24.03.2021

Ślepsk Malow Suwałki w niedzielę zagra z finalistą Ligi Mistrzów. Fenomenalna ZAKSA

Kolejny horror z happy endem zafundowali kibicom siatkówki w całej Polce siatkarze z Kędzierzyna Koźla. Po wygranej 3:2 w Kazaniu, u siebie przegrali z Zenitem 2:3, a awansowali do finału dzięki zwycięstwu w złotym secie 15:13.

W finale, zaplanowanym na 1 maja w Weronie, rywalem mistrzów Polski będzie Itas Trentino, który wyeliminował Sir Sicoma Monini Perugia, z trenerem Vitalem Heynenem oraz Wilfredo Leonem i Maciejem Muzajem.

Po podobnym dreszczowcu, przypomnijmy, ZAKSA wyeliminowała w ćwierćfinale inną z najlepszych drużyn w Europie, Cucine Lube Civitanova. We Włoszech ZAKSA wygrała 3:1, u siebie po dramatycznych końcówkach uległa 0:3, ale złoty set przyniósł jej triumf 16:14.

Pierwsze trzy sety środowego rewanżu półfinalu Ligi Mistrzów z Rosjanami przypominały niedzielny mecz play-off PlusLigi ZAKSY ze Ślepskiem Malowem Suwałki. W hali "Azoty" Zenit wziął przykład z suwalskiej drużyny i rozbił mistrzów Polski do 17.

Gospodarze się obudzili, nabrali dynamiki i szybkości, poprawili odbiór i dwie kolejne części zdecydowanie należały juz do nich. Zespołowi Nikoli Grbicia wystarczyło wygrać czwartego seta i wszystko szło w tym kierunku - ZAKSA prowadziła 21:18, a potem nie wykorzystała niestety trzech meczboli i w setach było 2:2..

Siatkarze rosyjskiej drużyny, w której szaleli Earvin N’Gapeth,Maksim Michajłow i w pierwszej partii reprezentant Polski Bartosz Bednorz lepiej psychicznie wytrzymali także koncówkę tie-breaka, w której ZAKSA znowu nie skończyła meczboli, tym razem dwóch.

O awansie do finału rozstrzygał złoty set, w którym dyrygowani przez Francuza Benjamina Toniuttiego mistrzowie świata - Paweł Zatorski, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek oraz Kamil Semeniuk, Amerykanin Dawid Smith, a także wchodzący na podwyższenie bloku Bartłomiej Kluth, były zawodnik Ślepska Suwałki, wypracowali 4-punktową przewagę i chociaż zawodnicy trenera Alekny zawzięcie gonili, ZAKSA wygrała dwoma punktami 15:13 i po trzech godzinach zaciekłego boju, jej gracze rzucili się w wir radości.

Bohaterowie siatkarskiej Polski w najbliższą niedzielę, 28 marca o godz. 14.45 w Suwałki Arenie w rewanżu play-off zagrają z podopiecznymi Andrzeja Kowala, który też występował w finale Ligi Mistrzów, jako trener Asseco Resovii. Pierwszy mecz ZAKSA wygrała 3:1, będzie faworytem, ale sama pokazuje, że w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych.

Kto wie, może i w Suwałkach doczekamy się złotego seta, a przekonają się Państwo o tym śledząc naszą relację na żywo. Już teraz gorąco zapraszamy.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Zenit Kazań 2:3 (17:25, 25:16, 25:21, 28:30, 18:20); złoty set – 15:13.

ZAKSA: Benjamin Toniutti, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Łukasz Kaczmarek, David Smith, Kamil Semeniuk – Paweł Zatorski (libero) oraz Bartłomiej Kluth, Rafał Prokopczuk. Trener: Nikola Grbić.

Zenit: Artiom Wolwicz, Earvin N’Gapeth, Aleksandr Wołkow, Bartosz Bednorz, Maksim Michajłow, Aleksandr But´ko – Walentin Gołubiew (libero) oraz Andriej Surmaczewski, Fiodor Woronkow, Loran Alekno, Dienis Ziemczonok. Trener: Władimir Alekno.

Pierwszy mecz 3:2; awans – ZAKSA.