02.02.2023

Chętni do rozbudowy drogi krajowej nr 65 na odcinkach Kowale Oleckie – Olecko i Gąski – Ełk

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargach na rozbudowę dwóch odcinków drogi krajowej nr 65 o długości ponad 27 kilometrów.

W postępowaniu na rozbudowę odcinka Kowale Oleckie - Olecko wpłynęło pięć ofert, a na rozbudowę odcinka Gąski - Ełk sześć. Jedynym kryterium oceny ofert w obu przetargach będzie cena. Na realizację zadań, wykonawcy robót będą mieli po 18 miesięcy.

Jakie oferty złożono?

Najniższą cenę za rozbudowę odcinka Kowale Oleckie - Olecko zaproponowała firma Budimex - 121,6 mln zł, najwyższą - 180,7 mln zł, konsorcjum firm Roverpol i Rover Infraestructuras.

W przypadku odcinka Gąski - Ełk ofertę z najniższą ceną w wysokości 229 mln zł również złożyła firma Budimex. Najdrożej rozbudowę tej trasy wyceniło konsorcjum Roverpol i Rover Infraestructuras. Oferent ten zaproponował cenę 345,5 mln zł.

Co zostanie wykonane?

Kowale Oleckie - Olecko

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,8 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie siedem skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 7 km, pięć przejść dla pieszych oraz dziesięć zatok autobusowych. Przebudowane zostaną przepusty (19) oraz obiekt mostowy. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe.

Gąski - Ełk 

W ramach rozbudowy odcinka drogi o długości 13,6 km wykonana zostanie nowa konstrukcja nawierzchni o dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś i szerokości 8 m. Przebudowanych będzie piętnaście skrzyżowań. Powstaną chodniki o długości około 6 km, trzynaście przejść dla pieszych oraz osiemnaście zatok autobusowych. Powstanie ciąg pieszo-rowerowy o długości ponad 8 km. Przebudowane zostaną przepusty (32) oraz obiekt mostowy. Wykonane zostanie oświetlenie drogowe.

Cel inwestycji

Głównym celem planowanej inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, warunków komunikacyjnych oraz dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś. Poprawa geometrii drogi i jej równości przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy podróżujących. Na poprawę bezpieczeństwa wpłynie rozbudowa skrzyżowań zwykłych do skrzyżowań skanalizowanych wraz z budową oświetlenia oraz budową dodatkowych pasów ruchu do skrętu w lewo na wlotach drogi krajowej. Przejścia dla pieszych wraz z budowanymi chodnikami przy skrzyżowaniach umożliwią bezpieczne korzystanie przez pieszych z zatok autobusowych i komunikacji publicznej.

Rozbudowa DK65

Rozbudowy odcinków, dla których otwarto we wtorek, 31.01.br. oferty, to część działań na DK65 w województwie warmińsko-mazurskim, jakie drogowcy prowadzą w celu poprawy warunków jazdy i bezpieczeństwa na tej drodze.

Do tej pory wybudowano obwodnice Gołdapi, Olecka i Ełku oraz rozbudowaliśmy odcinek Gołdap - Kowale Oleckie. Obecnie dobiega końca rozbudowa odcinka DK65 w Ełku, obejmującego ulice Przemysłową i Grajewską.

Wiosną ub. roku rozpoczęły się prace nad rozbudową odcinka od drogowego przejścia granicznego Gołdap do początku obwodnicy Gołdapi. We wrześniu 2022 roku ogłoszono przetargi na rozbudowę odcinka Olecko - Gąski oraz budowę obwodnicy Gąsek (realizowanej w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic), natomiast w październiku ub. roku – na rozbudowę odcinka Nowa Wieś Ełcka – granica województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Po zrealizowaniu tych wszystkich prac poprawią się warunki i bezpieczeństwo ruchu na całym odcinku DK65 w województwie warmińsko-mazurskim.

Źródło fot: GDDKiA

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
05.29.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie