31.12.2020

Sprintem przez sportowy rok 2020

Rok 2020 był rokiem trudnym dla wszystkich. Zamknięto obiekty, odwołano wiele imprez sportowych, z Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio włącznie.

Przerwano rozgrywki ligowe, a po ich wznowieniu sportowcy rywalizowali przy pustych trybunach. A przecież jednym z elementów towarzyszących sportowej rywalizacji są kibice i ich gorący doping, uskrzydlający zawodników w każdej bez wyjątku dyscyplinie.

Plusy 2020 roku w suwalskim sporcie to bez wątpienia udany debiut MKS Ślepsk Malow w PlusLidze i 9. miejsce w końcowej klasyfikacji przerwanej pandemią (a była szansa na awans do ósemki i walkę w play-off) i 18. już tytuł Mistrza Polski wywalczony przez badmintonistów SKB Litpol-Malow. Nie zawodzili pływacy, lekkoatleci, kolarze.

Sportowe rozczarowanie to spadek z I do II ligi piłkarzy suwalskich Wigier. Ale jest szansa na ich powrót na zaplecze ekstraklasy, bowiem po rundzie jesiennej, z jednym zaległym meczem, zajmują w tabeli 4. miejsce ze stratą tylko i aż 5 pkt. do prowadzącej dwójki.

W Nowym 2021 Roku wszystkim sportowcom, trenerom, działaczom, sponsorom i kibicom życzymy zdrowia i sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. DO SIEGO ROKU!!!

Sprintem przez rok 2020

Badminton

x W finale rozegranych w Łęcznej Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które były jednocześnie finałem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, debel SKB Suwałki Michał Aleksandrowicz i Mateusz Hołub przegrał 10:21, 15:21 z rozstawionymi z „1” Jakubem Melaniukiem(Unia Bieruń)/Szymonem Ślepeckim(Technik Głubczyce).

x Ze zmiennym szczęściem w finałach rozegranych w Białymstoku Indywidualnych Mistrzostw Polski Elity w badmintonie wystąpili dwaj zawodnicy SKB Suwałki. W grze pojedynczej Mateusz Świerczyński musiał zadowolić się srebrnym medalem, a deblu Michał Łogosz z Przemysławem Wachą z Technika Głubczyce stanęli na najwyższym stopniu podium. Medalowy dorobek SKB o brąz w singlu kobiet uzupelniła Anastazja Chomicz (Khomich).

x Z sześcioma medalami: dwoma złotymi i brązowym juniorów oraz srebrnym i trzema brązowymi młodzieżowców z rozegranych w Białymstoku Mistrzostw Polski w tych kategoriach wiekowych wrócili zawodnicy SKB Suwałki. Medale dla SKB wywalczyli: Młodzieżowcy: srebro: Wiktoria Dąbczyńska (Victoria Sianów, 3/4)/Aleksandra Goszczyńska (SKB Litpol-Malow), brąz Michał Sobolewski w singlu i w deblu z Nestorem Gabrysiakiem(Kometa Sianów); mikst Konrad Płoch (---)/Aleksandra Goszczyńska

Juniorzy: złoto: gra pojedyncza: Anastasiya Khomich, debel: Anastasiya Khomich/ Karolina Szubert, brąz: mikst Szymon Stokfisz(Unia Bieruń)/Karolina Szubert (SKB)

x W ostatnich dniach marca Zarząd Polskiego Związku Badmintona z uwagi na pandemię COVID-19 uznał, że rozegranie rundy finałowej 48. Drużynowych Mistrzostw Polski w badmintonie jest niemożliwe i podjął decyzję o zakończeniu rozgrywek Lotto Ekstraligi bez jej rozgrywania. Jako końcową tabelę sezonu władze PZBad. przyjęły kolejność po rundzie zasadniczej. Oznacza to, że drużynowym mistrzem Polski, już po raz 18., został SKB Litpol-Malow Suwałki, który w ostatnim turnieju fazy zasadniczej pokonał zarówno ABRM Warszawa, jak i Hubala Białystok i zakończył tę rundę na 1. pozycji.18. tytuł DMP dla SKB wywalczyli: Kamila Augustyn, Monika Bieńkowska, Anastazja Chomicz, Emil Holst (Dania), Michał Łogosz, Łukasz Moreń, Michał Sobolewski, Karolina Szubert, Przemysław Szydłowski, Mateusz Świerczyński, Marija Ulitina (Ukraina) i Ulyana Volska oraz trener Jerzy Dołhan. Kierownikiem tej ekipy jest Wiesława Szleszyńska.

x Badmintonistka SKB Suwałki Uliana Volskaya trzykrotnie stawała na najwyższym stopniu podium Otwartych Grand Prix Juniorów Młodszych (rocznika 20023 i młodszych).

Bojery

x W rozegranych w Szwecji Mistrzostw Europy i Świata Juniorów w bojerach, w których bardzo dobrze spisali się zawodnicy UKŻ GROT Suwałki, Aleksandra Chmielewska zdobyła brązowy medalem Mistrzostw Europy. W Mistrzostwach Świata Ola zajęła 4. miejsce, a walkę o brąz przegrała o 1 (słownie jeden) punkt.

