24.02.2015

Urszula Domel w kadrze na lekkoatletyczne Halowe ME

Po pięciu latach przerwy, czyli od zakończenia kariery przez kulomiotkę Krystynę Zabawską (z domu Danilczyk) wychowanka suwalskiej Hańczy ponownie wystąpi w lekkoatletycznej reprezentacji Polski. W gronie 45 zawodników, którzy zakwalifikowali się na Halowe Mistrzostwa Europy w Pradze znalazła się Urszula Domel.

- Rzeczywiście od czasów kulomiotki Krystyny Danilczyk, która największe sukcesy odnosiła jako zawodniczka Podlasia Białystok, ale swoje pierwsze sportowe kroki stawiała w naszym klubie, Ula jest drugą wychowanką Hańczy powołaną do reprezentacji na najważniejszą halową imprezę lekkoatletyczną w Europie – mówi Jarosław Jutkiewicz, trener lekkoatletów Hańczy. - To tylko dowód, że w Suwałkach też rodzą się talenty na reprezentacyjną miarę, które dzięki swojej ciężkiej pracą wkraczają na lekkoatletyczne europejskie salony.

Przypomnijmy, że Ula to czwarta zawodniczka Mistrzostw Świata juniorów młodszych w Marakeszu (2005 r) i brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy z Kowna (2009 r.). Ten sezon jest przełomem w jej seniorskim skakaniu. Przed trzema tygodniami, pokonując poprzeczkę zawieszoną na wysokości 192 cm ustanowiła rekord życiowy. W miniony weekend wyrównała życiówkę i zdobyła brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu.  Przegrała z koleżanką klubową z AZS AWF Wrocław Justyną Kasprzycką (również 192 cm) i aktualnie liderką światowych tabel (202 cm) Kamilą Lićwinko z białostockiego Podlasia. Ula z Kamilą, wówczas Steaniuk, rywalizowały na mityngu Grand Prix PZLA 19.09.2014 r m.in. w Suwałkach. Lepsza okazała się wówczas Kamila, która skoczyła 180 cm. Ula, startująca z temperaturą powyżej 38 stop., zaliczyła 178 cm i zajęła miejsce drugie (na pierwszym zdjęciu z lewej).

Na HMP w Toruniu brązowy medal, pierwszy w karierze w kat. seniorek, w biegu na 200 m wywalczyła Ewelina Popowska. W eliminacjach biegu na 200 m Ewelina z czasem  23.99 (rekord  życiowy) uzyskała trzeci wynik. W finale pobiegła nieco wolniej, ale wynik 24.11 dał jej brązowy medal. . Wychowanka suwalskiej Hańczy, a od kilku lat zawodniczka Podlasia Białystok, zajęła też czwarte miejsce w biegu na 60 m . W eliminacjach miała szósty wynik - 7.53, który w finale poprawiła o 0,1 sek. (7.43), ale brąz przegrała o zaledwie 0.01 sek.

W konkursie trójskoku na 6. pozycji, z wynikiem 12.42 (rek. życ.) uplasowała się olejna wychowanka Hańczy Agnieszka Kozłowska (SA AZS AWF Kraków).

Na zdjęciu: Urszula Domel z konkursu na GP PZLA w Suwałkach, HMP w Toruniu i po dekoracji ze srebrną medalistką J. Kasprzycką (z lewej) i mistrzynią Polski K. Lićwinko (w środku).