06.12.2023

W sobotę Turniej Zapaśniczy w Suwałkach. LMUKS Olimpik ma już 20 lat

W najbliższą sobotę, 9 grudnia o godz. 11 w hali Szkoły Podstawowej nr 11 w Suwałkach rozpocznie się Turniej Zapaśniczy z okazji 20-lecia powstania Ludowego Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimpik.

W zawodach pod patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Suwałk rywalizować będą 9-11-letni chłopcy i dziewczęta w mini zapasach, młodzicy, kadeci i kadetki w wagach 65 i 72 kg oraz juniorki w kategorii wagowej do 72 kg.

Po pierwszych walkach, na godz. 12:00 zaplanowano krótkie uroczyste otwarcie Turnieju Zapaśniczego, a po nim nastąpi ciąg dalszy widowiskowych i emocjonujących pojedynków.

Grudniowe zawody z udziałem zapaśników i zapaśniczek z całego regionu LMUKS Olimpik, którego prezesem i trenerem jest Andrzej Koncewicz, organizuje co roku. Tegoroczna, sobotnia impreza z okazji 20-lecia klubu, będzie jednak wyjątkowa.

Wstęp do hali Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Szpitalnej wolny.  

 

    

 

Zapasy w Suwałkach

Pierwsze próby założenia sekcji zapasów w Suwałkach  podjął w 1977 roku Andrzej Koncewicz, instruktor zapasów. Ze względu na brak środków, hali i maty  nie udało się tego wówczas zorganizować. Jednak jak na sportowca przystało,  trener nie poddawał się i szukał sposobu na założenie sekcji zapasów. W roku 1987  trener Koncewicz dowiedział się o chęci utworzenia sekcji zapasów przy LZS w Suwałkach. Zgłosił się do ówczesnego prezesa LZS Aleksandra Czupra i dostał zielone światło na rozpoczęcie treningów zapasów. Zajęcia odbywały się w Szkole Podstawowej nr 5 od lutego do czerwca na zwykłych materacach gimnastycznych. Po raz pierwszy zakupiono buty zapaśnicze i czerwone trykoty. Pod skrzydłami LZS odbywały się tylko treningi, zapaśnicy nie uczestniczyli w zawodach. W wrześniu 1987 r sekcja została zawieszona.

Reaktywacja

Dopiero w roku 2002, po przeczytaniu artykuły w „Gazecie Współczesnej” o Mistrzostwach Województwa w zapasach w stylu wolnym , które odbywały się w Szczuczynie, powrócił pomysł reaktywacji sekcji zapasów w Suwałkach. Do reaktywacji sekcji doszło po kontakcie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 11 panem Piotrem Zielińskim. Pan dyrektor zgodził się, aby sekcja rozpoczęła treningi w pomieszczeniach szkoły. Po ustaleniach z Podlaskim Związkiem Zapaśniczym  i Klubem UKS Orły Suwałki  udaje się założyć sekcję zapasów.  Trener też  zgłosił zapotrzebowanie na matę do zapasów (wówczas na matę oczekiwało się nawet 10 lat).

Od 2002 roku zaczęło się  szkolenie dzieci klas III. W czerwcu 2002 zawodnicy suwalskiej sekcji wzięli udział w Turnieju Nadziei Olimpijskich  w Białymstoku. Rok później w czerwcu 2003 r udało się zorganizować  Mistrzostwa Województwa Podlaskiego  - pierwsze zawody zapaśnicze w Suwałkach. W zawodach tych  zawodnik suwalskiej sekcji Przemysław Brzostowski zdobywa III miejsce w swojej kategorii. Był to pierwszy historyczny medal będący dobrym prognostykiem na następne lata.

W związku z tym, że zajmujący się unihokejem UKS Orły nie były w stanie finansować dwóch sekcji, 11 grudnia 2003 roku został założony Ludowy  Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „OLIMPIK” Suwałki. W skład zarządu klubu weszli: prezes Andrzej Koncewicz, wiceprezes Grzegorz Strzyżewski, sekretarz Helena Koncewicz oraz przewodniczący komisji rewizyjnej Piotr Zieliński.

Od 2004 roku po rejestracji w Polskim Związku Zapaśniczym i dopełnieniu wszystkich formalności zaczęły się wyjazdy na zawody jako LMUKS Olimpik Suwałki. Pierwsze znaczące  sukcesy dla klubu i miasta był wyjazd na eliminacje makroregionu kadetów, juniorów młodszych do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zapasów w stylu klasycznym (Zamość) i stylu wolnym (Włodawa). W zawodach tych I miejsce w swojej kategorii zdobył Kamil Strzyżewski i uzyskał awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Poznaniu. Udział Kamila Strzyżewskiego w finale OOM był wielką niespodzianką, zawodnicy i trenerzy byli zaskoczeni udziałem nikomu nieznanego klubu z Suwałk. Od 2004 roku odbywały się w Suwałkach cykliczne zawody w ramach Dni Suwałk i w grudniu zawody o Puchar Prezydenta Miasta Suwałk.