Karate kyokushin

x Z czterema medalami (3 indywidualnie: 2 złote 1 srebrny i 1 drużynowo- srebro) z rozegranych w Zielonce pod Warszawą Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowców wrócili zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

Złoto przypadło Aleksandrze Górskiej, która wygrała trzy pojedynki w kategorii +65 kg i zdobyła wreszcie swój wyczekiwany tytuł Mistrzyni Polski. Olka do tej pory po dwóch startach w kategorii młodzieżowca miała na swoim koncie dwa brązowe medale. Powiedzenie ”do trzech razy sztuka” jak najbardziej pasuje do naszej zawodniczki.

Drugim złotym medalistą został junior Adrian Bugieda. Startując w kategorii do 60 kg wygrał cztery pojedynki. Adrian miał w swoim dorobku brązowy medal mistrzostw Polski w kategorii juniora młodszego. W tym roku z racji wieku wystartował po raz pierwszy w juniorach i od razu osiągnął najlepszy wynik i zdobył tytuł Mistrza Polski.

Naszą srebrną medalistką została Aleksandra Biłbak. Po brązie w zeszłym roku obecne srebro pokazało jej progres i rozwój w dobrym kierunku. W pojedynku finałowym przegrała po dogrywce przez wskazanie sędziów.

x Z 22 medalami indywidualnie (8 złotych, 5 srebrnych i 9 brązowych) oraz trzecim miejscem drużynowo z VII Turnieju Karate Shinkyokushin Dzieci i Młodzieży o Puchar Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku wrócili zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Kyokushin.

Kulturystyka i fitnes

x W Warszawie w jednych z największych targów kulturystyki i fitness w Europie, którym towarzyszyły zawody sportów sylwetkowych Słodkiewicz Classic i Puchar Polski, wystartował suwalczanin Daniel Myszkowski, trzykrotny Mistrz Polski. Daniel ponownie pokazał klasę deklasując swoich przeciwników.

x Na Mistrzostwach Polski w Kulturystyce i Fitness 2020, które odbyły się w Kielcach, suwalczanin Daniel Myszkowski okazał się bezkonkurencyjny. W kategorii Fitness plażowe mężczyzn do 170 cm już trzeci raz z rzędu 34-latek nie miał sobie równych. Pokonał trzech innych zawodników - z Bydgoszczy, Warszawy i Krakowa. Myszkowski trenuje w UKS Black & White Ostrowiec Świętokrzyski. Jego klub zajął również pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Lekkoatletyka

x Z Oszczepem nad Czarną Hańczą - taka nazwę nosiły zawody z udziałem krajowej żeńskiej i męskiej czołówki na suwalskim stadionie, na którym po raz pierwszy wystąpiła rekordzistka Polski Maria Andrejczyk. Oszczepniczka suwalskiej Hańczy pięć lat temu uczestniczyła w oddaniu zmodernizowanego obiektu do użytku, ale przez tyle czasu nie dane jej było na nim rywalizować. Aż do chwili, kiedy zainicjowała i pomogła w zorganizowaniu zmagań najlepszych polskich oszczepników. Imprezę uświetniły rekordy suwalskiego stadionu ustanowienie przez Marię Andrejczyk, która posłała oszczep na odległość 62,48 m (poprzedni rekord należał do Ewy Rybak i wynosił 59,56 m) i rekordzistę Polski Marcina Krukowskiego, którego rekord stadionu (od 23.09.2020) wynosi 80,72 m. 

x Z 52. PZLA Mistrzostw Polski U18 w Radomiu ze złotymi medalami i tytułami mistrzów Polski wrócili Gabriela Butkiewicz oszczepniczka LUKS Hańcza Suwałki i Kornel Rybacki biegający 110 m ppł., a z dwoma medalami srebrnym w pchnięciu kulą i brązowym w rzucie dyskiem Paweł Kryszyn z Technika Augustów.

x W rozegranych w Lublinie Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkiej Atletyce złote medale wywalczyły Gabriela Szczodruch w skoku wzwyż oraz Nadia Dydzińska w skoku w dal. Srebrne medale zdobyli: Mateusz Żyliński w rzucie oszczepem (w rzucie dyskiem zajął 9 miejsce) i Majka Niewiarowska w skoku wzwyż (w rzucie oszczepem zajęła 3. miejsce. Na najniższym stopniu podium stanęli także: Natalia Gugnowska – 80 m ppł. i 200 m ppł., Kornelia Nowikowska - pchnięcie kulą, Julia Marcinkiewicz - skok w dal, Emilia Wasilewska - skok wzwyż 145 cm (taki sam wynik jak dwie pierwsze zawodniczki).

x Do olimpijskiej formy sprzed czterech lat wraca oszczepniczka suwalskiej Hańczy. Maria Andrejczyk w niedzielę wygrała Memoriał Kamili Skolimowskiej z drugim wynikiem w swojej karierze - 65,70 m. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Majka rzuciła w kwalifikacjach 67,11 m i ustanowiła znakomity rekord Polski. Olimpijski finał wygrała Chorwatka Sara Kolak - 66,18 m, a o rok od niej młodsza, wówczas 20-letnia Polka osiągnęła 64,78 m i zajęła pechowe 4. miejsce.

x Maria Andrejczyk, oszczepniczka Hańczy Suwałki na Mistrzostwach Polski we Włocławku w cuglach wygrała konkurs rzutu oszczepem. Podopieczna Karola Sikorskiego rzutem na odległość 62,66 m ustanowiła rekord mistrzostw Polski, srebrną medalistkę pobiła aż o 10 metrów. W konkursie oszczepników Hubert Chmielak i Piotr Lebioda zajęli bardzo dobre 3. i 5. miejsce.

x W rozegranych w Lublinie XXX Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters wystąpili dwaj suwalczanie Jerzy Broc (M75) i Tadeusz Walendykiewicz (M40).

