25.10.2018

Forum Biznesowe Pogranicza w Suwałkach. Zaraz zaczną nami rządzić komputer z robotem [zdjęcia]

Przemysłowi metalowemu i nowoczesnemu wzornictwu poświęcone zostało III Forum Biznesowe Pogranicza w Parku Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach. Dwudniowa impreza nosi nazwę Metal Industry Design.

Mało kto wie, że nasze województwo stoi nie tylko naturą, rolnictwem, przemysłem spożywczym i drzewnym, ale też metalowym. Branża metalowa wiedzie prym w eksporcie, dzięki któremu województwo się rozwija. Jak prezentował dr Wojciech Winogrodzki z Podlaskiego Związku Pracodawców, najwięcej za granice sprzedajemy podgrzewaczy do wody, przyczep i naczep, maszyn rolniczych  i konstrukcji.

Na 100 milionów euro został obliczony ubiegłoroczny eksport mebli z woj. podlaskiego.

- W tym 30 milionów euro, to zasługa naszej firmy, pochwalił się Henryk Owsiejew, prezes rady nadzorczej Malow SA. – Na eksport trafia połowa naszej produkcji.

Kiedyś był to synonim obciachu

 - Kiedy 35 lat temu zaczęliśmy produkować metalowe szafki do fabryk i wojska, śmiano się z nas, bo były one synonimem obciachu.  – Dzisiaj nasze metalowe meble stoją nie tylko w zakładach pracy, szkołach , ale też w aquaparkach i klubach fitness, biurach, a nawet w mieszkaniach.

Smart Industry - Przemysł 4.0 albo śmierć

Postęp, jaki dokonał się choćby w tych metalowych meblach zawdzięczamy czwartej rewolucji przemysłowej.

- Najpierw była mechanizacja, potem elektryfikacja, następnie cyfryzacja, a teraz mamy do czynienia z siecią i internetem, działaniem w przestrzeni XXI wieku, którą Niemcy nazwali Przemysłem 4.0 – wykładał prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.  – Kilka dni temu świat obiegła wiadomość, że komputery same potrafią się replikować. To przełom, który nie widomo czym się skończy.

Profesor Szmidt opowiadał o sztuczne inteligencji, hamowanej dzisiaj jedynie brakiem zasilania w energię. Mówił o komputerach, wygrywających z ludźmi w szachy, potrafiących „na żywo” na zadany temat debatować z człowiekiem, kontrargumentować  i wyciągać racjonalniejsze wnioski. Są już urządzenie szybciej i lepiej tłumaczące z języków obcych. Wkrótce nauka języków będzie zbędna, bo wystarczy że takie cacko zainstalujemy w uchu. Kwestią czasu jest obecność obdarzonych sztuczną inteligencją robotów w małych i średnich firmach. Takie maszyny będą współpracowały z człowiekiem. Profesor przestawiał badania i dane, przewidujące że młodzi ludzie wkraczający na rynek przeciętnie będą pracowali w 17 zawodach w 5 branżach.

- Wkrótce staniemy przed problemem, kto ich będzie kształcił – przekonywał rektor Politechniki Warszawskiej. – Nasi naukowcy odchodzą z uczelni do firm, które nie maja wyjścia, tworzą komórki badawczo-rozwojowe (B+R), żeby nie wypaść z konkurencji.  

Strach się bać

- Wykład profesora Szmidta sprawił, że zacząłem się bać, że komputery mogą zacząć nami rządzić – mówił podczas panelu dyskusyjnego Adam Galas, prezes suwalskiej firmy Salag, produkującej listwy z tworzywa i aluminium oraz spółki, w której powstają elektryczne katamarany. – poważnie już, mój wniosek jest taki, że dzięki nakładom na badania i rozwój,  wielcy (firmy i państwa) będą jeszcze więksi, a mali będą walczyć o przetrwanie.

Nie ma bezrobocia? Nie ma się z czego cieszyć

Według Adama Galasa, niskie bezrobocie, z którym mamy do czynienia także w Suwałkach, w dużej mierze jest wynikiem emigracji. Ludzie wyjechali do pracy tam, gdzie lepiej płacą. Brak rąk do pracy wpłynął na wzrost zarobków i u nas. To cieszy, bo jakaś liczba kreatywnych ludzi decyduje się zostać,  ale i grozi  utratą konkurencyjności. Firmy nie będą miały środków, by inwestować w badania i rozwój. 

Wbrew przewidywaniom, przemysł 4.0 nie działa negatywnie na rynek pracy. Automatyzacja czy robotyzacja spowodowały, że pracujemy w innych nowych zawodach.  

- Dzisiaj 10 automatów wykonuje to, co do niedawna robiło ponad 100 osób – opowiadał Henryk Owsiejew. – Musieliśmy jednak zatrudnić lub przeszkolić kolejne 100 osób. Automatyzacja przyciąga bardziej wykszałconych, coraz większa część naszej załogi stanowią inżynierowie, wśród nich zajmujący się sprawami rozwoju i projektowania.                                              

Projektanci i wzornictwo, designerzy i design

Kupujemy coś, co jest przydatne lub to, co nam się podoba, a najlepiej, kiedy  te warunki są spełnione jednocześnie.

Piękne mogą też być wyroby z metalu, o czym przekonywał uczestników forum, wśród których obok przedsiębiorców i naukowców nie zabrakło młodzieży, rzeźbiarz, malarz i rysownik, prof. Andrzej Strumiłło. Artysta, który skończył właśnie 91 lat, opowiadał, że konserwatyzm władz PRL uniemożliwił rozwój designu w naszym kraju na szerszą skalę, a prekursorem wzornictwa, które łączyło sacrum o profanum w przemyśle mil jego mistrz, wykładowca łódzkiej ASP Władysław Strzemiński, twórca oryginalnego programu kształcenia projektantów.

Trzeciemu Forum Biznesowemu Pogranicza towarzyszą  East Design Days, wystawa i warsztaty przygotowane przez Wydział Architektury Politechniki Białostockiej. Dziekan  dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz  oraz dr inż. arch. Tatiana Misijuk  podczas dyskusji  "Sukces biznesu a nowoczesne wzornictwo" przekonywali uczestników Forum, że nowoczesne wzornictwo i design produktu przemysłowego są nieodłącznym elementem budowania jakości i konkurencyjności współczesnych firm. Tu można przywołać nie tylko metalowe meble, ale i jachty produkowane w Augustowie, których wystawa jest kolejnym elementem Forum Pogranicza.

Drugiego dnia imprezy, organizowanej przez Miasto Suwałki oraz Park Naukowo-Technologiczny, zostały zaplanowane pokazy rzeźby w metalu,  warsztaty projektowania wnętrz oraz designu i wzornictwa.

Wojciech Drażba

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
06.04.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.34% 4.3671 4.4553
USD 0.11% 3.8940 3.9726
GBP 0.19% 4.8958 4.9948
CHF 0.08% 4.0452 4.1270
04.06.2020

Pysznosci

04.06.2020

Strzyżenie owiec

04.06.2020

Pracownik ochrony

Dodaj nowe ogoszenie