06.02.2014

Afrykański pomór świń okrąża nas

Najpierw, w 2013 roku na Białorusi, od kilku tygodni na Litwie, od 5 lutego br., w obwodzie kaliningradzkim. To już naprawdę staje się niebezpieczne i dla polskiej hodowli trzody chlewnej. Afrykański pomór świń został przeniesiony do gospodarstwa rolnego Briańsk w obwodzie kaliningradzkim - taką informację zamieszczono na stronie internetowej rosyjskiej Federalnej Służby ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego - „Rossielchoznadzor", podaje LETA / Nozare.lv. Zarządzona tam już kwarantannę.

Rosyjskie władze uważają, że choroba przedostała się tam z obwodu Tula, gdzie ogniska afrykańskiego pomoru świń zostały odnotowane na dużej farmie świń. Tam też wprowadzono środki ostrożności. Wirus rozprzestrzenia się w Rosji od 2007 roku, setki tysięcy świń musiały poddano ubojowi.

Szef "Rosselchoznadzoru", Siergiej Dankvert, zapowiedział, że rosyjski zakaz importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, w wyniku świńskiego pomoru na Litwie, może zostać zniesiony najwcześniej w ciągu dwóch miesięcy, a zakaz importu wieprzowiny z krajów bałtyckich może być utrzymany przez trzy lata. Dankwert zażądał od KE regionalizacji, czyli podziału obszaru UE w zależności od szerzenia się choroby. "Minimalna regionalizacja to Łotwa, Litwa, Estonia i Polska" - oświadczył podkreślając, że zakaz wwozu wieprzowiny z tych krajów dotyczy terytorium całej Unii Celnej (Rosji, Białorusi i Kazachstanu). Szef Rossielchoznadzoru dodał, że w strefie ryzyka znajdują się też: Holandia, Niemcy, Czechy, Węgry i Rumunia. W jego ocenie, takie kraje jak Włochy, Portugalia, Dania i Hiszpania mogłyby jednak dostarczać do Rosji swoją wieprzowinę pod warunkiem spełnienia wymogów rosyjskich służb nadzoru weterynaryjnego.

Do Rosji trafia 42 procent litewskiego eksportu świn i wieprzowiny, a na Białoruś kolejne 18 proc. Ponadto zakaz importu z Litwy wprowadziła Łotwa oraz Ukraina. Jest to więc istotny cios w litewską branżę mięsną. Rosjanie wpuszczają jednak wieprzowinę poddaną obróbce termicznej w przynajmniej 72 stopnie Celsjusza informował w litewskim Sejmie minister rolnictwa - Virgilijus Jukna.

Europejska (KE) może odwołać się do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu rozwiązania problemu rosyjskiego zakazu importu wieprzowiny z Unii Europejskiej, powiedział komisarz UE ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Stefan Fule, przemawiając w środę, 5 lutego br., w Parlamencie Europejskim.

Agencja ITAR-TASS zwróciła uwagę, że planowane jest, w ciągu miesiąca zniesienie ograniczeń importu wieprzowiny z Brazylii i USA.. Rosja wstrzymała import wieprzowiny z Brazylii w 2011 roku z powodu stwierdzenia w niej hormonu wzrostu. W następnym roku z tego samego powodu ograniczono import mięsa i drobiu z USA.

Tymczasem Litwa zwróci się do Komisji Europejskiej o przyznanie wsparcia finansowego około 20 mln euro na walkę z afrykańskim pomorem świń. Dokładne przewidywane straty Litwa przedstawi Brukseli do 15 lutego. ,,Uzgodniliśmy, że ta kwestia będzie omawiana na posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa” – powiedział  4 lutego br., minister rolnictwa Litwy - Virgilijus Jukna.
Około 10 mln euro ma być przeznaczone na wybudowanie ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią, bo prawdopodobnie dziki zakażone chorobą afrykańskiego pomoru świń na Litwę dotarły z Białorusi. Poza tym pieniądze mają być przeznaczone na wybudowanie hangaru do dezynfekcji samochodów przekraczających granicę i nabycia mobilnej spalarni do utylizacji padłych i upolowanych dzików.

Litewski rząd postanowił też, że myśliwi otrzymają za jednego upolowanego dzika do 240 litów. Dotyczy do upolowanych sztuk od 7 lutego br. a wypłaty będą dokonywane od 1 lipca br.

Jan Wyganowski

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.30.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie