16.02.2023

Emeryci i renciści pobrali już ponad 200 tysięcy mLegitymacji

Korzystając z bezpłatnej aplikacji mObywatel, każdy emeryt i rencista może pobrać elektroniczną wersję legitymacji. Z tej możliwości skorzystało już ponad 200 tys. świadczeniobiorców, a najstarszy z nich ma 98 lat. Dzięki mLegitymacji można m.in. udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących ulg seniorom, np. ze zniżek na bilety.

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane w formie elektronicznej. Można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

- Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z takiego cyfrowego portfela z dokumentami,  to możemy aplikację ściągnąć ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu wystarczy wybrać opcję "Dodaj dokument" i na wyświetlonej liście wskazać legitymacja emeryta-rencisty. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne, jeśli wcześniej nie pobraliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość, dodając „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty” – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Elektroniczną wersję legitymacji pobierają nie tylko osoby, które przeszły na emeryturę, czy rentę w styczniu. Korzystają z niej również ci, którzy mają tradycyjną plastikową legitymację. Oba dostępne dokumenty używają według własnych preferencji lub potrzeb.

- Najwięcej świadczeniobiorców, którzy pobrali mLegitymację, jest  w grupie wiekowej 62-72 lata, następnie w grupie 52-62 lata oraz 72-82 lata. Zdecydowanie najczęściej ze wszystkich świadczeniobiorców z zainstalowania elektronicznego dokumentu skorzystali emeryciwymienia rzeczniczka.

MLegitymacja działa jak tradycyjny dokument. Poprzez jej okazanie na ekranie  smartfonu   emeryt lub rencista  potwierdza, że jest uprawniony do przysługujących mu ulg.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL). Spersonalizowane karty identyfikacyjne, które zostały wydane emerytom i rencistom przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności.

 

                                      Katarzyna Krupicka

                                                           regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.24.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
22.06.2024

Pomoc magazyniera

Dodaj nowe ogoszenie