18.01.2015

Altanek nie rozbiorą?

W ubiegłym roku zawisła groźba rozbioru ok. 900 tysięcy altanek działkowych w Polsce. Stało się tak w wyniku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, który oddalił skargę działkowca z Warszawy, któremu nakazano rozbiórkę dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 23,4 m kw.

NSA uznał, że - zgodnie z prawem budowlanym - „altaną jest budowla o lekkiej konstrukcji, często ażurowej, stawianej w ogrodzie, przeznaczonej do wypoczynku oraz ochrony przed słońcem i deszczem”.

9 stycznia 2014r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stawiający pod znakiem zapytania legalność, a więc i dalsze istnienie, prawie wszystkich altan w ogrodach działkowych. NSA poparł stanowisko nadzoru budowlanego, iż z ustawy prawo budowlane wynika, że bez decyzji o pozwoleniu na budowę w ogrodzie działkowym można postawić jedynie altanę pozbawioną litych ścian. Oznaczało to, iż zgodnie z definicją przyjętą przez NSA „de facto altana nie może mieć nawet litych ścian, drzwi i okien”. Wszystkie obiekty niespełniające tych warunków, a wzniesione bez pozwolenia na budowę, są wg nadzoru budowlanego samowolą budowlaną. Nad altankami zawisła zatem realna groźba rozbiórki.

Jako, że ani rząd, ani inne organy państwowe, samorządowe nie kiwnęły palcem w obronie działkowiczów, Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców uznała za konieczne zainicjowanie opracowania obywatelskiego projektu ustawy. 26 czerwca 2014r. powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej STOP ROZBIÓRKOM ALTAN. To kolejna - po promowanym pod hasłem „OCALMY OGRODY!” projekcie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych uchwalonym przez Sejm 13 grudnia 2013r. - inicjatywa ustawodawcza PZD. Wówczas, dzięki zebraniu miliona podpisów obywateli, udało się ocalić ogrody i działkowców przed odebraniem im ich praw. Tym razem projekt PZD ma szansę powstrzymać rozbiórki altan.

Dziewiątego października 2014 roku działkowcy przedłożyli w Sejmie obywatelski projekt ustawy, mający chronić przed rozbiórką altany postawione na działkach. Według organizatorów akcji, pod projektem udało się zebrać ponad 694 tys. podpisów.

Co proponuje PZD?

Projekt ustawy zakłada, że obiekty wznoszone przez działkowców będą określane mianem „altany działkowej”. Budowa tych niewielkich budynków rekreacyjno-wypoczynkowych, o powierzchni zabudowy do 35m2 i wysokości 5m (przy dachu płaskim 4m), nadal ma być wolna od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Co najważniejsze, ustawa objęłaby ochroną także obiekty zbudowane dotychczas. Warunkiem jest, aby ich wymiary mieściły się w normach dotychczas zapisanych dla „altan”.

Sejm rozpatruje

Sejm zajął się projektem 18 grudnia 2014 roku, kierując go do komisji sejmowych. W czwartek, 15 stycznia 2015 roku, obradowała Sejmowa Komisja Infrastruktury. Jedynym tematem przez nią poruszanym był obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i innych ustaw wraz z poprawkami rządowymi. Sejmowa Komisja w całości przyjęła projekt i skierowała go do drugiego czytania w Sejmie. Najprawdopodobniej odbędzie się ono na początku lutego 2015 roku.
Wyniki obrad Sejmowej Komisji Infrastruktury pozwalają sądzić, że problemy 900 tysięcy działkowców wkrótce się skończą.

Budowa domu bez zezwolenia

Piętnastego stycznia br. Sejm przyjął inną ważna ustawę. Pozwolenie na budowę lub przebudowę domów jednorodzinnych już nie będzie konieczne – zadecydował Sejm, zmieniając Prawo budowlane. Jest tylko jeden warunek: budowa nie może być uciążliwa dla sąsiadów. Nie potrzeba też zezwoleń na wznoszenie wolnostojących niewielkich budynków gospodarczych, w tym garaży oraz ganków,  o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Nowe prawo dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw.

Ustawa znosi ponadto obowiązek załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła i gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, oraz oświadczeń właściwego zarządcy drogi o możliwości dostępu do drogi publicznej (z wyjątkiem dróg krajowych i wojewódzkich, dla których takie uzgodnienia nadal będą konieczne). Spełnienie przez budynek warunków w zakresie podłączenia do mediów będzie weryfikowane na etapie zgłoszenia terminu rozpoczęcia robót budowlanych.
Zlikwidowano też obowiązek zgłoszenia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Do tej pory inwestor – na co najmniej 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót – musiał powiadomić nadzór budowlany.

Jan Wyganowski
Źródło:PZD




udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.04.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie