26.06.2022

Dom bez zezwolenia. Darmowe projekty, niedługo ma zniknąć ograniczenie powierzchni do 70 m2

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zaprezentował darmowe projekty domów jednorodzinnych. Zapowiedział rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

- Aby zwiększyć dostępność projektu dla obywateli, jeszcze bardziej ułatwić im budowę domów do 70 m2, pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Dziś w ręce obywateli trafiają pierwsze 22 projekty z 70., które docelowo oddamy Polakom, by jeszcze łatwiej mogli wybudować własne cztery kąty – mówi podczas konferencji prasowej.

- Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze – dostępne dla obywateli całkowicie za darmo - wskazywał wiceszef MRiT Piotr Uściński.

Zgodnie z założeniami konkursu projekty, które można pobrać za darmo ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego i wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora - powiedziała Dorota Cabańska Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Każdy obywatel będzie miał na stronie internetowej możliwość wyszukania najkorzystniejszego dla siebie projektu po kryteriach spełniających jego oczekiwania.

Więcej szczegółów na www.gunb.gov.pl/projekty-architektoniczno-budowlane

Likwidacja pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni

Minister Waldemar Buda zapowiedział ponadto zmiany w prawie budowlanym, a wśród nich, rozszerzenie możliwości budowy w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych, bez limitu powierzchni użytkowej.

Od 3 stycznia 2022 r. osoby, które posiadają działki budowlane, mogą - w uproszczonej procedurze - wybudować na niej dom do 70 mkw. „DomBezFormalności” może w uproszczonej procedurze wybudować każda pełnoletnia osoba w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

- Potrzeba „zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania - dodał szef resortu.

- W MRiT pracujemy nad likwidacją pozwoleń na budowę dla domów jednorodzinnych bez ograniczenia powierzchni. To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę– powiedział prezentując kolejne udogodnienia dla obywateli minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

I dodał:

- Konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej. Z kolei obywatelom mającym mniejsze potrzeby lokalowe, oddajemy pierwszą transzę projektów domów do 70 m kw. do pobrania za darmo. Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin dla ich stabilizacji życiowej.

Aby wybudować taki dom, nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

WYG

Źródło i fot: MRiT

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sonda

Która z tych drużyn awansuje do ćwierćfinału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze?

Polska
Francja
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.04.2022 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.6386 4.7324
USD 0.00% 4.4079 4.4969
GBP 0.00% 5.4184 5.5278
CHF 0.00% 4.7007 4.7957
03.12.2022

Pasy transportowe

02.12.2022

Sprzedam garaż

Dodaj nowe ogoszenie