Jerzy Broc wystartował z nieleczoną kontuzją, która się pogłębiła już w pierwszym biegu na 100 m i uniemożliwiła start w drugim dniu mistrzostw. Ostatecznie zdobył w kategorii M75 srebrny medal w biegu na 400 m i brązowy na 100 m oraz złoty medal w rzucie dyskiem w kategorii open dziennikarzy.

Tadeusz Walendykiewicz po przyjeździe do Lublina stanął na starcie biegu na 1500 m, który ukończył na 5 miejscu. W biegu na 800 m, rozgrywanym przy padającym deszczu, był czwarty, a od brązowego medalu dzieliło go ok. pół sekundy.

x W Gdańsku, w 48 Memoriale Józefa Żylewicza w konkursie rzutu oszczepem Hubert Chmielak z wynikiem 77,35 zajął drugie miejsce.

x Najlepszy w tym sezonie wynik w rzucie oszczepem kobiet to rezultat 62,10 m Marii Andrejczyk uzyskany w 23. Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły. W konkursie mężczyzn czwarte miejsca zajął Hubert Chmielak (73,21 m).

x Zwycięstwo Marii Andrejczyk (62,04 m) i trzecie miejsce Huberta Chmielaka (75,52 m)w 8. Festiwalu Rzutów im. Kamili Skolimowskiej to dobry prognostyk przed startami oszczepników suwalskiej Hańczy w Grand Prix Sopotu im. Janusza Sidły (13.08.), Memoriale Józefa Żylewicza (15,08. Gdańsk) i 96. PZLA Mistrzostwach Polski (28-30.08. we Włocławku).

x Z powodu pandemii koronawirusa zaplanowane na 24.07.– 9.08.2020 XXXII Igrzyska Olimpijskie w Tokio zostały przełożone na rok 2021 – taką informację przekazały władze Japonii i MKOl.

x Pierwsze w 2020 roku medale mistrzostw Polski dla Hańczy Suwałki w championacie halowym U-18 zdobyli Kornel Rybacki, który zwyciężył w biegu na 60 m ppł. i Piotr Konopko, trzeci w finale konkursu skoku wzwyż. Czwarte miejsce w skoku w dal wywalczyła Julia Słabińska.

x Suwalczanin Jerzy Broc, startujący w kategorii 75 lat, zdobył dwa srebrne medale Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu. Jerzy Broc srebrne krążki wywalczył w biegach na 60 oraz 200 m.

Modelarstwo lotnicze

x Z dwoma złotymi i jednym brązowym medalem z rozegranych w miniony weekend (4-6 września 2020 r.) na lądowisku w Podlodowie k. Dęblina Otwartych Mistrzostw Polski Modeli Swobodnie Latających w klasach F1 A,B,C. W konkurencji F1B reprezentacja Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach w składzie: Anna Krzywicka, Filip Rudziński oraz Stanisław Skibicki zdobyła I miejsce drużynowo i tytuł Mistrza Polski na rok 2020. Indywidualnie zwyciężył trener Sekcji Modelarstwa Lotniczego OSiR w Suwałkach Stanisław Skibicki zdobywając tytuł Mistrza Polski. Na trzecim miejscu sklasyfikowano Filipa Rudzińskiego. Dalsze miejsca w klasyfikacji zajęli Anna Krzywicka (9 miejsce) i Bartłomiej Skibicki (11 miejsce).

MTB

x Siedem medali (po 3 złote i brązowe oraz 1 srebrny) wywalczyli reprezentanci Klubu Rowerowego MTB Suwałki podczas trzeciej tegorocznej edycji cyklu Maratony Kresowe. Aż pięć z nich to zdobycze naszych pań.

Największy sukces odniosła nasza najmłodsza reprezentantka Zofia Rowińska – 1 miejsce w kategorii K1. W Janowie Zosia wchodziła na podium dwukrotnie. Czas w jakim pokonała 26 kilometrową, trudną technicznie trasę półmaratonu, dał jej również 3 miejsce w klasyfikacji Kobiety OPEN.

Narciarstwo

x W slalomie gigancie zawodów Weekend Racing, przeprowadzonych na trasie FIS w Jaworzynie Krynickiej w kategorii kobiet Olga Rosińska (Ski Team ) wywalczyła 3. miejsce. Natomiast na stoku Słotwiny Krynica w slalomie gigancie w XXV Mistrzostwach Polski Family Cup, Olga wywalczyła złoty medal,  a Wojciech Rosiński zdobył wicemistrzostwo Polski Family Cup.

