24.01.2018

Wigry Suwałki - FK Lietava Jonava 4:1. Przyzwyczajają się do skuteczności

Drugie zwycięstwo w swoim drugim sparingu odnieśli suwalscy pierwszoligowcy. W hali w Mariampolu, po dwóch golach Serhija Pyłypczuka oraz po jednym Roberta Dadoka i Mariusza Rybickiego, pokonali ekipę z Janowa.

Janów leży 30 km za Kownem, a Lietava Jonava to ubiegłoroczny beniaminek, który rozgrywki litewskiej ekstraklasy (wiosna-jesień) skończył na czwartym miejscu, czyli w połowie w połowie stawki.

- To silny, dobrze poukładany zespół – uważa Zbigniew Kowalewski, kierownik i były piłkarz Wigier. – W pierwszej połowie, w której było dużo walki i gry w środku pola, a mało sytuacji podbramkowych, Litwini sprawili nam dużo kłopotów. Do przerwy mecz był wyrównany.

Nie udawało się przechylać szali po akcjach, Biało-Niebiescy, a konkretniej Serhij Pyłypczuk,   zaczęli więc strzelać po stałych fragmentach. W 26 i 53 minucie, po dośrodkowaniach z rzutu rożnego, Ukrainiec strzałami głową nie dał szans bramkarzowi Lietavy.

- Druga połowa należała już do nas, piłkarsko byliśmy dużo lepsi – relacjonuje Zbigniew Kowalewski. – jak najczęściej staraliśmy się grać z pierwszej piłki i po takich szybkich, dynamicznych akcjach zdobyliśmy kolejne dwa gole.

Na 3:0, po wymianie podań na prawej stronie boiska z Mariuszem Rybickim i Bartoszem Olszewski, uderzeniem w kierunku dalszego słupka podwyższył Robert Dadok. Sześć minut później na lewej flance podobnym zagraniem Mariusz Rybicki popisał się wespół z Mateuszem Spychałą oraz Maciejem Radaszkiewiczem i strzałem lewą nogą z 14 metrów pod poprzeczkę zdobył gola na 4:0.

Ambitni Litwini dziesięć minut przed końcem strzelili honorową bramkę. Jeden z nich przedarł się niemal do końcowej linii boiska i dośrodkował wdłuż bramki, a w dużym zamieszaniu gola, na raty, zdobył Upstas.

W Wigrach wystąpiło 19 zawodników. W przerwie w suwalskim zespole doszło do sześciu zmian, a w 67 minucie na sztuczną murawę wbiegło kolejnych dwóch nowych graczy oraz trzech na zmiany powrotne. Nie zagrali narzekający na urazy Adrian Jurkowski, Damian Gąska i wracający po kontuzji Paweł Olszewski.

Obok boiska, na bieżni hali w Mariampolu truchtał Karol Mackiewicz. Po przeprowadzonej w październiku  operacji więzadeł, wypożyczony z Jagiellonii skrzydłowy liczy na powrót do gry jeszcze w tym sezonie.

Średnia bramek 3,5

W minioną sobotę, także w piłkarskim krytym obiekcie w Mariampolu podopieczni Artura Skowronka wygrali 3:1 z Atlantasem Kłajpeda, trzecią siłą litewskiej ekstraklasy (na górnym zdjęciu). Można pozazdrościć im skuteczności. Powinni ją jeszcze poprawić, bo w najbliższą sobotę, także w Mariampolu, również  o godz. 18, zmierza się z Baltiką Poniewież, grającą na drugim poziomie rozgrywek na Litwie.

Wigry Suwałki – FK Lietava Jonava 4:1 (1:0)

Bramki: 1:0 – Serhij Pyłypczuk 26, 2:0 – Serhij Pyłypczuk 53, 3:0 – Robert Dadok – 62, 4:0 – Mariusz Rybicki 72, 4:1 – Upstas 80.

Wigry: Damian Węglarz (46 Hieronim Zoch) – Piotr Kwaśniewski (46 Mateusz Spychała), Kamil Kościelny (67 Rafał Remisz), Rafał Remisz (46 Adrian Piekarski), Artur Bogusz (46 Bartosz Olszewski), Serhij Pyłypczuk (67 Artur Bogusz), Robert Obst (67 Patryk Sokołowski), Patryk Sokołowski (46 Robert Dadok), Laurentiu Iorga (67 Maciej Radaszkiewicz), Mateusz Radecki (67 Przemysław Żukowski), Patryk Klimala (46 Mariusz Rybicki).