26.03.2020

Gazociąg polsko - litewski. Wykonawcą międzynarodowe konsorcjum z firmą JT na czele

Operator przesyłowy gazu Gaz-System zawarł dwie umowy dotyczące północnego, przebiegającego przez nasz region odcinka gazociągu Polska-Litwa.

Pierwsza dotyczy nadzoru inwestorskiego dla tej inwestycji a drugą z umów spółka podpisała z wykonawcą robót budowlanych dla Zadania 3 o długości ok. 47 km w powiecie suwalskim i sejneńskim.

Umowę na roboty budowlane na odcinku od Kukowa do granicy Gaz-System podpisał z międzynarodowym konsorcjum, którego liderem jest polska firma JT S.A. Nadzór inwestorski nad całością odcinka północnego objęła firma MGGP S.A.

Północna część gazociągu Polska - Litwa składa się z trzech odcinków:

1) odcinek (ok. 61 km) w powiecie kolneńskim i grajewskim

2) odcinek (ok. 77 km) - powiaty grajewski i suwalski oraz ełcki  

3) odcinek (ok. 47 km) w powiatach suwalskim i sejneńskim.

Wchodząca w fazę realizacji inwestycja to liczący 185 km odcinek północny gazociągu Polska-Litwa, który będzie przebiegał przez szesnaście gmin województw podlaskiego i warmińsko – mazurskiego tj. Mały Płock, Stawiski, Grabowo, Wąsosz, Szczuczyn, Grajewo, Rajgród, Prostki, Kalinowo, Raczki, Bakałarzewo, Suwałki, Jeleniewo, Szypliszki, Puńsk oraz Sejny.


W lutym Minister Rozwoju wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji lokalizacyjnej wojewody podlaskiego z 29.11.2017 roku w części dotyczącej jego przebiegu przez powiaty suwalski i sejneński, a Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska pod koniec lutego br., na wniosek dziesięciu mieszkańców regionu, wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku z 3 sierpnia 2017 roku o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, zaś 11 marca 2020 roku Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wszczął kolejne postępowanie w tej sprawie.

W dniach 11 -13 marca miały odbyć się spotkania z mieszkańcami w miejscowościach: Rajgród, Prostki, Grajewo, Puńsk, Bakałarzewo, Kalinowo i Suwałki. Odwołano je z powodu zagrożeniem spowodowanym rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

Natomiast na odcinku południowym zakończyła się wycinka na terenach nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych. Trwają prace związane z wycinką drzew i krzewów na terenach pozostałych nieruchomości, na których rosną drzewa, w tym na gruntach właścicieli prywatnych. Planowany termin zakończenia głównych prac wycinkowych potrwa do końca marca 2020 r., Następnie realizowane będą prace związane z uprzątnięciem terenu po wycince.

Gazociąg połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Stronami projektu są Gaz-System - operator polskiego oraz AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego.

Podstawowe parametry inwestycji:

  • gazociąg wysokiego ciśnienia
  • średnica gazociągu: DN 700 mm
  • maksymalne ciśnienie robocze: 8,4 MPa
  • łączna długość – po stronie polskiej ok. 343 km, po stronie litewskiej ok. 165 km.

 

Celem tej inwestycji jest nie tylko połączenie systemów przesyłowych Polski i Litwy, a w przyszłości integracja rynków gazu krajów bałtyckich, a także gazyfikacja regionu północno -wschodniego.  W regionie powstanie też sześć tzw. zespołów zaporowo-upustowych, które mają dawać możliwość przetworzenia gazu do odpowiedniego ciśnienia, by mogli z niego korzystać miejscowi odbiorcy. (ZZU) rozmieszczone na trasie gazociągu w odległości średnio co 20-30 km wraz z drogami dojazdowymi i przyłączami do sieci elektroenergetycznej.

Na Litwie ułożono pierwsze kilometry rur już na początku lutego br.

Cały polsko - litewski gazociąg ma być gotowy w 2022 roku.

 

 

WYG

Źródło, fot, mapa: Gaz-System; Amber Grid

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.02.2020 Kupno Sprzedaż
EUR 0.63% 4.4871 4.5777
USD 0.07% 4.0963 4.1791
GBP 0.30% 5.0822 5.1848
CHF 0.75% 4.2445 4.3303
01.04.2020

Praca na obwodnicy

Dodaj nowe ogoszenie