Piłka nożna.

Wigry Suwałki

Wigry Suwałki

x Po rundzie jesiennej 2020 w II lidze suwalskie Wigry zajmują w tabeli 4. miejsce, z takim samym dorobkiem 33 pkt. jak 3. w tabeli Chojniczanka, a ze stratą 5 pkt. do wicelidera GKS Katowice i lidera Górnika Polkowice. Suwalski zespół w 16 meczach odniósł 10 zwycięstw, a po 3 mecze zremisował i przegrał. Piłkarze Wigier pokonali bramkarzy rywali 25 razy, a nasz bramkarz po piłkę do siatki sięgał 14 razy. Gole dla Wigier strzelili: 8 - Kamil Adamek, 5 - Kacper Wełniak, 3 - Denis Gojko, 2 - Łukasz Bogusławski, Patryk Czułowski, Paweł Gierach, 1 - Adrian Piekarski, Cezary Sauczek, Josip Šoljić.

x Dającym duży niedosyt, tylko zremisowanym 1:1 spotkaniem z drużyną z Grudziądza suwalscy piłkarze zakończyli tegoroczne występy. Zaległy mecz z liderem, Górnikiem Polkowice rozegrają w przyszłym roku.

x 19.09. piłkarze Wigier Suwałki odnieśli pierwsze wyjazdowe zwycięstwo, pokonując 3:1(0:0) Garbarnię Kraków prowadzoną przez świetnego niegdyś gracza - Łukasza Surmę. Zadecydowała druga połowa, trzy asysty Bartłomieja Babiarza i zmysł strzelecki Kamila Adamka. To już 5. trafienie w drugim pełnym meczu tego zawodnika. 

x Rozgrywki II ligi sezonu 2020/2021 piłkarze Wigier Suwałki zainaugurowali 28.08. o godz. 18:00, a ich rywalami byli zawodnicy Olimpii Elbląg. Mecz zakończył się zwycięstwem suwalskiego zespołu 2:1 (1:1), a gole strzelili: Denis Gojko 10, 55 - Kamil Wenger 22 (k).

x Nieudanie wypadł debiut Dawida Szulczka w roli trenera Biało-Niebieskich. Wigry Suwałki zagrały fatalnie, zaliczyły falstart i już w pierwszym meczu, po porażce 1:2 z trzecioligową Ślęzą Wrocław, odpadły z rozgrywek o Puchar Polski. Warto dodać, że wszystkie gole, w tym dla Wigier (na 1:1 samobójczy Filipa Olejniczaka) zdobyli wrocławianie

x W strojach Lotto, które łącznie ze specjalnie dedykowaną koszulką zapewni firma Vitasport, szybko na zaplecze ekstraklasy mają wrócić suwalskie Wigry. Biało-Niebiescy podpisali kolejny kontrakt z produkującym okna i drzwi Stollarem, zatrzymali innych głównych sponsorów. W Fortuna 1 Lidze wygrali klasyfikacje Pro Junior System, a jako spadkowicz otrzymają połowę z 1,6 mln zł brutto. To zrekompensuje im straty wpływów od Polsatu Sport i Fortuny.

x Los wskazał pierwszego rywala Wigier w I rundzie Totolotek Pucharu Polski na szczeblu centralnym, którym będzie III-ligowa Ślęza Wrocław.

x Na pożegnanie z I ligą Wigry Suwałki na własnym boisku przegrały 0:2 z Zagłębiem Sosnowiec. Oba gole dla Zagłębia padły w II połowie z rzutów karnych. Wigry rozgrywki zakończyły na ostatnim 18. miejscu, z dorobkiem 26 pkt. (7 zwycięstw, 5 remisów, 22 porażki) i stosunkiem bramek 27:57.

Gole dla Wigier zdobyli: 5 - Cezary Sauczek, 3 - Robert Bartczak, Joel Huertas, Arkadiusz Najemski, Kamil Sabiłło, 2 - Patryk Czułowski, Denis Gojko, Michał Żebrakowski, 1 - Martin Dobrotka, Michał Ozga, Łukasz Sosnowski, Bartosz Szeliga (samobójczy, GKS Tychy)

x 02.07.2020 Radomiak Radom – Wigry Suwałki 3:1. Koniec marzeń o utrzymaniu

Piłkarze suwalskich Wigier przegrali kolejne spotkanie w Fortuna 1 lidze i, przy remisie GKS Bełchatów, definitywnie żegnają się z rozgrywkami na zapleczu ekstraklasy.

