18.02.2014

Atomowe cmentarzysko na Suwalszczyźnie?

W poniedziałek, 17 lutego br. sejmowa Komisji Nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych debatowała o budowie elektrowni atomowej w Polsce. Posłowie interesowali się także, gdzie będą składowane niebezpieczne odpady jądrowe. W Polsce wskazano 15 takich miejsc, m.in. okolice Krasnopola, Tajna k. Augustowa, Rydzewa k. Ełku, Pogorzel k. Gołdapi i tatarskie Kruszyniany.

BiorÄ…ca udziaÅ‚ w posiedzeniu Hanna Trojanowska, wiceminister gospodarki i peÅ‚nomocnik rzÄ…du ds. polskiej energetyki jÄ…drowej, oÅ›wiadczyÅ‚a: - Polska bÄ™dzie miaÅ‚a ten problem za 50 lat. DziÅ› nie wiem ani gdzie, ani co bÄ™dziemy skÅ‚adować. To dÅ‚ugi okres, na pewno znajdÄ… siÄ™ rozwiÄ…zania techniczne dotyczÄ…ce odpadów.

Europa Wschodnia śmietniskiem atomowym?

Niestety, problem pojawi siÄ™ wczeÅ›niej, i to z dwóch powodów. Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii majÄ… być skÅ‚adowane w paÅ„stwach Europy Åšrodkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Projekt takiej inicjatywy wymyÅ›liÅ‚a Organizacja Rozwoju Europejskiego SkÅ‚adowania (ERDO). Zdaniem ekspertów, oszczÄ™dnoÅ›ci mogÄ… wynieść nawet od 15 do 25 mld euro. Również budowa mniejszych oÅ›rodków dla dwóch, trzech paÅ„stw obniża koszty o kilka miliardów euro.
Zdaniem ekspertów ich skÅ‚adowanie nie stanowi zagrożenia dla otoczenia, jednak sam przewóz odpadów z elektrowni wymaga zachowania szczególnych Å›rodków bezpieczeÅ„stwa. NiezbÄ™dne sÄ… nowoczesne, dobre i bezpieczne drogi. Najlepiej też, by materiaÅ‚y radioaktywne byÅ‚y magazynowane na terenie o wysokiej stopie bezrobocia, gdyż budowa skÅ‚adowiska niesie ze sobÄ… setki nowych miejsc pracy.
Po opublikowaniu przez „The Times” informacji o rozważaniu przez UniÄ™ EuropejskÄ… możliwych miejsc, w których miaÅ‚yby być w przyszÅ‚oÅ›ci skÅ‚adowane europejskie odpady z elektrowni atomowych, wÅ›ród których dziennik wymienia także paÅ„stwa Europy Wschodniej, rozgorzaÅ‚a dyskusja nie tylko w Polsce, ale i u bliższych i dalszych sÄ…siadów.

Brytyjski dziennik wÅ›ród branych pod uwagÄ™ paÅ„stw, „cmentarzysk” wymienia PolskÄ™, LitwÄ™, RumuniÄ™, SÅ‚owacjÄ™, SÅ‚oweniÄ™, BuÅ‚gariÄ™, WÅ‚ochy oraz HolandiÄ™. Te kraje miaÅ‚yby utworzyć wspólne skÅ‚adowisko odpadów radioaktywnych. Finansowanie miaÅ‚aby zapewnić unijna kasa.
SÅ‚oweÅ„skie media doniosÅ‚y już dawno, że też obywatele protestowali przeciwko cmentarzysku” wÅ‚asnej elektrowni i nie ma mowy o zgodzie na europejski „cmentarz”. Holendrzy też oficjalnie ogÅ‚osili, iż nie może być mowy o lokalizacji czegoÅ› takiego w kraju tulipanów. PozostajÄ…, zatem, paÅ„stwa wschodnie: BuÅ‚garia Rumunia, SÅ‚owacja, Litwa. W Polsce, jak na razie, trudno o zgodÄ™ mieszkaÅ„ców nawet na skÅ‚adowanie wÅ‚asnych odpadów, jakoÅ› nie sÅ‚ychać donoÅ›nego gÅ‚osu rzÄ…du w sprawie atomowego „Å›mietnika”.

