06.06.2015

Wigry - Wisła Płock 1:2. Twierdza Suwałki padła, ale sezon zaliczyli celująco [wideo i zdjęcia]

Pierwszej porażki u siebie w ostatnim meczu rundy wiosennej doznali biało-niebiescy. Debiutancki sezon na zapleczu ekstraklasy suwalski beniaminek zakończył w górnej połowie tabeli, na 9. miejscu.

W sierpniu i wrześniu Wigry uległy na własnym boisku Olimpii Grudziądz oraz Dolcanowi Ząbki i od tego czasu były na Zarzeczu niepokonane. Gdyby w ostatnim meczu sezonu pokonały Nafciarzy, upalsowałyby się na wybornej, jak na nowicjusza, piątej pozycji. Towarzysząca tej świadomości presja trochę spętała nogi gospodarzom. Zwłaszcza w pierwszej połowie oddali pola Nafciarzom. Jeszcze na początku, w 3 minucie bliski zdobycia gola był Bartosz Biel, ale potem gra przeniosła się pod bramkę Wigier. Na szczęście, akcje Wisły kończyły się niecelnymi strzałami Michała Lebedyńskiego i Dymitara Ilijewa.

Już w 36 minucie Zbigniew Kaczmarek zrezygnował z gry dwoma napastnikami i postanowil wzmocnić środek pola. Za Kamila Zapolnika na boisko wbiegł Maksims Rafalskis i ta zmiana jeszcze przed przerwą zaowocowała dwiema groźnymi akcjami gospodarzy. Aleksandar Atanacković uruchomił na prawym skrzydle Jakuba Bartkowskiego i Bartosza Biela, który popisał się świetnym przerzutem. Z woleja huknął Łukasz Moneta, ale piłka o centrymetry minęła poprzeczkę. Chwilę później Moneta sprytnie dograł do Kopczyńskiego, który strzelił mocno i celnie, ale prosto w bramkarza Wisły.

Po zmianie stron suwlaczanie zaatakowali już dużo śmielej. Bramkarza Wisły Bartosza Kanieckiego najpierw sprzwdzil Rafalskis, a już po kwadransie pokonal Michał Kopczyński. Defensywny pomocnik otrzymał prostopadłe podanie od Monety, ładnie przyjął piłkę i precyzyjnym strzałem dał Wigrom prowadzenie.

Radość gospodarzy trwała tylko siedem minut. Po dalekim dośrodkowaniu w pole karne Wigier głową uderzył Michał Lebedyński. Karol Salik zdołał sparować piłkę, ale był już bezradny przy dobitce Dymitara Ilijewa. Podochoceni wyrównaniem Nafciarze znowu zaczęli dominować, dłużej utrzymywali się przy piłce. Ich przewaga została udokumentowana 11 minut przed końcem. Szybki rajd prawą stroną przeprowadził Krzysztof Janus, podaniem wzdłuż bramki wyłożył piłką jak na tacy Piotrowi Darmochwałowi, który nie miał najmniejszych problemów z wpakowaniem jej do siatki.

Wigry próbowały uratować chociaż punkt, ale odrobiny szczęścia zabrakło Michałowi Kopczyńskiemu. Ładnie przymierzył lewą nogą z woleja, ale piłka poleciała tuż nad poprzeczką.

- Wisła była dzisiaj lepszym zespołem – przyznaje Michał Kopczyński. – Porażka z nią nie może jednak zmniejszyć radości z naszych osiągnięć w całym sezonie.

Wypożyczony z Legii Warszawa zawodnik, nie wie czy pozostanie w Suwałkach na następny sezon. Jeżeli przejdzie do jakiegoś klubu ekstraklasy, grę i pobyt w Wigrach będzie wspominał w samych superlatywach.

Wszystkich czołowych graczy chciałby zatrzymać Zbigniew Kaczmarek. Trener Wigier zbierał pochwały od Marcina Kaczmarka, szkoleniowca Wisły. Nafciarze żałują, że mimo tylu zdobytych, nie awansowali do T-Mobile Ekstrakalsy. Na pocieszenie, jak to określili, wygrali w jaskini lwa, w meczu z niezwykle silnym beniaminkiem.

- Nie jesteśmy zadowoleni, ale jeden słabszy mecz nie może zacierać dobrego wrażenia z dorobku całego roku – uważa Zbigniew Kaczmarek. – Po ciężkiej jesieni, trochę wzmocniona drużyna zrobiła duży postęp i wiosną należała już do czołowych pierwszoligowców.

Ostatnia kolejka spotkań wyłoniła trzeciego „bezpośredniego” spadkowicza. Został nim GKS Tychy, który przegrał w Ząbkach. Trenowany przez Dariusza Dżwigałę, niedawnego asystenta szkoleniowca drużyny z Tychów Tomasza Hajty w Jagiellonii Białystok, zagrał fair. Czwarta od końca Pogoń Siedlce będzie walczyła o utrzymanie w barażach (14 i 20.06. g. 17.00)  z czwartym zespołem II ligi.

Wigry Suwałki  - Wisła Płock 1:2 (0:0)

Bramki: 1:0 - Michał Kopczyński 60, 1:1 - Dimityr Ilijew 67, 1:2 Piotr Darmochwał 80.

Żółte kartki: Moneta, Karankiewicz, Atanacković (Wigry), Jabłoński, Rozmus (Wisła).

Sędziował: Piotr Idzik (Poznań). Widzów: 2500.

Wigry: Karol Salik - Jakub Bartkowski, Tomasz Jarzębowski (46. Maciej Wichtowski), Adrian Karankiewicz, Artur Bogusz, Bartosz Biel, Michał Kopczyński, Aleksandar Atanacković, Kamil Zapolnik (36. Maksims Rafaļskis), Łukasz Moneta (75. Mateusz Żebrowski), Kamil Adamek.

Wisła: Bartosz Kaniecki - Cezary Stefańczyk, Przemysław Szymiński, Marko Radić, Fabian Hiszpański (62. Piotr Darmochwał), Krzysztof Janus, Piotr Wlazło,  Jacek Góralski, Dimityr Ilijew, Dawid Jabłoński (46. Kamil Rozmus), Mikołaj Lebedyński (86. Adam Radwański).

Pozostałe wyniki 34. kolejki

Stomil Olsztyn - Sandecja Nowy Sącz 2:2 (0:1)
Gole: Tomasz Wełna 50, Irakli Meschia 79 - Maciej Bębenek 5, Bartosz Sobotka 90 (k)
Dolcan Ząbki - GKS Tychy 2:1 (2:1)
Gole: Michał Bajdur 5, Paweł Tarnowski 44 (k) - Marcin Wodecki 38 (k)
GKS Katowice - Arka Gdynia  0:0
W 50. minucie Marcus Vinícius (Arka Gdynia) nie wykorzystał rzutu karnego.
Olimpia Grudziądz - Widzew Łódź  1:1 (0:1)
Gole: Rok Elsner 61 - Veljko Batrović 42
Chrobry Głogów - Miedź Legnica  3:1 (0:0)
Gole: Michał Bednarski 54, Michał Michalec 75, Kevin Lafrance 82 (s) - Mateusz Zatwarnicki 90
W 23. minucie Damian Piotrowski (Chrobry Głogów) nie wykorzystał rzutu karnego.
Zagłębie Lubin - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 1:1 (0:1)
Gole:Michal Papadopulos 90 - Dalibor Pleva 31
Bytovia Bytów - Chojniczanka Chojnice 0:1 (0:1)
Gol: Marek Gancarczyk 13
Pogoń Siedlce - Flota Świnoujście 3:0 (wo)