05.02.2022

Ślepsk Malow Suwałki – Stal Nysa 2:3. Czar prysł [zdjęcia, tabela]

Dominik Kwapisiewicz przestał być niepokonanym trenerem Ślepska Malowu, magia nowej miotły przestała działać, Biało-Niebiescy na własne życzenie i w całkiem niespodziewanym momencie praktycznie zamknęli sobie drogę do czołowej ósemki.

W meczu z ostatnią drużyną w tabeli, która dotąd wygrała tylko jedno spotkanie wszyscy w Suwałkach oczekiwali trzeciego zwycięstwa z rzędu i bardzo długo wydawało się, że ich życzenie się spelni.

Ślepsk Malow gładko wygrał pierwszego seta, drugiego z dużym trudem, ale wciąż wydawało się, że zaraz zdobędzie komplet punktów.  Niecierpliwość wdarła się w głowy kibiców po łatwo przegranej trzeciej części, ale kiedy w czwartej Biało-Niebiescy prowadzili 18:15 wróciła wiara w wygraną.

Nic z tego, podopiecznym Dominika Kwapisiewicza z każdą minutą uciekały siły. Nysianie wyrównali na 2:2 w setach i zamiast cieszyć się z 1 punktu, z tego, że i tak nie na darmo pokonali ponad 700 kilometrów, to zdeklasowali gospodarzy w tie-breaku i sprawili dużą niespodziankę.

Trener Dominik Kwapisiewicz powtarzał, że nie będzie to mecz z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych, przestrzegał przed lekceważeniem rywala. Postawił na ten sam skład, który przed tygodniem wygrał 3:0 w Radomiu. Adrian Buchowski, który z Czarnymi nie grał z powodów rodzinnych, był więc rezerwowym, a obok Pawła Halaby na przyjęciu pojawił się Kevin Klinkenberg.

Ślepesk Malow zaczął ten bardzo trudny, obfitujący w obustronne błędy na zagrywce mecz bez zarzutu. Josh Tuaniga zagrywał a to na prawe skrzydło do Bartosza Bolądzia, a to na środek do Andreasa Takvama, a to na druga linię do Pawła Halaby i nim się obejrzeliśmy gospodarze, u których dobrze funkcjonowała współpraca na linii blok – obrona, cieszyli się z wygranej 25:18.

Prawidłowo zaprogramowana suwalska maszyna zaczęła się zacinać od stanu 15:11 w drugiej odsłonie. Po drugiej stronei siatki coraz zuchwalej poczynali sobie Wasim Ben Tara, Moustapha M’Baye,  Bartosz Bućko oraz wchodzący na zagrywki były atakujący Ślepska Patryk Szwaradzki i Stal Nysa, wyrównując na 15:15 dała sygnał, że nie położy się na łopatki.

Dzięki Bartoszowi Bołądziowi, który w całym meeczu zdobyl aż 25 punktów, Ślepsk Malow odskoczył na 17:15 i dwupunktową przewagę dowiózł do końca seta – 25:23.

Trzecią partię drużyna Dominika Kwapisiewicza zaczęła bardzo źle, ulegała 1:4, ale jeszcze nikt w Suwałki Arenie w tym momencie nie przywoływał siatkarskiego powiedzenia o tym, że „kto nie wygrywa w trzech setach, ten przegrywa w pięciu”.  Przy stanie 8:11 Dominik Kwapisiewicz próbował ratować sytuacje zastępując wcale nie tak źle grającego Kevina Klinkenberga  Piotrem Łukasikiem. Przy wyniku 13:19 trener stracił wiarę, dał odpocząć podstawowym graczom i wprowadził jeszcze Łukasza Makowskiego,  Mateusza Laskowskiego i  Adriana Buchowskiego, a zadaniowo na zagrywkę  Łukasza Rudzewicza. Z całej kadry z kwadratu dla rezerwowych na boisko nie wszedł tylko Paweł Filipowicz, a bezradnym kolegom zza stolika przyglądali się kontuzjowani Przemysław Smoliński i Jakub Ziobrowski. Ślepsk Malow oddał tego seta 18:25.