Żal, bo na tym nieosiągalnym wcześniej dla naszego klubu poziomie spędziliśmy sześć lat, wypełnionych pięknymi chwilami. Przed trzema i dwoma laty walczyliśmy o awans do ekstraklasy, po raz pierwszy w historii graliśmy w 1/8, ćwierćfinale i półfinale Pucharu Polski. Wygrywaliśmy z przeżywającymi wzloty i upadki mistrzami Polski - Górnikiem Zabrze, Ruchem Chorzów, Widzewem Łódź, Zagłębiem Lubin, ŁKS-em Łódź... Na przyjemne wspomnienia przyjdzie jeszcze czas. Przykra konkluzja jest taka, że kiedy drużynie się wiedzie, mówimy i piszemy "My". Przegrywają zaś "Oni".x Od porażki 0:4 z Podbeskidziem w Bielsku-Białej piłkarze Wigier rozpczęli rundę rewanżową rozgrywek I ligi, w której ich celem jest utrzymanie się na zapleczu ekstraklasy.

x 33-letni szwedzki napastnik, Johan Oremo 7.01.20 podpisał z Wigrami półroczną umowę. Szwed, wychowanek występował m.in. w Halmstads BK i Djurgardens IF, miał na koncie 224 mecze w ekstraklasie, w których zdobył 59 bramek i zaliczył 24 asysty. Regularnie występował w młodzieżowych kadrach swojego kraju, ale zagrał też w seniorskiej reprezentacji Szwecji przeciwko Kostaryce i USA. Do ekipy I-ligowca dołączyli także Oskar Nowak (reprezentant Polski U 19), Kacper Wełniak, urodzony w USA Adam Najem i reprezentant Słowacji Martin Dobrotka.

x W pierwszym turnieju "WIGRY CUP 2020" WINTER INTERNATIONAL TOURNAMENT pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Suwałk w Lidze Mistrzów (miejsca 1-6) triumfowała drużyna "Niebieska" AP Wigry, a w Lidze Europy (miejsca 7-10) "Biała" AP Wigry. Najlepszym strzelcem został Rafał Olszewski, bramkarzem Kuba Iwanowski (obaj AP Wigry).

SALOS Suwałki

x Olbrzymi sukces odnieśli nastoletni piłkarze z Suwałk podczas XXVIII Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej, które zostały rozegrane w Kutnie. Podopieczni Aleksandry Bieryło, zawodnicy z rocznika 2003 – 2004 zajęli I miejsce w Polsce. Najlepszym zawodnikiem turnieju 16-17-latków został Bartosz Andryszczyk z Salos Suwałki.

Młodsi koledzy triumfatorów, prowadzeni przez Tomasza Kościńskiego piłkarze z rocznika 2005-2006 uplasowali się na 3. pozycji w kraju. Suwalskich bramkarzy przygotowywał trener Marek Sowa.

XX Mikołajkowy Turniej im. Tomka Godlewskiego

x Przyjaciele Turnieju (w składzie m.in. z Karolem Salikiem, Maciejem Makuszewskim, Kamilem Zapolnikiem, Piotrem Stokowcem i Arturem Skowronkiem), przed Reprezentacją Polski Mundial 2002 (z m.in. Radosławem Majdanem, Jackiem Bąkiem, Tomaszem Kłosem, Tomaszem Sokołowskim i Maciejem Żurawskim), reprezentacją Artystów Polskich (m.in. Przemysław Cypryański i Dariuszem Dziekanowskim) oraz występującą w ekstralidze kobiet ekipą Górnika Łęczna to kolejność w jubileuszowym XX Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej. 

x W finale piłkarzy 9-letnich i młodszych wygrała Jagiellonia Białystok, która w wielkim finale pokonała 4:2 AP Wigry Suwałki. Dobroczynna impreza przyniosła już ponad milion zł, które zostały przeznaczone na pomoc potrzebującym.

Pływanie

x Z rozegranych w Gliwicach Zimowych Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich z jednym brązowym medalem w wyścigu na 100 m stylem motylkowym wraca do domu Julia Gwaj.

x W rozegranych w Ravne nad Koroskiem zawodach Gran Prix Słowenii w pływaniu, w gronie w 25 zawodników z Polski, członków Kadry Narodowej Juniorów startował Filip Kosiński, zawodnik MUKS Olimpijczyk Suwałki, który najlepiej zaprezentował się w wygranym wyścigu na 100 m stylem grzbietowym.

x Olę Chmielewską, 14-letnia zawodniczkę MUKS Olimpijczyk Suwałki, rekordzistkę Polski seniorek w pływaniu mono na dystansie 400 m (obie nogi w podwójnej płetwie o długości i szerokości 80 cm) z fajką (rurka w ustach umożliwiająca oddychanie) można śmiało nazwać „SYRENKĄ ZNAD CZARNEJ HAŃCZY”. Ola znalazła się w kadrze Polski seniorów. Na Pucharze Europy w Gliwicach w płetwach czterokrotnie stawała na podium. Natomiast w tradycyjnym pływaniu w Pucharze Polski w Kozienicach dwukrotnie była druga.

x Aż 11 medali złotych, 7 srebrnych i 3 brązowe w Arena Grand Prix Puchar Polski w Kozienicach wywalczyli suwalscy pływacy: Julia Gwaj: 4 złote (400 dowolnym, 800 dowolnym, 100 motylkowym, 400 zmiennym), 1 srebrny (200 motylkowy), Filip Kosiński: 4 złote (200 dowolnym, 400 dowolnym, 200 grzbietowym, 200 motylkowym) i dwa srebrne (400 zmiennym, 800 dowolnym), Gabriela Biszewska: 2 złote (400 dowolny, 800 dowolny), 1 srebrny (100 dowolnym), Aleksandra Chmielewska: 1 złoty (800 dowolnym), 2 srebrne (50 dowolnym, 100 dowolnym), 2 brązowe (200 dowolnym, 400 dowolnym), Igor Wieloch: srebrny (800 dowolnym), Mateusz Pietkiewicz: brązowy (100 grzbietowym).

x Na pierwszych w 2020 roku zawodach na 50-metrowym basenie jakim był Memoriał Henryka Kosakowskiego w Lublinie dwa medale wywalczyła Julia Domoradzka. Podopieczna Edwarda Deca była druga n a 200 m st. grzbietowym i 3. na 200 m zmiennym.

