25.02.2021

Gazociąg Polska - Litwa. Na Litwie trwają testy przy maksymalnym obciążeniu

Podczas budowy gazociągu łączącego Litwę z Polską przetestowano po stronie litewskiej 102 kilometry już zainstalowanego nowego połączenia gazowego. Całkowita długość tego rurociągu na Litwie to 165 km.

Testy hydrauliczne potwierdziły, że rurociąg może wytrzymać maksymalne obciążenia projektowe. Ciśnienie rurociągu GIPL na tym odcinku osiągnie 54 bary.

Jakość zainstalowanego przyłącza gazowego została sprawdzona na rurociągu z Szyrwinca do Olity (Alytus). Po próbach hydraulicznych specjalne wewnętrzne urządzenie diagnostyczne wprowadzone do rurociągu sprawdzało geometrię rurociągu oraz jakość prac montażowych rurociągu.

- Od początku budowy GIPL w ciągu roku zrealizowaliśmy około 70 proc prac. Najbardziej skomplikowane rozwiązania technologiczne zostały już wykonane, a pozostały odcinek gazociągu do granicy litewsko-polskiej jest w trakcie budowy. Równolegle sprawdzamy już zainstalowany rurociąg. Gazociąg będzie służył przez wiele lat, dlatego musimy zadbać o to, aby połączenie gazowe, które jest ważne nie tylko dla Litwy, ale także dla całego regionu bałtyckiego, będzie działało niezawodnie i w razie potrzeby gaz mógł być przesyłany z maksymalną przepustowością - wyjaśnia Nemunas Biknius, dyrektor generalny Amber Grid.

Obecnie zbudowano już po stronie litewskiej 138 kilometrów rurociągu z miejscowości Širvintos do rejonu łoździejskiego przy granicy z Polska.  Równolegle trwają przygotowania do budowy stacji pomiarowo-regulacyjnej gazu w Santaka, ważnego elementu projektu GIPL w pobliżu granicy litewsko-polskiej.

W punkcie startu gazociągu GIPL, w pobliżu tłoczni gazu Jauniūnai w dzielnicy Širvintos, trwa podłączenie elementów gazociągu do systemu informacji przesyłowej gazu. Jednocześnie rurociąg GIPL jest zintegrowany z systemem sterowania tłoczni gazu w Jauninai.

Przypomnijmy, że na początku lutego br. wykonawcy budujący gazociąg na Litwie i w Polsce wykonali wspólnie planowane prace na granicy obu krajów.

W ramach skoordynowanych prac położono prefabrykowany odcinek gazociągu GIPL między Litwą a Polską (w okolicach wsi Sankury, gm. Puńsk), który później zostanie połączony z fragmentami nowego gazociągu budowanego w obu krajach. Prace te prowadzono w okresie zimowym zgodnie z wymogami środowiskowymi w celu ochrony wiosennej populacji ptaków lęgowych przed zakłóceniami zewnętrznymi.

Zakończenie budowy gazociągu wraz z oddaniem do eksploatacji planowane jest na 2022 rok.

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

Do elektrowni w Ostrołęce 

Gazociąg GIPL połączy rynki gazu Litwy, krajów bałtyckich i Finlandii z Unią Europejską. Gazociąg pozwoli na odbiór gazu z różnych źródeł, efektywniejsze wykorzystanie litewskiego systemu przesyłowego i terminalu LNG w Kłajpedzie, a w przyszłości zapewni przepływ biometanu i wodoru w regionie.

Pomoże też zgazyfikować region północno - wschodni Polski. Gazem z terminalu LNG w Kłajpedzie, który popłynie polsko - litewskim gazociągiem, zasilana będzie też Elektrownia Ostrołęka C.  Elektrownia, której budowa wstrzymana została w ubiegłym roku, miała być pierwotnie zasilana węglem. Projekt ten został jednak zawieszony z powodu problemów w finansowaniu inwestycji oraz w związku z kwestiami środowiskowymi. Teraz ma być na gaz.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z UE w ramach instrumentu CEF (Connecting Europe Facility)

 WYG

Fot. Amber Grid 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle


Ślepsk Malow Suwałki

29.03.2024
20:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
03.29.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
28.03.2024

mieszkanie

Dodaj nowe ogoszenie