26.01.2014

Embargo na litewskie mięso, Polska w kolejce

Białoruskie władze bardzo szybko zareagowały na pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń na Litwie. Już w sobotę, w godzinach porannych, wprowadziły embargo na litewską wieprzowinę, żywe świnie, dziczyznę, pasze dla trzody. Kilka godzin później embargo nałożyła Rosja, a także Kazachstan. Kraje należące do wschodniej Unii Celnej decyzje co do ewentualnego zakazu importu z Polski, Łotwy i Estonii mają podjąć w poniedziałek, 27 stycznia br.

- Rosyjskie władze zakazały importu mięsa wieprzowego z Litwy. Importu wcześniej zakazała Białoruś, która należy do Unii Celnej wraz z Rosją. W związku z tym strona rosyjska podjęła analogiczną decyzję - poinformował szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji, Aleksiej Aleksejenko.

Powodem wprowadzenia zakazu na import mięsa było rozprzestrzenienie się na Litwie afrykańskiego pomoru świń. Wcześniej Rosja i Litwa z tego samego powodu ograniczyły wwóz mięsa z Białorusi, gdzie na początku lata 2013 roku zarejestrowano przypadki afrykańskiego pomoru.

Padłe dwa zarażone chorobą dziki znaleziono w rejonach Šalčininkai i Varėna. Litewska inspekcja weterynaryjna już zakazała eksportu do innych krajów (w tym UE) żywych Świn z rejonów: Alytaus, Lazdijai, Druskininkai, Varėna, Šalčininkai i Trakai. Te rejony zostały objęte strefą podwyższonego ryzyka. Nie można stamtąd wywozić stamtąd żywych świn i w inne rejony Litwy, w wyjątkiem rzeźni. W całym kraju wzmożono kontrole weterynaryjne.

Zabroniono też organizowania na tych terenach zbiorowych polowań z nagonką na dziki. Zwierzyna ma być wybijana indywidualnie przez myśliwych. W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń oraz wzrastającą systematycznie liczebnością dzików, minister środowiska Valentinas Mazuronis zezwolił polować na nie w ciągu całego roku. Przed kilkoma dniami minister podpisał rozporządzenie zezwalające na polowanie poza sezonem, czyli od początku lutego do końca kwietnia
Szef resortu zwraca jednak uwagę, że do polowań zbiorowych na dziki nie może zobligować myśliwych. Szef litewskiej służby weterynarii i żywności Jonas Miliusuważa natomiast, że populację dzików należałoby zmniejszyć 10 albo nawet 20-krotnie, czyli ze 100 tys. do 5-10 tys.

Czy embargo obejmie i Polskę, okaże się niebawem. Alex Alexeenko asystent menedżer w Rosselchoznadzor, powiedział w sobotę agencji ITAR-TASS, że Rosja zakazała importu mięsa wieprzowego z Litwy z powodu rozprzestrzeniania się na terytorium tego państwa afrykańskiego pomoru świń (ASF). „ Konsultacje w celu określenia dalszych środków w celu zapobiegania wprowadzeniu ASF z tych krajów do Federacji Rosyjskiej, odbędą w najbliższych dniach służby weterynaryjne Unii Celnej i odpowiednich służb Unii Europejskiej. Decyzja o ewentualnych ograniczeniach przywozowych wieprzowiny na terytorium Unii Celnej z całego obszaru Unii Europejskiej będzie w przyszłym tygodniu." - powiedział Rosselchoznadzor .

Powodem takich działań Rosselchoznadzoru i Unii Celnej - jak wyjaśnił - jest brak w służbach weterynaryjnych całej UE jasnego mechanizmu kontroli przepływu produkcji wieprzowiny, co prowadzi do wysokiego ryzyka epidemicznego rozprzestrzeniania się choroby ASF na inne kraje. Rosjanie przypominają, że przy podobnej sytuacji, po wykryciu ASF w Rosji, Unia Europejska wprowadziła całkowity zakaz importu wieprzowiny do Europy ze wszystkich regionów Rosji. Rossselhoznadzor wielokrotnie ostrzegał kraje UE o zagrożeniu przedostania się niebezpiecznej choroby na terytorium zjednoczonej Europy.

Szef Narodowego Stowarzyszenia „Mięso” Federacji Rosyjskiej, Siergiej Juszin zasugerował, że zainfekowane dziki moa przedostać się na terytorium Polski i Łotwy. Jednak embargo na produkty wieprzowe z Litwy nie będzie miało wpływu na rynek rosyjski. "To jest drobny dostawca, podobnie, jak i inni ze wschodnich członków UE. Jeżeli jednak zostanie nałożone embargo np. dla Danii, Niemiec i Francji, może to spowodować poważne problemy na rynku rosyjskim." - zauważył Juszin.

Wygląda na to, że na embargo, poza Litwą, najbardziej są narażone obecnie Polska, Łotwa Estonia.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
02.28.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.02.2024

mieszkanie

27.02.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe ogoszenie