28.06.2022

Co to jest Solana (SOL)?

Pomysł i wstępne prace nad projektem rozpoczęły się w 2017 r., W marcu 2020 r. Solana została oficjalnie powołana do życia przez Fundację Solana, która ma siedzibę w Genewie (Szwajcaria).

Solana to projekt open source, opierający się na otwartej dla wszystkich naturze technologii blockchain w celu dostarczania zdecentralizowanych rozwiązań finansowych (DeFi).

Protokół Solana został zaprojektowany tak, by ułatwiał tworzenie zdecentralizowanych aplikacji (DApp). Jak możemy przeczytać, ma on poprawić skalowalność poprzez wprowadzenie konsensusu proof-of-history (PoH) w połączeniu ze standardowym konsensusem proof-of-stake (PoS).

Ze względu na innowacyjny hybrydowy model konsensusu, Solana cieszy się zainteresowaniem zarówno prywatnych inwestorów, jak i inwestorów instytucjonalnych. Jednym z istotnych celów Fundacji Solana jest ułatwienie dostępu do zdecentralizowanych finansów.

 Kto stworzył Solanę?

Anatolij Jakowenko jest najważniejszym z twórców stojących za Solaną. Jego karierę zawodową rozpoczęło objęcie stanowiska starszego inżyniera w Qualcomm. Później jego ścieżka kariery uległa zmianie, a Yakovenko objął stanowisko jako inżynier oprogramowania w Dropbox.

W 2017 roku Yakovenko rozpoczął prace nad projektem, który dał początek Solanie. Połączył wtedy siły ze swoim kolegą z Qualcomm, Gregiem Fitzgeraldem i wspólnie założyli projekt o nazwie Solana Labs. Zwerbowali wtedy kilku innych kolegów z Qualcomm, a protokół Solana i token SOL zostały ujawnione opinii publicznej w 2020 roku.

 Czym wyróżnia się Solana?

Jedną z istotnych innowacji, które wprowadza Solana, jest konsensus Proof-of-history (PoH) opracowany właśnie przez Anatolija Jakowenko. Ten pomysł pozwala na większą skalowalność protokołu, co z kolei zwiększa jego użyteczność i możliwości codziennego zastosowania.

Solana zdobyła popularność w świecie kryptowalut dzięki niewiarygodnie krótkiemu czasowi przetwarzania, jaki oferuje jej blockchain. Hybrydowy model, z jakiego korzysta protokół Solany, pozwala na skrócenie czasu walidacji zarówno dla transakcji, jak i realizacji inteligentnych kontraktów. Dzięki swojemu niskiemu czasowi przetwarzania, Solana przyciągnęła również duże zainteresowanie klientów instytucjonalnych.  Bez względu na wahania cen altcoina, nadal znajduje się on wśród najczęściej handlowanych kryptowalut na platformach transakcyjnych, takich jak Bitcoin Up i Kraken.

Protokół Solana ma być użyteczny zarówno dla małych użytkowników, jak i dla klientów korporacyjnych. Jednym z atutów Solany ma być to, że jej klienci nie doświadczą podwyższonych opłat translokacyjnych. Protokół został zaprojektowany tak, aby mieć, jak najniższe niskie koszty transakcyjne, a jednocześnie gwarantować skalowalność i szybkie przetwarzanie.

Dzięki współpracy z Anatolija Yakovenko i Grega Fitzgeralda Solana zajmuje obecnie 7 miejsce w rankingu CoinMarketCap (stan na styczeń 2022 r.).

Stało się to w wyniku imponującej hossy, która miała miejsce w lipcu 2021 r., cena Solany wzrosła wtedy o ponad 700%! Wprowadzenie kolekcji Degenerate Ape NFT spowodowało, że cena SOL osiągnęła rekordowy poziom (ATH) powyżej 60 USD, od tamtej pory nadal się wspina, głównie ze względu na większą aktywność deweloperów w ekosystemie Solana. Skutkuje to większym zainteresowaniem instytucji, rosnącym ekosystem DeFi oraz wzrostem zainteresowania NFT i rozwojem gier opartych na Solanie. Cena Solany wzrosła do ATH wynoszącego 216 USD 9 września 2021 r.

 Ile Solana (SOL) jest obecnie w obiegu?

Fundacja Solana ogłosiła, że do obiegu zostanie łącznie wprowadzonych 489 milionów tokenów SOL. Obecnie na rynek weszło już około 260 milionów.

Dystrybucja SOL przedstawia się następująco: 

  • 16,23% przeznaczonych na początkową sprzedaż seed, 

  • 12,92% przeznaczonych na sprzedaż założycielską, 

  • 12,79% przeznaczonych na dystrybucję wśród członków zespołu,

  • 10,46% przeznaczonych dla Fundacji Solana. 

Pozostałe tokeny zostały już wypuszczone na rynek lub mają zostać dopiero wybite.

Cena Solany podczas początkowej sprzedaży seed, która odbyła się 5 kwietnia 2018 r., wynosiła 0,04 USD. Biorąc pod uwagę niedawne ATH, oznacza to imponujący zwrot z inwestycji (ROI) dla osób które wtedy ją kupiły, wynoszący x5400.

Jak zabezpieczona jest sieć Solana?

System zabezpieczeń Solana opiera się na nowatorskiej kombinacji mechanizmów konsensusu proof-of-history (PoH) i proof-of-stake (PoS).

Proof-of-history jest głównym składnikiem protokołu Solana, odpowiada on za większość przetwarzanych transakcji. PoH rejestruje udane operacje i czas, który upłynął między nimi, zapewniając w ten sposób otwarty charakter łańcucha bloków. Solana hashuje transakcje korzystając z procesu liniowego. Tworzy przy tym łatwo weryfikowalną kolejność działalności sieciowej. Dzięki tej funkcji eliminuje konieczność umieszczania znacznika czasu i podobnych walidatorów mających potwierdzić, że czas transakcji był prawidłowy.

 

Do dokonywania opłat transakcyjnych i stakingu (blokowania) w sieci służy token natywny SOL. Solana korzysta z modelu deflacyjnego i spala 50% SOL przy każdej opłacie transakcyjnej. Posiadacze SOL mogą zostać walidatorami sieci i przyczyniać się do poprawy funkcjonowania blokchainu.  Konsensus proof-of-stake (PoS) jest wykorzystywany do monitorowania procesów PoH i weryfikuje on każdą sekwencję wyprodukowanych przez niego bloków.

Połączenie dwóch mechanizmów konsensusu powoduje, że Solana jest wyjątkowym zjawiskiem w branży blockchain. 

(materiał partnera)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.07.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6546 4.7486
USD 0.00% 4.4119 4.5011
GBP 0.00% 5.4029 5.5121
CHF 0.00% 4.7033 4.7983
05.12.2022

Praca na budowie

04.12.2022

PROMOTORKI

03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie