20.11.2021

ZAKSA Kędzierzyn Koźle - Ślepsk Malow Suwałki 3:0. Trzeba wierzyć [wyniki, tabela]

Godzinę i kwadrans czystej gry trwał mecz zwycięzcy Ligi Mistrzów i lidera PlusLigi z drużyną z Suwałk. Liczyliśmy na to, że Ślepsk Malow, chociaż jest trzeci od końca, powalczy zacieklej i dłużej.

Swoją wiarę opieraliśmy na czterech spotkaniach tych drużyn w poprzednim seasonie, w którym także krocząca od zwycięstwa do zwycięstwa w kraju i Europie ZAKSA napotykała na opór ze strony Biało-Niebieskich i po ładnych, emocjonujących, stojących na niezłym poziomie meczach zwyciężała za każdym razem 3:1.

W tę sobote w hali Azoty tej wiary, niestety, zabrakło siatkarzom suwalskiej ekipy. Wyglądało na to, że w starciu z niepokonanym dotąd faworytem rozgrywek, owszem, nie chcą przynieść wstydu, ale też nie chcą żeby nierówna (tak to chyba założyli) walka trwała zbyt długo - jakby oszczędzali siły na piątkowy bój u siebie z Projektem Warszawa.

Przeciwko ZAKSIE po raz pierwszy w sezonie w wyjściowym składzie wystąpił libero Paweł Filipowicz, a na skrzydle - Paweł Halaba. Poza nimi podstawowe zestawienie było takie  samo. Tworzyli je Josh Tuaniga na rozegraniu, Bartłomiej Bołądź w ataku, Adrian Buchowski na przyjęciu oraz Andreas Takvam i Cezary Sapiński na środku.

Biało-Niebiescy wyszli na boisko usztywnieni, zdenerwowani, stremowani i nim się obejrzeliśmy Marcin Janusz, Aleksander Śliwka, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Krzysztof Rejno, Norbert Huber i Erik Shoji objęli prowadzenie 6:1, a potem 9:3. W tym fragmencie, w którym siatkarze z Suwałk fatalnie przyjmowali, o skuteczne ataki pokusili się tylko Bartłomiej Bołądź i Adrian Buchowski.

Przewaga gospodarzy rosła, było 16:8 i 20:11, niewiele dało wprowadzenie Piotra Łukasika, a w końcówce seta dwoma atakami popisał się były zawodnik  Ślepska Bartłomiej Kluth, który swojej dawnej drużynie zadał także ostatni cios w meczu i zakończył występ ze 100-procentową skutecznością.

W drugiej odsłonie podopieczni Andrzeja Kowala zagrali z większym luzem i odważniej. Trochę za często psuli zagrywki i wyrównana gra toczyła się tylko do stanu 7:6. Przy wyniku 14:10 dla ZAKSY Andrzej Kowal poprosił już o czas. Na placu pojawił się Kevin Klinkenberg, ale gospodarzom udawało się jednak utrzymywać 3-4 punktową przewagę i pierwszego setbola mieli przy stanie 24:20. Na finiszu zagrywkę zepsuł Cezary Sapiński i mistrz Europy wygrał seta 25:22.

Trzeci i ostatni set, niestety, wyglądał tak jak pierwszy. ZAKSA z miejsca odskoczyła na 4:0 i już w tym momencie Andrzej Kowal poprosił o przerwę. Potem zdjął z boiska Josha Tuanigę, a wprowadził Łukasza Makowskiego, na zadaniową zmianę wchodził Łukasz Rudzewicz. ZAKSA sie rozkręcała, coraz lepiej blokowała, wygrała seta 25:18 i szybki mecz 3:0.

MVP spotkania został atakujacy kędzierzynian Łukasz Kaczmarek - 15 punktów - 74 proc. skuteczność w ataku. Niewiele ustępowali mu dwaj inni reprezentanci Polski: Kamil Semeniuk - 14 punktów (63 proc.) i Aleksander Śliwka - 11 punktów.

Ślepsk Malow nie miał tylu armat. Tradycyjnie, najwięcej - 14 punktów wywalczył Bartłomiej Bołądź, który atakował z 52-procentową skutecznościa. Andreas Takvam dołożył 7 oczek, a Piotr Łukasik - 6.

Przed tygodniem Biało-Niebiescy przegrali 0:3 z Jastrzębskim Węglem, teraz 0:3 w Kędzierzynie-Koźlu. W najbliższy piątek w Suwałki Arenie podejmą Projekt Warszawa - trzecią z drużyn, z którą jeszcze nigdy w PlusLidze nie wygrali. Przed rokiem w Warszawie ulegli 2:3, może tym razem doprowadzą wreszcie do sympatycznej niespodzianki?

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Ślepsk Suwałki  3 : 0 (25:17, 25:22, 25:18)

MVP: Łukasz Kaczmarek (ZAKSA)

ZAKSA (cyfry przy nazwiskach zawodników to liczba zdobytych punktów): Łukasz Kaczmarek (15), Krzysztof Rejno (5), Aleksander Śliwka (11), Kamil Semeniuk (14), Marcin Janusz (2), Nobert Huber (10)– Erik Shoji i Korneliusz Banach (libero) oraz Bartłomiej Kluth (3), Tomasz Kalembka, Michał Kozłowski

Ślepsk: Cezary Sapiński (5), Paweł Halaba (5), Josua Tuaniga (1), Bartłomiej Bołądź (14), Andreas Takvam (7), Adrian Buchowski (5) – Paweł Filipowicz (libero) oraz Piotr Łukasik (6), Łukasz Makowski (1), Kevin Klinkenberg (2), Łukasz Rudzewicz

Sędzia: Tomasz Flis (małopolskie)