Siatkówka

SUKSS Suwałki

x Siatkarze SUKSS Suwałki na ćwierćfinale zakończyli rywalizację w Mistrzostwach Polski Juniorów. W Nysie w decydujących o awansie meczach przegrali po 0:3 z gospodarzami AZS PWSZ Nysa i Hermapolem Norwid Częstochowa.

Ślepsk-Malow

x Siatkarze Ślepska Malowu Suwałki na inaugurację rozgrywek PlusLigi 2020/2021 przegrali 0:3 (18:25, 22:25, 25:27) z katowickim GKS-em, z którym nie wygrali jeszcze ani w elicie, ani w I lidze. Ślepsk Malow wystąpił w składzie: Marcin Waliński, Tomas Rousseaux, Bartłomiej Bołądź, Łukasz Rudzewicz, Cezary Sapiński, Kacper Gonciarz – Paweł Filipowicz i Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Łukasz Kaczorowski, Kevin Klinkenberg, Mateusz Sacharewicz, Jakub Rohnka.

x Inauguracja PlusLigi w wypełnionej mniej niż w połowie Suwałki Arenie była zarazem pożegnaniem z rola zawodnika Kamila Skrzypkowskiego. Popularny "Skrzypek ", ubrany już w marynarkę, otrzymał podziękowania od prezydenta Suwałk oraz działaczy klubu, zebrał oklaski na stojąco, zadebiutował jako asystent trenera Andrzeja Kowala.

x W finale XI Memoriału Józefa Gajewskiego Ślepsk Malow Suwałki przegrał 1:3 (21:25, 23:25, 25:22, 23:25) z Vervą Warszawa. Wcześniej przygotowujący się do drugiego sezonu w PlusLidze siatkarze Andrzeja Kowala pokonali 3:1 Indykpol AZS Olsztyn i 3:0 Cerrad Enea Czarni Radom. Suwalczanie zagrali w składzie: Kevin Klinkenberg, Patryk Szwaradzki, Łukasz Rudzewicz, Mateusz Sacharewicz, Josh Tuaniga, Jakub Rohnka, Mateusz Czunkiewicz (libero) oraz Bartłomiej Bołądź, Kacper Gonciarz, Cezary Sapiński, Marcin Waliński, Paweł Filipowicz (libero).

x W przedwcześnie zakończonym sezonie 2019/20 po raz pierwszy w historii nie przyznano tytułów mistrza Polski oraz medali. W debiucie w najwyższej klasie rozgrywkowej MKS Ślepk Malow zajął 9. miejsce. Już wiadomo, że w drugim sezonie zespół poprowadzi trener Andrzej Kowal, a umowy przedłużyło ośmiu siatkarzy.

- Przed sezonem władze klubu postawiły przed nami zadanie utrzymania się w PlusLidze, co zapewniało 13. i każde wyższe miejsce w końcowej tabeli – mówi Andrzej Kowal, trener MKS Ślepsk Malow. - Nie było to zadanie łatwe, bowiem budowę zespołu zaczęliśmy bardzo późno, kiedy rywale mieli już skompletowane składy. Ale zadanie postawione przed sztabem szkoleniowym i drużyną udało się nam zrealizować i to z nawiązką. Zajęliśmy dziewiąte miejsce, a byliśmy o krok, a raczej o jeden punkt lub jedną wygraną więcej od najlepszej ósemki.

x Do historii PlusLigi i męskiej siatkówki przeszedł drugi set rozegranego w Suwałkach meczu z Czarnymi Radom. Mecz przegraliśmy 1:3, a w drugim secie, trwającym 59 minut, przegranym przez nas 42:44, goście wykorzystali dopiero 16 piłkę setową.

x Jak podał portal sportowefakty.pl: Każdy mecz siatkarzy Trefla Gdańsk w PlusLidze przyciągał średnio trzy i pół tysiąca widzów i jest to najlepszy wynik w PlusLidze. Mimo opóźniającego się oddania do użytku Suwałki Areny, ekipie MKS Ślepska Malowu Suwałki udało się rozegrać w niej komplet spotkań fazy zasadniczej. Często na meczach zjawiał się komplet blisko 2400 widzów. To daje trzecie miejsce, jeśli chodzi o sumę, a czwarte pod kątem średniej kibiców.

x Siatkówka, podobnie jak inne dyscypliny sportu, przegrała więc ze śmiercionośnym koronawirusem. 12. marca 2020 r zapadła decyzja o zawieszeniu rozgrywek lig siatkarskich w tym PlusLigi, w której występował Ślepsk Malow. Zarząd PLS SA zdecydował, że nie zostanie przyznany tytuł mistrza Polski, a ustalona zostanie kolejność drużyn w tabeli według liczby zdobytych punktów meczowych, bez ukończenia fazy zasadniczej rozgrywek.