W 2005 klub otrzymał z Polskiego Związku  Zapasów pierwszą profesjonalną matę o wymiarach 10x10 m a w 2008 roku dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Suwałkach udało się pozyskać materace do drugiej maty zapaśniczej o wymiarach 12x12m oraz pokrowiec do maty z Polskiego Związku Zapaśniczego

Kolejni zawodnicy LUMKS Olimpik zaczęli odnosić sukcesy w 2008 w finałach OOM w Czarnym Borze zawodniczki suwalskiego klubu Olga Gliniecka zajęła V miejsce, Justyna Zdankiewicz V miejsce i Katarzyna Luto VII miejsce w swoich kategoriach wagowych. W 2008 wymienione wyżej rozpoczęły naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Chełmie, które za zgodą klubu zmieniły barwy. Po II Pucharze Polski zastały powołane do narodowej Kadry Juniorek Młodszych.  W 2012 rok to także sukces Zuzanny Zubowicz, która zajęła III miejsce w I Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet odbywających się w Siedlcach. W 2010 Sebastian Zubowicz w finałach OOM zajmuje X miejsce w kategorii do 85 kg.

Należy też wspomnieć o doskonałej zawodniczce Annie Urbanowicz, która  po rozpoczęciu kariery zawodniczej w Olimpiku  w 2009 r przeszła do Cement Gryf Chełm i od samego początku była zawodniczką kadry narodowej kobiet. Erwin Narewski w finałach XX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Brzegu Dolnym zajął V miejsce w wadze do    85 kg.

Nowy etap – sekcja sumo

W 2012 roku klub przystąpił do Polskiego Związku Sumo i powstała sekcja sumo działająca równolegle z zapasami. Podczas Mistrzostw Polski Kadetów i Młodzików  w Sumo w Lubzinie  koło Rzeszowa udział wzięło 4 zawodników, którzy pojechali na te zawody, aby zebrać pierwsze szlify w walkach sumo. Niespodziankę sprawili Erwin Narewski, zajmując III miejsca w młodzikach i kadetach, Sebastian Zubowicz - V miejsce oraz Patryk Wasilewski, który zajął III miejsce w młodzikach.

Wśród licznych startów w zawodach należy wspomnieć o sukcesach Magdaleny Szeszko w Mistrzostwach Polski Młodziczek w Raciborzu w 2013 roku oraz Karoliny Zakrzewskiej, która zajęła III miejsce w V Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet w 2016 roku. Cały rok 2017 to sukcesy Karoliny Zakrzewskiej, która - jak mówi trener-  „nie schodziła z podium”. Karolina Zakrzewska zdobyła tytuł Mistrza Polski młodziczek  w VI Mistrzostwach Polski Młodziczek w zapasach kobiet, tytuł Mistrza Polski młodziczek w Sumo oraz brązowy medal Mistrzostw Europy młodziczek w Sumo. W 2018 Karolina Zakrzewska została powołana do Kadry Narodowej Juniorek młodszych  i była nr 1 w Polsce.

Kolejne sukcesy klubu  to III miejsce Julii Janowskiej w Mistrzostwach Europy młodziczek w Sumo w Rakvere - Estonii.

Rok 2019 to kolejne sukcesy – III miejsce Karoliny Zakrzewskiej na Pucharze Polski Kadetek w Karlinie,  V miejsce Julii Janowskiej w Mistrzostwach Europy w Sumo i I miejsce Zuzanny Konopko w Pucharze Polski Młodziczek w Sumo.

 

 

W 2020 roku Suwałki były gospodarzem Pucharu Polski młodzików, młodziczek, kadetów i kadetek w Sumo w zawodach tych świetnie zaprezentowała się Zuzanna Konopko i inni zawodnicy z Suwałk. Organizacja zawodów uzyskała bardzo pozytywne opinie wśród działaczy, trenerów i zawodników. Sprawna organizacja zaowocowała propozycją organizacji w 2021roku Mistrzostw Polski Kadetów i Kadetek w Sumo. Po raz pierwszy Suwałki były areną zawodów tej rangi w sumo.

W 2022 r. w Suwałkach odbyły się Finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach kobiet, zapasach stylu wolnym i zapasach w stylu styl klasycznym.

 

 Wyniki sportowe Sumo 2020-2023

2020r

1.

Mistrzostwa Polski Kadetek  Pyrzyce

Janowska Julia kat. wag. do 65 kg III miejsce

Rodzaj medalu

B

 

2021

 

 

 

 

 

 

2.

