08.11.2022

Forum Biznesowe Pogranicza w Suwałkach. W tym roku o energii, będą spięcia i atrakcje

Znani z telewizji i radia eksperci - prof. Witold Orłowski, doradca ekonomiczny prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i dr Artur Bartoszewicz, pochodzący z Suwałk wykładowca SGH oraz byli ministrowie gospodarki Janusz Steinhoff i Piotr Woźniak - to tylko niektórzy uczestnicy VI Forum Biznesowego Pogranicza „Energia i biznes”.

- Zaprosiliśmy do Suwałk wybitnych specjalistów, naukowców, ale i praktyków i chcemy podyskutować na szereg ważnych tematów - mówił na spotkaniu z dziennikarzami, poświęconym szczegółom wydarzenia, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Zaplanowane na przyszły czwartek i piątek, 17 i 18 listopada Forum Biznesowe Pogranicza w Suwałkach, organizowane przez Miasto Suwałki oraz Park Naukowo- Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach to najciekawsza i jedna z największych konferencji w naszym regionie.

Podczas Forum będzie można testować samochody elektryczne naszego głównego sponsora, marki Mercedes Benz. Reprezentująca ją spółka  Auto Idea zaprezentuje  najnowsze modele samochodów elektrycznych oraz przeprowadzi bezpłatne jazdy testowe - mówi Dariusz Bogdan, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód. - Właściciele i szefowie naszych firm  bezpośrednio od prezesów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dowiedzą się o możliwościach pozyskania środków na inwestycje w odnawialne źródła energii. Dzięki dyskusji fachowców i praktyków z Białegostoku i Olsztyna, gdzie już funkcjonują lub wkrótce zaczną działać spalarnie odpadów komunalnych, podobna inwestycja, do której przygotowania rozpoczęły władze Suwałk, nie będzie dla nas niczym tajemniczym. Dowiemy się też, w jakiej kondycji finansowej i technicznej znajdują się miejskie sieci ciepłownicze.


Imprezą towarzyszącą Forum będzie zaplanowana już na poniedziałek, 14 listopada o godzinie 17.00  w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód promocja książki "Z Dziejów Suwalskiej Przedsiębiorczości", która ukazała się z inicjatywy Izby Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach. 

Każda  z pięciu dotychczasowych edycji Forum skupiała się na najważniejszych aktualnie problemach lub wyzwaniach gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju. Było o turystyce, o rolnictwie i przemyśle spożywczym, o drewnie i branży meblarskiej, o sytuacji na rynku pracy i pracownikach z zagranicy. Tematem tegorocznego Forum będzie „Energia i biznes”. Dzięki licznym sponsorom i partnerom wydarzenia, uczestnictwo w Forum jest bezpłatne. Współorganizatorem VI Forum Biznesowego Pogranicza „Energia i biznes” jest Województwo Podlaskie.

Agenda i rejestracja na wydarzenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie https://forumpogranicza.pl.  

- To biznesowe wydarzenie, które kiedyś zrodziło się w naszych głowach w ramach programu rozwoju przedsiębiorczości. Chcieliśmy pokazać, że samorządowi zależy na rozwoju przedsiębiorczości, że musimy i chcemy rozmawiać o przedsiębiorczości i branżach, które mamy w Suwałkach  – mówi Czeslaw Renkiewicz, prezydent Suwałk. - Postanowiliśmy wykorzystać potencjał Parku Naukowo-Technologicznego i co roku organizujemy wydarzenie, które przyciąga do parku świat biznesu i świat nauki na dwa dni debat i rozmów. W tym roku, kilka miesięcy temu, gdy wybuchła wojna w Ukrainie doszliśmy do wniosku, że z całą pewnością wystąpi kryzys energetyczny. Dlatego w ramach tegorocznej edycji postanowiliśmy dyskutować na tematy energetyczne, kryzysu energetycznego, energii odnawialnej i tego jak biznes ma funkcjonować w dobie rosnących cen energii. Partnerem głównym tegorocznego wydarzenia jest marka Mercedes Benz Auto Idea Sp. z o.o., która podczas Forum zaprezentuje swoje najnowsze modele samochodów elektrycznych oraz przeprowadzi bezpłatne jazdy testowe. Wśród sponsorów i partnerów wydarzenia znajdują się również: Producent mebli metalowych Malow, usługi transportowe Alsi Express International Transport, Forwarding & Logistics, dystrybutor innowacyjnych produktów i rozwiązań dla rolnictwa Vitera Polska , Ubezpieczenia na życie, zdrowie, długoterminowe plany oszczędzania na emeryturę lub dowolny cel w przyszłości Pru - Czas na przyszłość.

