Od 19 marca 2025 r. wchodzą w życie przepisy wprowadzające zasiłek macierzyński za okres uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. Mogą z niego skorzystać ubezpieczeni rodzice – matka lub ojciec – wychowujący dziecko urodzone przedwcześnie lub wymagające hospitalizacji po narodzinach.
UzupeÅ‚niajÄ…cy urlop macierzyÅ„ski ma na celu wydÅ‚użenie standardowego urlopu macierzyÅ„skiego o czas pobytu dziecka w szpitalu. PrzysÅ‚uguje on rodzicom wczeÅ›niaków oraz dzieci urodzonych o czasie, które z powodu stanu zdrowia wymagajÄ… hospitalizacji. Urlop ten dotyczy także osób, które przyjęły dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastÄ™pczej (z wyjÄ…tkiem rodzin zastÄ™pczych zawodowych) lub w przypadku przysposobienia dziecka, pod warunkiem, że hospitalizacja miaÅ‚a miejsce po przyjÄ™ciu dziecka pod opiekÄ™.
- Wymiar zasiÅ‚ku bÄ™dzie zależaÅ‚ od: tygodnia ciąży, w którym urodzi siÄ™ dziecko, jego masy urodzeniowej oraz dÅ‚ugoÅ›ci pobytu dziecka w szpitalu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
Dotyczy to dzieci, które urodziÅ‚y siÄ™:
- przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g;
- po ukończeniu 28. tygodnia ciąży, ale przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g;
- po ukoÅ„czeniu 37. tygodnia ciąży, jeÅ›li dziecko po porodzie spÄ™dzi w szpitalu co najmniej dwa dni, z których pierwszy przypada w okresie od 5. do 28. dnia po narodzinach.
W przypadku narodzin wiÄ™cej niż jednego dziecka podczas jednego porodu, przy ustalaniu wymiaru uzupeÅ‚niajÄ…cego urlopu macierzyÅ„skiego należy uwzglÄ™dnić wagÄ™ dziecka o najniższej masie urodzeniowej oraz czas hospitalizacji dziecka, które przebywaÅ‚o w szpitalu najdÅ‚użej.
- Oznacza to, że jeÅ›li na przykÅ‚ad urodzÄ… siÄ™ przedwczeÅ›nie bliźniÄ™ta, które oboje bÄ™dÄ… wymagaÅ‚y hospitalizacji, konieczne bÄ™dzie ustalenie, w którym tygodniu ciąży dzieci przyszÅ‚y na Å›wiat, które z nich ważyÅ‚o mniej oraz jaka byÅ‚a jego waga, a także które z dzieci dÅ‚użej przebywaÅ‚o w szpitalu i jaki byÅ‚ czas tej hospitalizacji – wyjaÅ›nia rzeczniczka.
MiesiÄ™czny zasiÅ‚ek dla rodziców wczeÅ›niaków bÄ™dzie wynosiÅ‚ 100 proc. podstawy wymiaru zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego. UzupeÅ‚niajÄ…cy urlop macierzyÅ„ski bÄ™dzie udzielany jednorazowo. Nie bÄ™dzie można go podzielić na części.
Prawo do uzupełniającego urlopu przysługiwać będzie bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Niezbędnym dokumentem do ustalenia prawa do tego zasiłku będzie wydane przez szpital zaświadczenie o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka wraz z danymi dotyczącymi tygodnia ciąży i masy urodzeniowej.
Przy ustalaniu wymiaru uzupeÅ‚niajÄ…cego urlopu macierzyÅ„skiego sumuje siÄ™ okresy pobytu dziecka w szpitalu do upÅ‚ywu odpowiednio 8. albo 15. tygodnia po porodzie. NiepeÅ‚ny tydzieÅ„ zaokrÄ…gla siÄ™ w górÄ™ do peÅ‚nego tygodnia. Przy udzielaniu urlopu macierzyÅ„skiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyÅ„skiego tydzieÅ„ urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
- W przypadku, gdy dziecko spÄ™dzi w szpitalu dwa dni, wymiar uzupeÅ‚niajÄ…cego urlopu macierzyÅ„skiego zostanie zaokrÄ…glony do tygodnia. JeÅ›li natomiast dziecko bÄ™dzie wielokrotnie hospitalizowane, okresy jego pobytu w szpitalu, z wyjÄ…tkiem czasu spÄ™dzonego w zwiÄ…zku z porodem, bÄ™dÄ… sumowane i nastÄ™pnie zaokrÄ…glone w górÄ™ do peÅ‚nego tygodnia - mówi Krupicka.
Zaktualizowane wzory wniosku o zasiłek macierzyński wniosek o zasiłek macierzyński (ZAM)oraz zaświadczenie płatnika składek zaświadczenie płatnika składek (odpowiednio: Z-3, Z-3a, Z-3b) są dostępne na stronie internetowej ZUS oraz w PUE/eZUS od 19 marca 2025 r.
W 2024 roku z podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyÅ„skiego skorzystaÅ‚o 248 tys. osób. W województwie podlaskim zostaÅ‚ on przyznany 7,4 tys. rodzicom.
L.p. |
Przypadki kiedy przysługuje uzupełniający urlop macierzyński |
Wymiar urlopu |
1 |
Urodzenie dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży |
tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie |
2 |
Urodzenie dziecka z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g |
tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie |
3 |
Urodzenie dziecka przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową nie większą niż 1000 g |
tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15. tygodnia po porodzie |
4 |
Urodzenie dziecka po ukończeniu 28. tygodnia ciąży i przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g |
tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8. tygodnia po porodzie |
5 |
Urodzenie dziecka po ukończeniu 37. tygodnia ciąży i jego pobyt w szpitalu, pod warunkiem że pobyt dziecka w szpitalu po porodzie będzie wynosił co najmniej 2 kolejne dni, przy czym pierwszy z tych dni będzie przypadał w okresie od 5. do 28. dnia po porodzie |
tydzień uzupełniającego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5. dnia do upływu 8. tygodnia po porodzie |
Katarzyna Krupicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego