKSA dobrze to za mało - przekonuje Cezary Sapiński, środkowy Ślepska Malowu. - Już poprzedni mecz z Jastrzębskim Węglem pokazał, że przeciwko tak silnym rywalom trzeba grać perfekcyjnie.

- Nasza gra była dobra, ale trochę brakowało, by stała na bardzo dobrym poziomie i byśmy zobaczyli, co by to dało - uważa trener Ślepska Malowu Dominik Kwapisiewicz, który tuż przed meczem z ZAKSĄ, w której ostatnio był menagarem, podpisał z suwalskim klubem kontrakt na następne dwa sezony. - Na pewno przeciwnik pokonał nas lepszą zagrywką.

Lepsi technicznie siatkarze ZAKSY nie tylko lepiej zagrywali, ale też przyjmowali i blokowali, popełnili mniej błędów własnych.

Tradycji stało się zadość, po Jastrzębskim Węglu, także ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pozostaje zespołem, z którym Ślepsk Malow jeszcze ani razu w PlusLidze nie wygrał.

Po kolejnych porażkach ze Stalą Nysa, Jastrzębskim i ZAKSĄ, Biało-Niebiescy spadli z 11. na 12. miejsce. Teraz mają 9 dni przygotowań do wyjazdowych meczow z GKS-em Katowice (1 marca) i Projektem Warszawa (5 marca).

Tekst i fot. Wojciech Drażba

Ślepsk Suwałki - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0 : 3 (22:25, 21:25, 21:25)

MVP: Łukasz Kaczmarek (ZAKSA)

Ślepsk: Cezary Sapiński, Paweł Halaba (16), Josua Tuaniga (1), Bartłomiej Bołądź (14), Łukasz Rudzewicz (6), Paweł Łukasik (4) – libero Mateusz Czunkiewicz oraz Mateusz Laskowski, Adrian Buchowski (2)

ZAKSA: Krzysztof Rejno (7), Kamil Semeniuk (4), Marcin Janusz (2), Łukasz Kaczmarek (22), Norbert Huber (8), Aleksander Śliwka (16) – libero: Erik Shoji oraz Bartłomiej Kluth (1), Korneliusz Banach

Pozostałe wyniki i pary 21 kolejki PlusLigi:

Piątek, 18.02.

Cuprum Lubin - LUK Lublin 3 : 2 (25:20, 21:25, 22:25, 25:20, 15:12)

MVP: Marcin Waliński (Cuprum)

Sobota, 19.02.

Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 2 : 3 (21:25, 25:21, 19:25, 25:18, 12:15)

MVP: Robert Taht (Skra)

Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 1 : 3 (25:16, 18:25, 18:25, 17:25)

MVP: Trevor Clevenot (Jastrzębski Węgiel)

GKS Katowice - Stal Nysa 3 : 1 (13:25, 25:20, 29:27, 25:20)

MVP: Micah Ma`a (GKS)

Niedziela, 20.02.

Trefl Gdańsk - Projekt Warszawa 3 : 0 (25:16, 25:22, 25:23, )

1723:1891

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

- liczba wygranych meczów,

- lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

- lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Drużyny, które zajmą:
   a. 14 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek PlusLigi
   b. 2 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek TAURON 1.Ligi
zagrają baraż do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie 14 drużyna PlusLigi.
Uwaga: W przypadku nie powiększenia liczby drużyn w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2022/2023 do 16- tu, 14 drużyna po fazie zasadniczej opuszcza rozgrywki PlusLigi, a baraż nie będzie rozgrywany. Drużyna, która zajmie 13 miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2021/2022 na 13 miejscu w klasyfikacji końcowej