x Sensacja w Suwałki Arena. W meczu 24.kolejki PlusLigi Ślepsk-Malow pokonał 3:1 (16:25, 25:22, 25:21, 28:26) PGE Skrę Bełchatów, jedną z najbardziej utytułowanych drużyn w Polsce. Najlepszym zawodnikiem meczu wybrany został Nicolas Szerszeń (Ślepsk Malow)

x Rok 2020 we własnej hali siatkarze beniaminka PlusLigi MKS Ślepsk Malow rozpoczęli w suwalskiej Arenie meczem 13. kolejki z GKS Katowice. Niestety „13” była pechowa dla podopiecznych Andrzeja Kowala, którzy ulegli „górnikom” 2:3. 

x 17 stycznia pierwsze zwycięstwo w 2020 roku odnieśli siatkarze Ślepska Malowu, którzy pokonali Asseco Resovię Rzeszów 3:1, a najlepszym zawodnikiem meczu został Bartłomiej Bołądź.

Sporty walki

Boks

x Dwa medale z rozegranych w Sokółce Mistrzostw Polski Juniorek, Młodzików i Młodziczek przywieźli zawodnicy sekcji bokserskiej OSiR w Suwałkach.

Najlepiej z czworga podopiecznych trenera Pawła Pasiaka spisała się Zuzanna Krysińska, która stanęła na najwyższym stopniu podium. W półfinale przegrała i musiała zadowolić się brązowym medalem Samanta Kamińska.

Młodzik Mateusz Rzodkiewicz zakończył rywalizację na ćwierćfinałach i 8. miejscu, a Angelika Zielińska była 9.

Knockout Boxing Night

x Andrzej Gołota i Dariusz Snarski, olimpijczyk z Barcelony byli gośćmi specjalnymi transmitowanej przez TVP Sport gali KBN 12 w Suwałki Arenie. W walce wieczoru niedawny pretendent do pasa mistrza świata Maciej Sulęcki nie pozwolił na wiele pochodzącemu z Armenii Saszy Jengojanowi. Profesjonaliści stoczyli sześć walk, z których tylko dwie trwały do ostatniego gongu.

Brazylijskie Jiu Jitsu

x Szesnaście medali indywidualnych i puchar za 3. miejsce drużynowo wywalczyli zawodnicy Berserker's Team Junior Suwałki w Mistrzostwach Polski w Brazylijskim Jiu Jitsu dla Dzieci i Młodzieży.

Złote medale zdobyli: Ashley Beczkowska, Nadia Chalecka, Jakub Bogdanowicz, Dawid Bałtrukanis, Mariusz Gajewski

Srebrni medaliści: Nikola Szczawińska, Jacek Molęda, Bianka Górski, Jan Bogdanowicz, Julian Wojno

Brązowi medaliści to: Kacper Burzyński, Nikodem Kapuściński, Błażej Rusinowski, Wiktoria Kalinko, Angela Gałażyn, Julia Koronkiewicz

Kickboxing

x Na przeprowadzonych w Ełku Mistrzostwach Polski w Kickboxingu w formule K1 juniorów oraz seniorów złoty medal i tytuł mistrza Polski w kategorii do 75 kg juniorów w K1 wywalczył reprezentant klubu Panzer Suwałki Miłosz Hruświcki. W mistrzostwach, które pierwotnie miały odbyć się w marcu, ale zostały przełożone z powodu pandemii koronawirusa, uczestniczył też Szymon Dembowski, który zajął 5 miejsce w kategorii do 67 kg seniorów.

MMA

x Browar Północny Fight Night 2.  Komentator sportowy i promotor sportów walki Mateusz Borek z Warszawy przyleciał do Suwałk helikopterem. W ostatniej chwili zdążył na walkę wieczoru.  Kibice gorąco powitali w Suwałki Arenie gwiazdy KSW Szymona Kołeckiego i Marcina Wrzoska oraz sympatyczną zawodniczkę UFC Karolinę Kowalkiewicz. .

W walce wieczoru, w wadze cieżkiej zawodnik Berserker's Team MMA Suwałki Karol Żołowski szybko i w pięknym stylu, ciosem na wątrobę odebrał chęci do kontynuowania pojedynku Tomaszowi Kolcunowi z Rzeszowa.

Organizatorów i publiczność w Suwałki Arenie bardziej ucieszyło to, że kolejne kroki naprzód uczynili inni zawodnicy z Suwałk i regionu. Znowu kapitalnie spisał się w wadze cieżkiej Damian Bujkowski, który najpierw kopnięciem z kolana doprowadził do tego, że arbiter wyliczył przeciwnika, a następnym podobnym uderzeniem znokautowal rywala.

Także w I rundzie przez techniczny nokaut wygrał następny zawodnik Berserker's MMA Team Suwałki  Rafał Wysocki. Na punkty zaś zwyciężył inny talent z tej ekipy, Damian Biłbak. Były czołowy w Europie młodzieżowy karateka powetował sobie lutowe niepowodzenie podczas pierwszej gali Browar Północny Fight Night i udowodnił niedowiarkom, że i w MMA może zrobić karierę.