Mistrzostwa Polski Młodzików  Brzeg Dolny

Kaliszewska Oliwia kat. wag do 60 kg II miejsce

B

 

 

 

 

Konopko Zuzanna kat. wag. do 65 kg I miejsce

Z

 

 

3.

Puchar Polski Nowiny kadet

Konopko Zuzanna kat. wag. do 70 kg I miejsce

Z

 

 

4.

 

Kaliszewska Oliwia II miejsce kat wag do 60 kg.

B

 

 

 

Puchar Polski Nowiny Młodzik

Staniszewski Bartosz  kat wag. do 45 kg I miejsce

Z

 

 

5.

Mistrzostwa Polski Kadetek Suwałki

Janowska Julia  kat. wag do 70 kg II miejsce i Konopko Zuzanna kat wag do 70 kg III miejsce 

S, B

 

 

6.

Mistrzostwa Polski Młodzików Koronowo

Staniszewski Bartosz kat wag. do 45 kg III miejsce

B

 

 

7.

Puchar Polski Młodzików Brzeg Dolny

Majewski Mateusz kat. wago do 55 kg. III miejsce

B

 

 

 

 

Kłoczko Błażej kat. wag. do 60 i 65 III miejsce.

B, B

 

 

8.

MMM Olsztyn

Staniszewski Bartosz kat. wag do 50 kg I miejsce.

Z

 

 

 

Puchar Polski Krotoszyn

Konopko Zuzanna

Kat wag do 70 kg  I miejsce i + 70 kg. I miejsce

Z, Z

 

2022

9.

Puchar Polski Młodzików Nowiny

Staniszewski Sebastian kat. wag do 40 kg. II miejsce

s

 

 

10.

Mistrzostwa Polski Kadetek Kwidzyń

Konopko Zuzanna kat. wag do 70 kg. III miejsce

B

 

 

11.

MMM Warszawa

Staniszewski Sebastian kat. wag. do 40 kg I miejsce

Z

 

 

 

 

Staniszewski Bartosz  kat wag do 55 kg. II miejsce

B

 

 

12.

Mistrzostwa Polski Młodzików Łódź

Staniszewski Bartosz kat. wag. do 55 kg. II miejsce

B

 

 

13

Puchar Polski Kadetek Sobótka

Konopko Zuzanna kat. wag. do 75 kg III miejsce

B

 

 

 

Puchar Polski Młodzików  Sobótka

Staniszewski Sebastian kat wag. do 45 kg II miejsce

 

 

2023

14.

Puchar Polski Młodzików  Nowiny

Staniszewski Sebastian kat wag. do 52 kg. III miejsce, Staniszewski Bartosz kat. wag. do 60 kg. I miejsce

B

 

 

15.

MMM Suwałki

Staniszewski Bartosz kat. wag. do  60 kg.      I miejsce

Z, S

 

 

16.

Mistrzostwa Polski Młodzików U - 13

Staniszewski Sebastian kat. wag. do 45kg. I miejsce

 

 

 

 

Mistrzostwa Polski Młodzików U - 15

Staniszewski Bartosz kat. wag. do 60 kg.

Z

 

 

17.

Mistrzostwa Polski Kadetek Świdnica

Konopko Zuzanna kat. wag. do 75 kg III miejsce

B

 

 2023

Zapasy

19.

Mistrzostwa Polski  Zrzeszenia LZS Kadetek

Palacz Agnieszka kat. wag do 65 kg. III miejsce

B

 

 

20.

Mistrzostwa Polski U-15 Kielce

Palacz Agnieszka kat. wag. do 66 kg. III miejsce

B

 

2022

21.

MMM Olsztyn styl wolny.

Staniszewski Bartosz kat. wag. do 57 kg. III miejsce

B

 

2021

22.

MMM Białystok

Staniszewski Bartosz kat. wag. do 48 kg III miejsce zapasy styl klasyczny.

B

 

Złotych- 9

Srebrnych - 3

Brązowych- 18

Razem: 30 medali

Liczba zdobytych punktów

Rok

 

 

 

 

 

 

 

 

2023

SUMA PUNKTÓW

MŁODZIEŻOWIEC

JUNIOR

JUNIOR MŁODSZY

MŁODZIK

 

Sumo

11

0

0

6

5

26

Zapasy

15

0

7

4/4

0

2022

 

 

 

 

 

24

Sumo

14

 

 

8

6

Zapasy

10

 

 

6

4

2021

 

 

 

 

 

 

Sumo

22

0

5

13

4

36

Zapasy

16

7

0

9

0

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


PGE Skra Bełchatów

29.02.2024
17:00

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.02.2024

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie