25.07.2020

Wigry Suwałki - Zagłębie Sosnowiec 0:2. Trzy karne na pożegnanie z I ligą [wideo i zdjęcia]

W ostatniej kolejce Fortuna 1 Ligi Biało – Niebiescy po dobrym meczu ulegli walczącej o utrzymanie drużynie z Sosnowca i godnie pożegnali się z zapleczem ekstraklasy. Na korzyści gości arbiter podyktował aż trzy rzuty karne.

Do grona spadkowiczów dołączyła także Olimpia Grudziądz, która bezbramkowo zremisowała z Sandecją.

Wigry Suwałki, pewne wygranej w Pro Junior System, w wyjściowym składzie z Cezarym Sauczkiem za wychowanka Jakuba Świątka, z animuszem rozpoczęły to spotkanie. Już w 5 minucie minimalnie pomylił się Denis Gojko, uderzając piłkę obok nieznacznie obok bramki. Zawodnicy Wigier na prowadzenie powinni wyjść w 12 minucie. Niepilnowany Cezary Sauczek z ostrego kąta uderzył prosto w słupek, a piłkę zwrotną dograł na 9 metr do Roberta Bartczaka. Pomocnik Wigier chciał płaskim strzałem umieścić piłkę tuż przy słupku, ale świetnie interweniował golkiper gości – Krystian Stępniowski.

- Na początku mieliśmy kilka sytuacji, a potem to już sędzia wziął mecz w swoje ręce. Pierwsza połowa była zdecydowanie po naszej stronie, oddaliśmy kilka strzałów, w tym słupek - skomentował na gorąco Donatas Vencevicius, tymczasowy trener Wigier, którego wkrótce na ławce zastapi Dawid Szulczek.

Po 30 minutach sygnał do gry w barwach gości dał Patryk Małecki. Suwalczanin po rajdzie lewą stroną ograł Grzegorza Aftykę, wszedł w pole karne i pokusił się o uderzenie, ale pewnie w bramce wybronił Jan Balawejder. Wigry odpowiedziały strzałem Sauczka, ale był on zdecydowanie za słaby. Przed przerwą składną akcję przeprowadziły Wigry i tym razem po uderzeniu z dystansu Szymona Łapińskiego świetnie interweniował Stępniowski.

- Jechaliśmy z nożem na gardle, wiedzieliśmy, że Wigry spadły do drugiej ligi, aczkolwiek przestrzegałem, że nie położą się na boisku i że będzie to ciężkie spotkanie. I takie było. Wigry nie przestraszyły się. Nie widać było, że jest to ich ostatni mecz. – opowiadał były reprezentant Polski Patryk Małecki, wychowanek suwalskiego klubu.

W 45 minucie zdaniem arbitra piłka trafiła w rękę Michała Ozgi co skutkowało podyktowaniem rzutu karnego. Do futbolówki ustawionej na 11 metrze stanął Szymon Pawłowski i mocnym strzałem trafił w poprzeczkę, a dobitkę na rzut rożny sparował Jan Balawejder. Po tej sytuacji, arbiter zaprosił obie ekipy na przerwę.

- Karny z kapelusza, w drugiej połowie to samo. Oprócz karnego, goście nic nie mogli stworzyć i  Kwitował Donatas Vencevicius.

W drugiej odsłonie gra się wyrównała i po stratach z obu stron toczyła głównie w środku pola. W 64 minucie po niedokładnym wybiciu piłki we własnym polu karnym, Adrian Karankiewicz wskoczył na plecy rywala i arbiter z Torunia nie zawahał się użyć gwizdka. Tym razem do piłki podszedł były gracz Wigier - Filip Karbowy i pewnym strzałem przy słupku wyprowadził Zagłębie na prowadzenie.

W 83 minucie z linii pola karnego odważył się uderzyć Paweł Gierach, ale piłka przeleciała nad poprzeczką. Gospodarze szukali swojej szansy na bramkę, ale brakowało skutecznych podań w pole karne. Przed upływem regulaminowego czasu gry, czerwoną kartkę za faul w środku boiska na Aftyce obejrzał Patryk Mularczyk, ale zawodnicy z Sosnowca mądrze utrzymywali się przy piłce oddalając zagrożenie z przed własnego pola karnego.

Trzeci rzut karny został podyktowany za faul Michała Ozgi na Fabianie Piaseckim. Sam pokrzywdzony, ktory zostal królem strzelców rozgrywek,  płaskim strzałem w środek bramki zapewnił zwycięstwo Zagłębia Sosnowiec w 94 minucie.

- Trzeba pytać sędziego, ostatni ewidentny, przy drugim można coś rozmawiać, a pierwszy to nawet już nie pamiętam. Decyzje sędziowskie – podsumował Krzysztof Debek, szkoleniowiec Zagłębia Sosnowiec.

Wigry Suwałki po 34 kolejkach z dorobkiem 26 punktów zakończyły szósty sezon w 1 Lidze na ostatnim – 18. miejscu w tabeli.

