13.03.2023

Dobra wiadomość dla kierowców. Litwini modernizują tranzytowe ulice w Olicie i przygraniczne drogi

W ubiegłym tygodniu w Olicie rozpoczęto przebudowę jednej z najważniejszych ulic miasta, ulicy Santaikos, czyli drogi wojewódzkiej nr131 Alytus – Simnas – Kalvarija.

To przedostatni etap realizacji projektu przebudowy i remontu trzech ulic - Ulonų, Pulko i Santaika - na który jako ważny w skali kraju projekt drogowy o znaczeniu lokalnym - przeznaczono w tym roku dodatkowo 1,5 mln euro ze środków rządowego z Programu Utrzymania i Rozwoju Dróg (KPPP). Pozostałą część finansuje Gmina Miasta Alytus.

- Ulice Santaika i Ulonų są ważne nie tylko dla połączenia przez miasto, ale także dla regionu, ponieważ na terenie miasta te ulice pokrywają się z drogami krajowymi prowadzącymi do Kalwarii i Naujjės Valkininkai oraz Łoździej i dalej do granicy litewsko-polskiej. Obsługują intensywny ruch tranzytowy, dlatego projekt przebudowy ma na celu zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków ruchu oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w mieście – mówi wiceminister transportu Julius Skačkauskas.

W ramach kompleksowej przebudowy ulic Ulonų, Pulko i Santaika naprawionych zostanie łącznie 5,5 km miejskich ulic. Ten projekt został uruchomiony w 2020 roku i wdrażany jest etapami. Wszystkie prace mają zakończyć się w 2025 roku.

 -Cieszę się, że droga, która była jedną z najbardziej zaniedbanych, ma bardzo duży ruch i jest ważna nie tylko dla mieszkańców Olity, ale także dla wielu innych, którzy przejeżdżają przez to miasto, zostanie naprawiona z pomocą rządu- mówi burmistrz miasta Alytus, Nerijus Cesiulis.

Nawierzchnia przebudowywanej obecnie ulicy Santaika jest w złym stanie, występują koleiny, liczne spękania i ubytki. W ramach przebudowy planowana jest renowacja zużytej nawierzchni ulicy, naprawa chodników i ciągów pieszych i rowerowych oraz montaż ronda. Po zakończeniu tych prac stworzone zostaną warunki do wygodnej i bezpiecznej komunikacji z najważniejszymi terenami biznesowymi, usługowymi, rekreacyjnymi oraz obiektami turystycznymi miasta i rejonu.

Całkowity koszt prac budowlanych w ramach projektu przebudowy ulic Ulonų, Pulko i Santaika wynosi około 12 milionów. euro. Ulice Ulonų i Pulko zostały już przebudowane, zakończono prace o wartości 5,8 mln. Z ubiegłorocznego budżetu przeznaczono na ten projekt 1,9 mln euro. W tym roku planowane jest wykonanie prac o wartości 3,3 mln. euro.

Przebudowa ulic miasta Olita to jeden z projektów realizowanych w litewskich gminach, które w tym roku zostały wybrane przez komisję złożoną z różnych instytucji, jako drogi o znaczeniu lokalnym dla państwa, do sfinansowania z tegorocznych środków rządowego funduszu drogowego.

Łącznie sfinansowanych zostało 11 projektów realizowanych w Alytus, Jonava, Kownie, Kłajpedzie, Kretyndze, Poniewieżu, Szawlach i Taurogach, na które przeznaczono 16,1 mln euro. Spośród nich 6 projektów jest już w toku realizacji.

Będzie modernizacja i  innych przygranicznych dróg po litewskiej stronie granicy

Jak już informowaliśmy. Litewska Dyrekcja Dróg będzie w br. modernizować prawie 9-kilometrowy odcinek  przygranicznej drogi krajowej  Galiniai - Łoździeje - granica z Polską (Burbiszki). Przetarg został ogłoszony w grudniu 2022 roku. Według litewskiego ministerstwa komunikacji, ta droga pozostaje priorytetem. Prace projektowe były prowadzone w 2022  roku, a roboty budowlane potrwają  w 2023 roku.

Modernizowany będzie także odcinek drogi Łoździeje - Akmeniai od 9 kilometra do granicy z Polską.

 

WYG

Źródło i fot: Ministerstwo Łączności RL  

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.30.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6765 4.7709
USD 0.00% 4.4335 4.5231
GBP 0.00% 5.2967 5.4037
CHF 0.00% 4.7230 4.8184
29.03.2023

Mieszanka zbożowa

Dodaj nowe ogoszenie