W czwartym secie nastąpił powrót do wyjściowego ustawienia i długo wydawało się, że jednak wygramy za trzy punkty, ze sięgniemy po trzecie zwycięstwo z rzędu i szóste w sezonie. Przy wyniku 10:8 za Kevina Klinkenberga wszedł Adrian Buchowski, którego rywale zbyt często zatrzymywali blokiem. Gospodarze, chociaż prowadzili trzema punktami, pozwolili wyrównać na 18:18, coraz słabiej serwowali, a Bartłomiej Bołądź już nie kończył każdej pierwszej akcji. Czynił to za to atakujący Stali Wasim Ben Tara i Ślepsk Malow przegrał 22:25, a w setach zrobiło się 2:2.

Tie-break zaczął się od bloku na Bartłomieju Bołądziu, który nie skończył też kolejnej akcji,  w następnej sędzia odgwizdał rzut Andreasovi Takvamowi, po czym Bartłomiej Bołądź zaatakował po taśmie w aut. Po tylu błędach gospodarze już się nie podnieśli. Atakami z drugiej linii wynik gonił jeszcze Paweł Halaba, ale piątego seta Ślepsk Malow przegrał 10:15, a cały mecz 2:3.

Stal Nysa, którą czekają mecze z innymi drużynami z dolu tabeli uwierzyła, że nie musi skończyć rozgrywek na ostatnim miejscu, a Ślepsk Malow stracił wiekszość nadziei, że uda się mu dogonić ósmą w tabeli GieKSę Katowice. Suwalski zespół u siebie nie dał rady z outsiderem, a przed nim seria meczów z najlepszymi ekipami w Polsce - kolejno z Jastrzębskim Węglem, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i Projektem Warszawa, z którymi jeszcze nigdy nie wygrał.

Ślepsk Malow Suwałki - Stal Nysa  2 : 3 (25:18, 25:20, 18:25, 22:25, 10:15)

MVP: Wassim Ben Tara (Stal)

Ślepsk: Kevin Klinkenberg (6), Bartłomiej Bołądź (25), Andreas Takvam (11), Cezary Sapiński (8), Paweł Halaba (15), Josua Tuaniga (3) – libero Mateusz Czunkiewicz oraz Mateusz Laskowski (1), Piotr Łukasik (1), Łukasz Makowski, Adrian Buchowski (1), Łukasz Rudzewicz

Stal: Maciej Zajder (12), Marcin Komenda, Zouheir El Graoui (17), Wassim Ben Tara (23), Moustapha M’Baye (8), Kamil Kwasowski (1) – Kamil Dembiec (libero) oraz Patryk Szwaradzki (1), Kamil Dębski, Bartosz Bućko (14), Patryk Szczurek

Pozostałe wyniki 19. kolejki PlusLigi

Skra Bełchatów - Projekt Warszawa  3 : 1 (25:21, 15:25, 25:23, 25:20)

1543:1702

Kolejność w tabeli po każdej kolejce rozgrywek ustalana jest według liczby zdobytych punktów meczowych. W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje:

- liczba wygranych meczów,

- lepszy (wyższy) stosunek setów zdobytych do straconych,

- lepszy (wyższy) stosunek małych punktów zdobytych do małych punktów straconych.

Drużyny, które zajmą:
   a. 14 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek PlusLigi
   b. 2 miejsce w klasyfikacji końcowej rozgrywek TAURON 1.Ligi
zagrają baraż do trzech wygranych meczów ze zmianą gospodarza po każdym meczu o prawo gry w PlusLidze w sezonie 2022/2023. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie 14 drużyna PlusLigi.
Uwaga: W przypadku nie powiększenia liczby drużyn w rozgrywkach PlusLigi sezonu 2022/2023 do 16- tu, 14 drużyna po fazie zasadniczej opuszcza rozgrywki PlusLigi, a baraż nie będzie rozgrywany. Drużyna, która zajmie 13 miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2021/2022 na 13 miejscu w klasyfikacji końcowej