27.02.2023

Blisko 110 mln zł z funduszy unijnych na gospodarkę wodno - ściekową w województwie podlaskim

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody, wodociągi, oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody czy kanalizacje – to niektóre z działań, które dzięki dotacjom będą realizowane w ponad 30 podlaskich gminach. Umowy na ten cel z przedstawicielami samorządów podpisali w czwartek, 22 lutego, marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz.

W spotkaniu wzięli udział także wicemarszałek Marek Olbryś oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, a także wiceprzewodniczący sejmiku województwa Łukasz Siekierko.

Przyznane wsparcie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Z naszego rejonu dotacje otrzymały gminy:

1.Filipów -715 446 zł

2.Giby -5 mln zł

3.Krasnopol – 3.171 130 zł

4.Lipsk - 5 mln zł

5.Nowinka – 5 mln zł

6. Bargłów Kościelny - 510 626 zł

- Gospodarka wodno ściekowa regionu jest dla Zarządu bardzo ważnym obszarem. Rozbudowa sieci kanalizacyjnych, inwestycje w oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody, to ważna sprawa, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie wykorzystuje się je nie tylko do celów mieszkalnych, ale także do prowadzenia działalności rolniczej. Dlatego cieszę się bardzo z przyznanych dziś dotacji– mówił marszałek Artur Kosicki.

Jak poinformował, w ciągu ostatnich czterech lat zarządowi województwa udało się przekazać na inwestycje w tym obszarze prawie 200 mln zł.

– To pokazuje jak poważnie traktujemy te działania, jak bardzo są istotne z punktu widzenia rozwoju naszego regionu – podkreślił marszałek.

W naborze, który trwał od 4 lipca do 5 sierpnia ub. r., wpłynęły 73 wnioski, z których pozytywną ocenę otrzymały 32 na łączną kwotę dofinansowania, wynoszącą niemal 110 mln zł.

Wicemarszałek Sebastian Łukaszewicz wyraził zadowolenie z tego, że nabór cieszył się tak dużym zainteresowaniem oraz gratulował samorządowcom dobrze złożonych wniosków.

– Wiem, że nie dało się wszystkich zadowolić, ale budżet jest określony. Już teraz zapraszamy do skorzystania z nowej perspektywy – mówił wicemarszałek. – Wszyscy mamy świadomość, że woda jest jednym z najcenniejszych zasobów naturalnych, o który powinniśmy wspólnie dbać. Dzięki tym inwestycjom i przebudowom wzrośnie atrakcyjność naszych małych ojczyzn: gmin i miast – dodał.

Rekordowe inwestycje

Dzięki dotacjom poszczególne gminy będą mogły zrealizować budowy, przebudowy lub wyposażenia obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków np.: oczyszczalnie ścieków, ujęcia wody i stacje uzdatniania wody, systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych, przydomowe oczyszczalnie ścieków, zbiorowe systemy zaopatrzenia w wodę, instalacje do osadów ściekowych oraz podziemnych zbiorników retencyjnych.

Łącznie, dzięki przyznanym pieniądzom, które w większości pokrywają 100 proc. kosztów inwestycji, zostanie zbudowanych bądź zmodernizowanych: 175 przydomowych oczyszczalni ścieków, 24 stacje uzdatniania wody, 71,5 km wodociągów, 17 oczyszczalni ścieków, 10 ujęć wody oraz 31 km kanalizacji.

Jeszcze więcej pieniędzy w nowej perspektywie finansowej

Marszałek Kosicki zaznaczył podczas spotkania, że w bieżącej, kończącej się już perspektywie finansowej, to ostatni konkurs dotyczący gospodarki wodno-ściekowej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

– Spotykamy się w nowej perspektywie unijnej 2021-2027. Chcę podkreślić, że będzie w niej więcej pieniędzy dla Podlaskiego o ok. 90 mln euro – mówił do zgromadzonych na sali samorządowców.

Wspomniał też o kontynuacji programu Polska Wschodnia, którego budżet ma być w tej edycji większy o ok. 40 mln euro.

– Zapraszam Państwa, żebyście korzystali z tych pieniędzy. My jako zarząd województwa już jeden krok zrobiliśmy – wynegocjowaliśmy wyższą kwotę niż ta, która była na lata 2014-2020. Teraz drugi krok to efektywne wykorzystanie dotacji. Bo województwo podlaskie tego potrzebuje – zakończył marszałek Artur Kosicki.

 

Za podlaskie.eu

Fot:  Kamil Timoszuk

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie