06.11.2018

Gazociąg Polska-Litwa przez 842 działki na Suwalszczyźnie. Wojewoda wydał pozwolenie

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu Polska-Litwa wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi.

Pozwolenie na budowę wydano na odcinku o długości 47,440 km, zlokalizowanym na terenie powiatów suwalskiego i sejneńskiego dla odcinka od ZZUP Kuków (z wyłączeniem ZZUP Kuków) do granicy Polska - Litwa o długości 47,440 km (od km 137,520 do km 184,960), na terenie powiatów suwalskiego i sejneńskiego, w województwie podlaskim.

Zakres robót budowlanych obejmuje:

• budowę gazociągu wysokiego ciśnienia DN700, MOP 8,4 MPa na odcinku o długości 47,440 km;

• budowę dwóch zespołów zaporowo-upustowych (ZZU/ZZUP): ZZU Grauże Stare

• w pobliżu miejscowości Zaboryszki (powiat suwalski, gmina Szypliszki) oraz ZZU Sankury (powiat sejneński, gmina Puńsk);

• budowę kabla światłowodowego, ochrony katodowej, Aparatury Kontrolno-Pomiarowej i Automatyki, przyłączy energetycznych oraz dróg dojazdowych do ZZU/ZZUP.

 

Nieruchomości objęte zakresem inwestycji, wyszczególnione w obwieszczeniu wojewody podlaskiego z 26.10.br, znajdziesz TUTAJ

 

Strony postępowania mogą zapoznać się z treścią decyzji w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, ul. Mickiewicza 3, w Wydziale Architektury i Budownictwa, pokój 322, od dnia 31.10.2018 r. - 14.11.2018 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 08:00 do 14:00.

Nieco wcześniej wojewoda wydał pozwolenia na budowę odcinka o długości 60,643 km oraz na trzech odcinków o łącznej długości 38,564 km. Zlokalizowane są na terenie powiatów kolneńskiego, grajewskiego i suwalskiego.

Cała inwestycja po polskiej stronie jest podzielona na dwa etapy.

Odcinek południowy od Tłoczni Hołowczyce - do ZZU Rudka-Skroda to 158 km gazociągu w województwach podlaskim i mazowieckim. Będzie biegł przez siedem powiatów i 17 gmin. Projektant tego odcinka to Górnicze Biuro Projektów PANGAZ Sp. z o.o. Inwestycja ma być zakończona do końca czerwca 2022 r.

W pierwszej kolejności ma być zbudowany północny odcinek gazociągu o długości 185 km od zespołu zaporowo upustowego (ZZU) Rudka-Skroda (gmina Mały Płock) do granicy polsko-litewskiej. ZZU pozwala na podzielenie gazociągu na odcinki, co umożliwia np. odcinanie przepływu gazu w razie awarii czy też opróżnianie odcinków.

Północy odcinek będzie biegł przez pięć powiatów i 16 gmin w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim. Inwestycję projektuje firma OTS-IP sp. z o.o. Inwestycja ma być zakończona do końca 2021 r.

Trasa gazociągu

Gazociąg ma zatem wychodzić z Tłoczni Gazu w Hołowczycach w powiecie łosickim i dalej biec w kierunku Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego, Łomży, Kolna, Grajewa, Rajgrodu, Augustowa, Suwałk, Sejn.

Odcinek północny projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ok. 185 km i średnicy 700 mm zostanie zlokalizowany na terenie 2 województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (województwo podlaskie (ok. 72 km) warmińsko - mazurskie (ok. 38 km) podlaskie (ok. 75 km) i przebiegał będzie przez 5 powiatów oraz 16 gmin (powiaty kolneński, grajewski, ełcki, suwalski, sejneński. Gminy: Mały Płock, Stawiski, Grabowo, Wąsosz, Szczuczyn, Grajewo, Rajgród, Prostki, Kalinowo, Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk, Sejny.

 

Gazociąg Polska-Litwa na terenie Suwalszczyzny przebiegnie przez 46 miejscowości i przetnie 842 działki. W powiatach suwalskim i sejneńskim przebieg ma być następujący: w Raczkach przez Jankielówkę, Witówkę, Plantę, Szkocję, Raczki, Rudniki, Choćki, Sidory, Rabalinę i Podwysokie. W gminie Bakałarzewo przez Podwólczankę, Zajączkowo i Aleksandrowo. W gminie Suwałki przez Kropiwne Stare, Trzciane, Kuków Folwark, Osową, Potasznię, Bród Nowy i Białą Wodę. W gminie Jeleniewo przez Prudziszki, Suchodoły i Białorogi. W gminie Szypliszki od Czerwonki przez Lipowo, Sitkowiznę i Zaboryszki. W gminie Puńsk przez Szołtany, Szlinokiemie, Oszkinie, Wołyńce, Pełele, Sankury ( tu powstanie jedna ze stacji gazociągu) do granicy z Litwą.

Samorządy czekają na gazociąg

Samorządy m.in. Augustowa, Sejn, Puńska, a także te z Mazur liczą na to, że będą budowane odnogi od głównego rurociągu i zgazyfikowane miasta i miasteczka.

Jednym z wniosków, jakie wpisano do raportu z konsultacji społecznych dla programu mającego powstać Transgranicznego Polsko - Litewskiego Obszaru Funkcjonalnego jest lobowanie za gazyfikacją Sejn, Puńska, Łoździej, Kalwarii podczas budowy polsko - litewskiego gazociągu,

Dyrektor białostockiego oddziału Polskiej Spółki Gazownictwa Grzegorz Mackiewicz mówił w październiku, że władze Polskiej Spółki Gazownictwa przygotowują się także do budowy stacji regazyfikacyjnej w Suwałkach, co pozwoli na przyjmowanie dużo większej ilości gazu, a w niedalekiej przyszłości na podpięcie Suwałk do gazociągu łączącego Polskę i Litwę.

Stacja we wsi Zielone Kamedulskie działa od sierpnia 2014 roku. Gaz ziemny jest tam dowożony cysternami, a później rurami trafia do firm i mieszkań.

Polska Spółka Gazownictwa ma niebawem ogłosić przetarg na budowę gazociągu z Konopek przez Ełk i Orzysz do Mrągowa.  Będzie to odnoga od głównej nitki gazociągu Polska - Litwa. Gazociąg będzie miał 94 kilometry i będzie kosztował prawie 170 milionów złotych.

Celem budowy nowego transgranicznego gazociągu jest nie tylko połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy, ale ma on przyczynić się do eliminacji tzw. „wysp energetycznych”, czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej. „Wyspą” gazową jest m.in. Suwalszczyzna, bo tu nie dociera gaz rurociągami.

Istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez Spółkę GAZ-SYSTEM S.A. podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu gminy, którą będzie można przeznaczyć na potrzeby społeczności lokalnych.

WYG

Źródło i fot: GAZ-SYSTEM, Urząd Wojewódzki w Białymstoku

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.03.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.03% 4.4216 4.5110
USD 0.33% 3.9222 4.0014
GBP 0.32% 4.9055 5.0047
CHF 0.01% 4.1551 4.2391
03.07.2020

Doradca PZU

Dodaj nowe ogoszenie