18.10.2018

Puńsk, Sejny, Gulbieniszki, Augustów, Lipsk. Unijne dotacje na źródła odnawialne

Dzięki dotacjom z regionalnego Programu Operacyjnego, przyznanych przez zarząd województwa podlaskiego, kilkanaście kolejnych podmiotów gospodarczych będzie produkować energię ze źródeł odnawialnych i wykorzystywać ją na własne potrzeby.

Największy projekt, którego koszt to 9,6 mln zł, a dofinansowanie z RPO 4,7 mln, zrealizuje Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach. W jego ramach przy ul. Wojska Polskiego 19A w Sejnach zostanie rozebrana stara i wybudowana nowa kotłownia, która będzie ogrzewać część budynków mieszkalnych należących do spółdzielni. W nowym obiekcie pojawią się kotły opalane biomasą oraz układ magazynowania i podawania paliwa wraz z odprowadzaniem spalin i odpopielaniem.

Nieco wcześniej zarząd przyznał dotację dla Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Sejnach, które zamontuje w swojej siedzibie instalację fotowoltaiczną oraz kotłownię na biomasę.

Wśród wielu firm, które otrzymały dotacje znalazły się też: znana w regionie Restauracja „Rūta” z Puńska oraz suwalska firma Pośrednictwo Ubezpieczeniowe, której przyznano ponad 418 tys. zł na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych na potrzeby budynków o charakterze usługowym we wsi Gulbieniszki.

Dzięki tym funduszom firmy zmniejszą koszty utrzymania, a ich działalność stanie się bardziej przyjazna środowisku.

Z kolei gmina Lipsk zamontuje instalacje fotowoltaiczne na siedmiu budynkach użyteczności publicznej. Wcześniej, bo w sierpniu br. dotację na OZE przyznano także miastu Augustów. W Augustowie będzie można wymienić kotły węglowe na kotły wykorzystujące biomasę i olej opałowy. Władze miasta planują zakup aż 161 takich instalacji. Zostanie też zamontowany system pomiaru zanieczyszczeń. Koszt inwestycji to prawie 3,5 mln zł. Dotacja wyniesie 2,1 mln zł.

 

WYG

Źródło: Wrota Podlasia

Fot. arch

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
08.06.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.31% 4.3594 4.4474
USD 0.32% 3.7183 3.7935
GBP 0.36% 4.8367 4.9345
CHF 0.16% 4.0524 4.1342
Dodaj nowe ogoszenie