Niepocieszony z grupy suwalczan był tylko Karol Mikielski, który zaczął obiecująco, ale musiał uznać wyższość Pawła Klimasa z Ełku. Karol przepraszał fanów i sponsorów, obiecał, że następnym razem to on będzie górą. 

 

 

x Prawie 3 tys. kibiców obejrzało 11 walk, jakie w Suwałki Arenie stoczyli zawodnicy pierwszej w historii miasta gali MMA -  Browar Północny Fight Night. Zawodowe walki miały bardzo szybki przebieg. Damian Bujkowski przez poddanie pokonał Marcela Cepeusza, wicemistrza Niemiec w boksie amatorskim, zawodnika Tiger Gym Karpen. Karol Żołowski znokautował zaś niepokonanego dotąd Litwina Dejvydasa Zukauskasa z MMA Knight LT. W pojedynkach amatorskich udział wzięli zawodnicy z Suwałk, Warszawy, Ełku, Olsztyna, Giżycka, Grajewa i Katowic. Mamed Khalidov i Szymon Kołecki podarowali  na dobroczynny cel rękawice, które zostały zlicytowane za 9 i 6 tys zł. Pieniądze zostaną przekazane na leczenie chorej na SMA Hani Poczobut.

Sumo

x Z pięcioma medalami, dwoma srebrnymi i trzema brązowymi, oraz zwycięstwem w klasyfikacji drużynowej dziewcząt i, pomimo braku chłopców, z drugim miejscem w open z Pucharu Polski Kadetów wróciły zawodniczki LMUKS Olimpik Suwałki.

Medale dla LMUKS Olimpik Suwałki wywalczyły: Julia Janowska – srebro w kat. 70 kg i open oraz brąz w kat. 65 kg, Oliwia Kaliszewska brąz w kat. 70 kg i open.

Suwalczanki wygrały klasyfikację drużynową dziewcząt z 28 pkt., o 7 pkt. wyprzedzając Sobieskiego Poznań oraz o 8 Bulls Bielawa i Samson Kobylin.

Dobrą pracę trenera Koncewicza i sukcesy jego podopiecznych doceniły władze krajowe sumo powierzając Suwałkom organizację Mistrzostw Polski Kadetów i Juniorów i Młodzików (29-30.05.2021) i proponując organizację (6-7.03.2021) Mistrzostw Polski U – 21 w sumo. Decyzję o przyjęciu propozycji mistrzostw marcowych mistrzostw konsultowane są z władzami miasta.

x Na zawodach Pucharu Polski Kadetów, Kadetek, Młodzików i Młodziczek w sumo rozegranych w SP 11 w Suwałkach podopieczni Andrzeja Koncewicza wywalczyli trzy medale. Zuzanna Konopko wygrała rywalizację w kategorii 65 kilogramów młodziczek, a brązowe medale wywalczyli debiutujący w kategorii młodzików Bartek Staniszewski  w wadze 45 kilogramów i kadetka Julia Janowska w kategorii plus 65 kilogramów.

Szachy

x Bardzo dobre informacje napłynęły po występach suwalskich szachistów. W Pokrzwynej Michalina Rudzińska wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski do lat 20.

x Ze złotymi medalami i tytułem Drużynowego Mistrza Polski Igrzysk Młodzieży Szkolnej wrócili do domów szachiści, uczniowie „starszaki” ze Szkoły Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza w Suwałkach. Mistrzostwo Polski wywalczyła drużyna w składzie: Błażej Pieczulis, Mateusz Milewski, Jakub Pojawa i Gabriela Wiszniewska.

Triathlon

x Złoty medal mistrzostw Polski w triathlonie olimpijskim (1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km biegu) wywalczyła 23-letnia Natalia Sadowska, wychowanka LUKS Hańczy Suwałki, która na zawodach w białostockich Dojlidach startowała w barwach klubu TRI TEAM RUMIA. Natalia wygrała swoją kategorię wiekową, była 4. w kat. kobiet i 61. w open.

x Na 3. miejscu start w Mistrzostwach Polski w paratriathlonie w ramach Elemental Tri Series zajął suwalczanin Marcin Makar. Mistrzostwa rozgrywano na białostockich Dojlidach, a zawodniczki i zawodnicy mieli do pokonania dystans sprinterski: 0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze oraz 5 km biegu.

Żeglarstwo

x Trenowana przez Pawła Cherubina załoga UKŻ Grot Suwałki w składzie Amelia Piasecka i Michalina Hościłowicz w regatach o Puchar UKŻ Ostróda, zaliczanych do Pucharu Polski w klasie CADET, wygrała pięć z sześciu  wyścigów, zostawiając konkurencję daleko w tyle i bezapelacyjnie zdobywając pierwsze miejsce! Druga załoga z Suwałk, Marysia Kisłowska z Anielą Nowak zajęły bardzo dobre 7. miejsce.udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.27.2021 Kupno Sprzedaż
EUR 0.13% 4.5000 4.5910
USD 0.18% 3.7010 3.7758
GBP 0.30% 5.0794 5.1820
CHF 0.03% 4.1704 4.2546
Dodaj nowe ogoszenie