Gdzie podziać polskie odpady radioaktywne?

Stosunkowo maÅ‚o osób wie, że w Polsce już od 1961 roku dziaÅ‚a skÅ‚adowisko odpadów radioaktywnych. ZakÅ‚ad Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce, funkcjonuje w Różanie nad NarwiÄ…, w odlegÅ‚oÅ›ci okoÅ‚o 90 km od Warszawy.
Na to skÅ‚adowisko, zlokalizowane na terenie dawnego carskiego fortu (zbudowanego w pierwszej dekadzie XX wieku), trafiajÄ… przede wszystkim odpady z Instytutu Energii Atomowej w Åšwierku oraz odpady przemysÅ‚owe i medyczne. Z uwagi na ograniczonÄ… pojemność skÅ‚adowiska w Różanie (zajmuje ono powierzchniÄ™ 3 hektarów) szacuje siÄ™, że jego zapeÅ‚nienie nastÄ…pi okoÅ‚o roku 2022. Teraz dochodzi jeszcze potrzeba skÅ‚adowiska dla nowej atomowej „produkcji”. Nowe skÅ‚adowisko (tzw. typu powierzchniowego) bÄ™dzie znacznie wiÄ™ksze od istniejÄ…cego, bowiem zgodnie z zaÅ‚ożeniami bÄ™dÄ… na nie trafiaÅ‚y również odpady z elektrowni jÄ…drowych.

Ogłoszono przetarg

Ministerstwo Gospodarki, w maju 2013 roku, podpisaÅ‚o kontrakt na badania, które majÄ… wskazać najlepsze miejsce na lokalizacjÄ™ nowego skÅ‚adowiska radioaktywnych odpadów. Przetarg wygraÅ‚o konsorcjum w skÅ‚adzie: PaÅ„stwowy Instytut Geologiczny - PaÅ„stwowy Instytut Badawczy, Instytut Chemii i Techniki JÄ…drowej, Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i EnergiÄ… PAN, PrzedsiÄ™biorstwo Geologiczne Geoprojekt Szczecin Sp. z o.o. i ZakÅ‚ad Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Zamówienie jest finansowane ze Å›rodków NFOÅš. A wiÄ™c, jednak rzÄ…d myÅ›li o odpadach.

Podstawowym wymogiem dotyczÄ…cym wyboru skÅ‚adowiska jest, zgodnie z rozporzÄ…dzeniem Rady Ministrów, takie jego zlokalizowanie, a nastÄ™pnie wybudowanie, eksploatacja i wreszcie zamkniÄ™cie, by w okresie 500 lat niemożliwe byÅ‚o otrzymanie przez osoby z ogóÅ‚u ludnoÅ›ci w ciÄ…gu roku tzw. dawki skutecznej (efektywnej) ze wszystkich dróg narażenia przekraczajÄ…cej wartość 0,1 mSv (milisiwerta – jednostki odnoszÄ…cej siÄ™ do dziaÅ‚ania promieniowania jonizujÄ…cego na organizmy żywe). Ponadto skÅ‚adowisko powinno zostać zlokalizowane na obszarze, w którym Å›rodowisko przyrodnicze podlega Å‚agodnie przebiegajÄ…cej ewolucji, a warunki niÄ… ksztaÅ‚towane mogÄ… być wiarygodnie prognozowane dla wspomnianego już obszaru na okres 500 lat.
Wyłonienie najlepszej lokalizacji potrwa ok. 3 lat, budowa powinna ruszyć ok. 2018-19 r., a składowisko powinno zacząć działać w latach 2021-23.

