09.08.2015

Wigry Suwałki – Rozwój Katowice 4:0. Rzeź niewiniątek [wideo, zdjęcia]

Biało-niebiescy odnieśli najwyższe zwycięstwo w historii swoich występów na zapleczu ekstraklasy. W efektownym, szybkim spotkaniu udzielili srogiej lekcji futbolu beniaminkowi z Katowic.

Pierwszy w tym sezonie mecz przed własną publicznością Wigry zaczęły z jednym nowym zawodnikiem, wypożyczonym z Legii warszawa Barłomiejem Kalinkowskim. U siebie w I lidze zadebiutował tez Gruzin Dawid Makaradze, który wygrał walkę o miejsce w wyjściowym zestawieniu z Kamilem Adamkiem.

Właśnie Makaradze miał wkład w zdobycie pierwszego gola. W 12 minucie z rzutu rożnego dośrodkował Łukasz Moneta, po zamieszaniu Makaradze płasko uderzył, a bramkarz Rozwoju Bartosz Soliński odbił piłkę przed siebie. Dobił ją kapitan suwalczan Tomasz Jarzębowski, który zaliczył swoje pierwsze trafienie dla Wigier.

W odróżnieniu od poprzedniego sezonu, kiedy po zdobyciu prowadzenia oddawali inicjatywę, biało-niebiescy dalej nacierali. Ślązacy nie chcieli być gorsi i publicznośc mogła się cieszyć z niezłego widowiska. Główna role odgrywał w nim Moneta. Lewoskrzydłowy Wigier najpierw groźnie strzelił, ale piłka trafiła w zewnętrzną część słupka i poleciała na aut. Chwilę później Moneta zaliczył asystę. Mocna dośrodkował z lewej strony, a wynik na 2:0 do przerwy podwyższył Maksims Rafalskis.

­- Ciężko coś mądrego powiedzieć po czymś takim – przyznaje Marek Motyka, trener katowiczan. – Pogubiliśmy się w obronie i zostaliśmy mocno skarceni. Po przerwie szukaliśmy kontaktowej bramki, ale to Wigry zaaplikowały nam kolejne dwie. Była to już rzeź niewiniątek.

Oba gole po zmianie stron strzelił Mateusz Żebrowski. Najpierw uderzeniem do pustej bramki zakończył akcję Kalinkowskiego i dośrodkowanie Monety, dla którego była to już druga asysta. Na 4:0 Żebrowski huknął z powietrza po miękkiej wrzutce Artura Bogusza.

- Zrehabilitowałem się za dwie niewykorzystane okazje w meczu z GKS Katowice – cieszy się Żebrowski. – Po niepowodzeniu na inaugurację, w tym meczu wyładowaliśmy sportową złość. Oby tak dalej.

Od 75 minuty goście grali w 10”, bo kontuzji doznał Wojciech Król, a limit zmian był już wykorzystany. W doliczonym czasie suwalczanie mogli zdobyć piątego gola. Po rzucie rożnym Maciej Wichtowski strzelił głową minimalnie niecelnie.

- Zagraliśmy niezły mecz, szybko otworzyliśmy i podwyższyliśmy wynik, a potem już spokojnie punktowaliśmy rywala – ocenia Zbigniew Kaczmarek, trener Wigier. - Zrehabilitowaliśmy się za nieskuteczność w meczu z GKS Katowice, nad którym już w tę środę chcemy wziąć rewanż w spotkaniu Pucharu Polski.

Suwalczanie liczą na doping kibiców w środowym, rozpoczynającym się o godz. 19 meczu. W Pucharze zamierzają  dojść jak najdalej.

Wojciech Drażba

Wigry Suwałki – Rozwój Katowice 4:0 (2:0)

Bramki: 1:0 – Jarzębowski 12, 2:0 – Rafalskis 41, 3:0 – Żebrowski 50, 4:0 – Żebrowski 68.

Żółte kartki:  Bogusz, Kalinkowski (Wigry). Sędzowiał: Mariusz Torpalski (Toruń). Widzów: 2500.

Wigry: Hieronim Zoch – Jakub Bartkowski, Tomarz Jarzębowski, Maciej Wichtowski, Artur Bogusz – Barłomiej Kalinkowski, Maksims Rafalskis (66 Piotr Ruszkul) – Mateusz Żebrowski, Marcin Tarnowski, Łukasz Moneta (72 Aleksandar Atanacković) – Dawid Makaradze (61 Kamil Adamek).

Rozwój: Bartosz Soliński – Szymon Kapias, Łukasz Kopczyk, Przemysław Gałecki, Łukasz Winiarczyk, Robert Menzel, Kayode Balogun (71 Adam Czerkas), Robert Tkocz, Patryk Kun (55 Filip Kozłowski), Tomasz Wróbel, Sebastian Gielza (55 Wojciech Król).