W nowym sezonie pod wodzą nowego trenera Dawida Szulczka z pewnością nie zagramy z zespolamik Górnika Łęczna i Widzewa Łódź, które zapewniły sobie bezpośredni awans. W barażach swoje mecze zagra m.in. pragnący wrócić do Fortuna 1 Ligi GKS Katowice i Bytovia Bytów z wypożyczonym z Wigier Adrianem Piekarskim w składzie.

Wigry Suwałki - Zagłębie Sosnowiec 0 : 2 (0:0)

Gole: Filip Karbowy 65 (z rzutu karnego), Fabian Piasecki 90+4 ( z rzutu karnego)

W 45+1 min. Szymon Pawłowski (Zagłębie) nie wykorzystał rzutu karnego (strzał niecelny)

Żółte kartki: Adrian Karankiewicz (Wigry)

Czerwona kartka: Patryk Mularczyk (Zagłębie, 88 min.)

Wigry: Jan Balawejder - Paweł Gierach, Michał Ozga, Adrian Karankiewicz, Grzegorz Aftyka (90. Jakub Świątek), Patryk Czułowski, Denis Gojko, Cezary Sauczek (78. Konrad Matuszewski), Robert Bartczak, Szymon Łapiński (66. Michał Żebrakowski), Kacper Wełniak

Zagłębie: Krystian Stępniowski - Dawid Ryndak, Piotr Polczak, Kacper Łopata, Rafał Grzelak, Kacper Radkowski, Filip Karbowy (75. Bartłomiej Babiarz), Patryk Małecki, Mateusz Szwed (46. Fabian Piasecki), Patryk Mularczyk, Szymon Pawłowski (84. Tomasz Nawrotka)

Sędziował: Sylwester Rasmus (Toruń)

Pozostałe wyniki 34. kolejki Fortuna I Liga

Warta Poznań - Stomil Olsztyn 1 : 2 (1:0)

Gole: Mateusz Szczepaniak 31 – Skender Loshi 65, Koki Hinokio

Żółte kartki: Danielewicz - Hajda

GKS Tychy - GKS Bełchatów 1 : 0 (1:0)

Gol: Kacper Piątek 25

Żółte kartki: Biegański, Grzeszczyk - Thiakane

Puszcza Niepołomice - Radomiak Radom 4 : 0 (1:0)

Gol: Jewhen Radionov 3, Maksymilian Sitek 64, Jakub Serafin 69, Stawarczyk 90+2 (z karnego)

Żółte kartki: Lewandowski, Górski, Karwot, Kryczka (Radomiak)

Miedź Legnica - GKS 1962 Jastrzębie 1 : 1 (1:0)

Gole: Maciej Śliwa 27 – Kamil Szymura 50 ( z rzutu karnego)

Żółte kartki: Heredia, Bartczak, Šoljić, Pietrowski – Skórecki, Jaroszek, Ali,

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Odra Opole 1 : 0 (0:0)

Gol: Piotr Wlazło 73

Żółte kartki: Putivcev – Bonecki, Żemło, Czyżycki

Olimpia Grudziądz - Sandecja Nowy Sącz 0 : 0

W 59 min. Ricky van Haaren (Olimpia) nie wykorzystał rzutu karnego (strzał niecelny)

Żółta kartka: Szufryn, Korzym (Sandecja)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Chrobry Głogów 0 : 1 (0:0)

Gol: Michał Ilków Gołąb 71 (z rzutu karnego)

Żółte kartki: Komor, Osyra, Rakowski – Ziemann, Ratajczak

Stal Mielec - Chojniczanka Chojnice 4 : 1 (0:1)

Gole: Bartosz Nowak 53, Mateusz Mak 62, Maciej Domański 81, Robert Dadok 90 –Janusz Surdykowski 19

Finał: 31.07. g. 17:40

W barażach o awans do Fortuna 1 Ligi w I rundzie (28.07.) zmierzą się GKS Katowice – Stal Rzeszów (12:15) i Bytovia Bytów – Resovia Rzeszów (17:30)

Finał 31.07. o godz. 17:30

Czołówka snajperów:

17 goli - Fabian Piasecki (Zagłębie Sosnowiec)

15 goli - Mateusz Kuzimski (Chojniczanka Chojnice),

14 goli - Patryk Mikita (Radomiak Radom),

13 goli - Karol Danielak (Podbeskidzie Bielsko-Biała), Bartosz Nowak (Stal Mielec),

12 goli - Vladislavs Gutkovskis (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Omran Haydary (Olimpia Grudziądz),

11 goli - João Criciúma (Olimpia Grudziądz), Mateusz Kupczak (Warta Poznań), Mateusz Marzec (GKS Bełchatów), Marko Roginić (Podbeskidzie)

10 goli - Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy),Mateusz Mak (Stal Mielec), Marquitos (Miedź Legnica), Michal Piter-Bučko (Sandecja Nowy Sącz), Szymon Sobczak (Stomil Olsztyn),