15 lokalizacji

Poszukiwania miejsca na nowe składowisko były prowadzone już w latach 90. Wytypowano wtedy 15 lokalizacji. Projekt jednak nie był kontynuowany z powodu sprzeciwu lokalnych społeczności. Właśnie te 15 miejsc zostanie teraz ponownie przeanalizowanych.
Przypomnijmy, iż wÅ›ród miejscowoÅ›ci, gdzie mogÄ… być skÅ‚adowane niezmiernie szkodliwe dla zdrowia i życia resztki z procesu technologicznego elektrowni, wymieniaÅ‚o siÄ™ m.in. Krasnopol na polsko – litewskim pograniczu, w powiecie sejneÅ„skim Tajno k. uzdrowiskowo – turystycznego Augustowa, nie mniej turystyczne tatarskie Kruszyniany, popegeerowskÄ… Pogorzel, leżącej leżące opodal uzdrowiskowej GoÅ‚dapi i polsko- kaliningradzkiej granicy, też popegeerowskie Rydzewo k. EÅ‚ku.

Za takÄ… lokalizacjÄ… odpadów radioaktywnych majÄ… przemawiać leżące na gÅ‚Ä™bokoÅ›ci 600 metrów zÅ‚oża granitu. Tyle tylko, że w wczeÅ›niejszych badaÅ„ geologicznych wynika, że jest on bardzo popÄ™kany.

Tajno, to przecież okolice Puszczy Augustowskiej, NATURY 2000 i innych tutejszych cudów przyrody. Kopać wiÄ™c tu nie wolno nawet borowiny, ale zÅ‚ożyć szkodliwe dla czÅ‚owieka odpady, i owszem.
Bardzo mocno buntowaÅ‚y siÄ™, już w 2012 roku, tatarskie Kruszyniany wraz z gminnymi Krynkami. SamorzÄ…d wysÅ‚aÅ‚ pismo do premiera sprzeciwiajÄ…ce siÄ™ takiej lokalizacji. Wskazuje na obszary NATURA 2000, cenne Wzgórza Sokólskie, turystyczny charakter tych terenów. A tutejsza Tatarka Å»aneta Bogdanowicz, która jako pierwsza zaczęła promować walory kuchni i kultury tatarskiej, prowadzi piÄ™kne gospodarstwo agroturystyczne, zaczęła wówczas zbieranie podpisów pod protestem.
                                                       
Obecne w naszym województwie, a w szczególnoÅ›ci na SejneÅ„szczyźnie, Suwalszczyźnie, Pojezierzu Augustowskim lokalne spoÅ‚ecznoÅ›ci mocno protestujÄ… m.in. przeciwko farmom wiatrowym, biogazowniom rolniczym, czy nawet polsko-litewskiemu „mostowi” energetycznemu, bo te inwestycje ponoć szkodzÄ… zdrowiu.
Tymczasem, jak twierdzÄ… naukowcy, w ciÄ…gu 10 tysiÄ™cy lat „leżakowania”, odpady rozkÅ‚adajÄ… siÄ™ w takim „cmentarzysku” zaledwie w 50 procentach.


Jan Wyganowski
Fot: Deutsche Welle


udostępnij na fabebook
14.10.2015, 08:58:32

Ernest

Te odpady przed "zabeczkowaniem", są stopione ze szkłem, wiec przeciekać nie będą natomiast gruba warstwa ziemi, będzie chroniła przed promieniowaniem. Więc o co to larum? Natomiast gmina na której terenie będzie to składowisko będzie bardzo bogata :-)

23.02.2014, 13:24:36

RR

a jak na Wiejskiej w piwnicach będzie za ciasno to sala sejmowa ma odpowiednie gabaryty, a co posłowie nie mogą na beczkach obradować?

18.02.2014, 13:41:41

(R)

Popieram w 100%

18.02.2014, 12:32:40

(L)

Ja proponujÄ™ w piwnicach na Wiejskiej ....

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
10.10.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie