26.01.2022

Suduva Mariampol - Wigry Suwałki 0:1. Biało-Niebiescy lepsi od wicemistrza Litwy

W rozegranym w piłkarskiej hali w Mariampolu meczu kontrolnym Suduva, wicemistrz Litwy, przegrała 0:1 z suwalskim drugoligowcem.

W Wigrach, które już za miesiąc rozpoczną rundę wiosenną,  nie zagrali narzekający na urazy Eryk Matus i Mateusz Orzechowski oraz oficjalnie pozyskany dzisiaj na pół roku z Wisły Płock Dawid Krzyżański, który jesienią zagrał 1 mecz w ekstraklasie. Ten 20-letni pomocnik wystąpił we wcześniejszych sparingach z Wissą Szczuczyn (8:0) i Legionovią  Legionowo (3:4). Po Wericku Caetano (Miedź Legnica), Mateuszu Lewandowskim (Wisła Płock) i Eryku Matusie (Jagiellonia Białystok), Dawid Krzyżański jest czwartym zawodnikiem wypożyczonym tej zimy przez Wigry do końca sezonu.

W drużynie Grzegorza Mokrego wystąpiło trzech testowanych zawodników – dwóch bramkarzy, którzy rozegrali po 45 minut i nie mieli zbyt wielu okazji do zademonstrowania swoich umiejętności oraz obrońca, który – tak jak Michał Ozga i Łukasza Bogusławski – zagrał od pierwszego do ostatniego gwizdka.

- Testowani bramkarze częściej rozgrywali piłkę noga, niż łapali – mówi Mateusz Mazur, dyrektor sportowy Wigier. – Sprawdzimy ich jeszcze w sobotnim meczu z Żalgirisem w Wilnie. To samo można powiedzieć o obrońcy, który pół meczu zagrał jak półprawy stoper, a pół na wahadle. Dzisiaj doleciał do nas na testy kolejny stoper, dla którego generalnym sprawdzianem także będzie mecz z Żalgirisem.

Spotkanie z Suduvą toczone było w szybkim tempie. Do przerwy żadna z drużyn nie zdobyła bramki. Warunki starała się narzucić rozgrywająca swój pierwszy sparing drużyna z Mariampola, ale trudno jej było przedrzeć się przez szyki ustawione przez Biało-Niebieskich, którzy nastawili się na kontry i groźnie strzelali z dystansu. Najlepszą okazje dla gospodarzy miał w 37 minucie Gruzin Levan Macharaszwili, ale za lekko uderzył lewą nogą.

Zwycięskiego gola  Wigry zdobyły w 47 minucie. Łukasz Kubrak uderzył z prawej strony boiska, z ostrego kąta, a piłka przelobowała bramkarza i wpadła w boczną siatkę.

- Mieliśmy jeszcze 2-3 okazje do podwyższenia wyniku – opowiada Mateusz Mazur. – To był bardzo pożyteczny sparing, Suduva okazała się wymagającym rywalem. Mamy nadzieję, że w sobotę poprzeczkę jeszcze wyżej zawiesi nam Żalgiris, mistrz Litwy.

WD, SR

Suduva Mariampol – Wigry Suwałki 0:1 (0:0)

Bramka: 0:1 – Łukasz Kubrak 47

Suduva: Vilius Stebrys -  Zygimantas Baltrunas (46 Linas Zingertas), Justinas Januszewskis, Aleksandar Zivanović (78 Simas Venckevicius), Modestas Vainikaitis, Giedrius Matulevičius, Levan Macharaszwili (46 Justas Pastukas), Ernestas Burdzilauskas, Jewgienij Protasow (Ukraina), Matas Miskinis (46 Tautvydas Burdzilauskas), Kule Mbombo (46 Vini Lontsi).

Wigry – I połowa: zawodnik testowany I – Michał Ozga, zawodnik testowany II, Łukasz Bogusławski, Bartosz Prętnik, Patryk Mularczyk, Michał Łabojko, Elso Brito, Kosei Iwao, Denis Gojko, Mateusz Lewandowski.

II połowa: zawodnik testowany III – Michał Ozga, Tomasz Lewandowski, Łukasz Bogusławski, zawodnik testowany II, Jakub Kunicki, Werick Caetano, Bartłomiej Babiarz, Łukasz Kubrak, Mariusz Rybicki, Michał Żebrakowski.