VI  Forum Biznesowe Pogranicza 17-18 listopada 2022 r.

W programie Forum przewidziano szereg paneli dyskusyjnych oraz dwie główne debaty, odbywające się pierwszego dnia. Pierwsza z nich, zatytułowana „Polska gospodarka i jej perspektywy na przyszłość” poświęcona będzie aktualnej sytuacji gospodarczej naszego kraju, która została wytrącona z równowagi poprzez pandemię i wojnę. Debatę poprowadzi prof. Witold Orłowski – główny ekonomista PWC. Druga z kolei, nosząca tytuł „Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce” koncentrować się będzie na omówieniu wybranych uwarunkowań bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju w drugiej dekadzie XXI wieku w jego wymiarze globalnym, regionalnym oraz krajowym. W debacie spotkają się byli ministrowie gospodarki – dr Janusz Steinhoff i Piotr Woźniak.  W programie przewidziano również dyskusję „Odpady jako alternatywne źródła energii”. Na pytania czy planowana spalania odpadów jest tylko sposobem na zalegające na wysypiskach śmieci czy też bezpieczną alternatywą do węgla, odpowiedzą eksperci i praktycy, w tym przedstawiciel firmy Dobra Energia Dla Olsztyna Sp. z o.o. - zarządzający spalarnią śmieci w Olsztynie.

Drugi dzień Forum również dostarczy porządnej dawki eksperckiej wiedzy. W pierwszych wykładach, zaproszeni goście przedstawią finansowe instrumenty i możliwości wsparcia przedsiębiorstw w drodze do poprawy efektywności energetycznej oraz rozwoju firm. Prowadzącymi wykłady będą Prezes NFOŚiGW oraz PARP. W drugiej części II dnia forum odbędzie się dyskusja dotycząca odnawialnych źródeł energii, których wykorzystanie stanowi aktualnie podstawy prowadzenia odpowiedzialnego biznesu i bezpiecznego życia. Forum zamknie debata prezesów przedsiębiorstw energetyki cieplnej z Ełku, Białegostoku i Suwałk, którzy pochylą się nad tematem rozwoju czy upadku lokalnych systemów ciepłowniczych.

Dwa dni Forum będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy, a także możliwością spotkania wybitnych specjalistów i ekspertów z branży, m.in. dr Artura Bartoszewicza – rodowitego suwalczanina i jednego z głównych ekonomistów SGH w Warszawie.

Forum to nie tylko debaty i wykładu. Konferencji będą towarzyszyły targi. Wśród wystawców znajdą się największe firmy działające w branży energetycznej i odnawialnych źródeł energii, m.in. Polenergia,  SIEMENS, Fotowoltaika Agro, Elektron PV, OneMeter, DK BLAST, EGIE, Alior Bank, Polenergia, Soild Energy, SIEMENS oraz inne firmy, które z sukcesem wdrażają nowoczesne ekologiczne rozwiązania w swoich firmach, m.in.  Mercedes Benz, Malow Sp. z o.o., PRU.

Wojciech Drażba

Źródło: Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód, Urząd Miejski w Suwałkach

Programudostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.30.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.11.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie