04.02.2021

Gazociąg Polska - Litwa. Graniczny odcinek już połączony [zdjęcia]

Firmy budujące gazociąg na Litwie i w Polsce wykonały planowane prace na granicy obu krajów.

W ramach skoordynowanych prac położono prefabrykowany odcinek gazociągu GIPL między Litwą a Polską (w okolicach wsi Sankury, gm. Puńsk), który później zostanie połączony z fragmentami nowego gazociągu budowanego w obu krajach.

Prace te prowadzono w okresie zimowym zgodnie z wymogami środowiskowymi w celu ochrony wiosennej populacji ptaków lęgowych przed zakłóceniami zewnętrznymi.

- Budowa niewielkiego odcinka gazociągu przez granicę litewsko-polską, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony przyrody, to kolejny krok w kierunku połączenia rurociągów wskazujących na postęp w realizacji projektu GIPL. Dzięki wytrwałym wysiłkom profesjonalnych specjalistów i partnerów Amber Grid realizujących zadanie widzimy już wyraźną perspektywę zakończenia projektu ”- mówi Niemenas Biknius, szef litewskiego operatora systemu przesyłowego Amber Grid.

Odcinek 50-metrowego gazociągu przecinający granicę litewsko-polską położyli jednocześnie wykonawcy z obu krajów. Do tej pory na Litwie zbudowano i zespawano 126 kilometrów rurociągu, a zakończenie całego projektu planowane jest do końca tego roku.

- Harmonogram jest bardzo napięty, dlatego też nigdy nie przerywamy prac - po prostu nie stać nas na taki luksus. Stale oceniamy sytuację i dostosowujemy harmonogram prac projektowych, abyśmy mogli jak najszybciej zakończyć to ważne połączenie dla niezależności energetycznej Litwy - mówi Tomas Šidlauskas, dyrektor generalny spółki UAB Alvora, działającej po stronie litewskiej.

Budowa stacji pomiarowo-regulacyjnej gazu Santaka na granicy litewsko-polskiej już nabrała tempa. Planuje się, że montaż fundamentów i urządzeń technologicznych rozpocznie się w lutym, a zakończenie budowy stacji gazowo-ograniczającej będzie wymagało zatwierdzenia przez Państwowy Inspektorat Planowania Przestrzennego i Budownictwa pod koniec tego roku.

 Na 17-kilometrowym odcinku od stacji pomiarowej gazu do granicy z Polską, którą podobnie jak cały gazociąg GIPL kładzie UAB Alvora, spodziewane jest wyższe ciśnienie niż obecnie stosowane na Litwie. Rury poprowadzone przez granicę litewsko-polską oraz kolanko dolotowe dostarczył polski operator systemu przesyłowego gazu ziemnego Gaz-System. Nowo wybudowany odcinek będzie również testowany przez wykonawcę zatrudnionego przez Gaz-System.

Litewska część gazociągu ma liczyć 165 km od granicy do węzła gazowego Jauniunai na północny wschód od Wilna. Polska część z kolei ma liczyć ponad 340 km, od tłoczni w Hołowczycach na wschodnim krańcu Mazowsza po granicę litewską w Sankurach, w gminie Puńsk.

Po stronie polskiej

Budowa gazociągu  na odcinku północnym, czyli od Kukowa do granicy z Litwą  jest już wykonany w niemal 45 procentach.

W gminach Raczki i Kalinowo roboty blokują niektórzy rolnicy, którzy nie zgadzają się z procedurą wyceny strat i z tym, że odszkodowania otrzymają dopiero po zakończeniu budowy.   

Prace związane z odhmusowaniem terenu, rozwózką rur oraz spawanie liniowe w dużej mierze dobiega końca. Obecnie zaawansowane są prace robót bezwykopowych (w tym wykonano przewiert sterowany teleoptyczny na 33 km pod torami kolejowymi). Prawie  21 km gazociągu znajduje się już w ziemi. Prace są wykonywane sukcesywnie.  

Zakończenie budowy gazociągu wraz z oddaniem do eksploatacji planowane jest na 2022 rok.

 Połączy on rynki gazu krajów bałtyckich i Finlandii z systemem Unii Europejskiej. Projekt ten nie tylko zintegruje systemy dostaw gazu krajów bałtyckich i Finlandii ze wspólnym rynkiem gazu UE, ale także zwiększy płynność handlu gazem w strefach tych krajów i wzmocni ich rolę regionalną.

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski. GIPL fizycznie połączy zintegrowany już gazowy rynek państw bałtyckich i Finlandii z resztą UE.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z UE w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility)

 

WYG

Źródło i fot: Amber Grid;GAZ - SYSTEM 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
19.04.2024

MAGAZYNIER

Dodaj nowe ogoszenie