02.10.2023

Gdzie mogą aplikować mieszkańcy województwa podlaskiego?

Elektromechanicy, kierowcy, pracownicy służb mundurowych, medycy należą do najbardziej poszukiwanych kandydatów na podlaskim rynku pracy w 2023 r., wynika z najnowszych wyników Barometru Zawodów, badania ukazującego zapotrzebowanie kadrowe firm.

Na tym jednak lista deficytowych kandydatów do pracy się nie kończy. Kto jeszcze może liczyć na szybkie znalezienie pracy w województwie podlaskim w bieżącym roku?

Najpilniej poszukiwani kandydaci do pracy – województwo podlaskie

Barometr Zawodów jest corocznym badaniem wykonywanym z inicjatywy resortu pracy w każdym powiecie, mieście na prawach powiatu, województwie, a także w skali ogólnokrajowej. W badaniu wyróżnia się listy tzw. zawodów deficytowych (zbyt mało chętnych do pracy w danej okolicy w porównaniu do liczby dostępnych ofert), nadwyżkowe (odwrotna sytuacja, zbyt wielu kandydatów na małą liczbę wolnych stanowisk), oraz pozostające mniej więcej w równowadze popytu i podaży. Zakłada się, że osoby wykonujące profesje w deficycie znajdą pracę najszybciej – z uwagi na dużą dostępność ogłoszeń oraz brak konkurencji ze strony licznych kontrkandydatów w rekrutacji.

Prognoza na 2023 r. wymienia 12 deficytowych grup zawodowych w Podlaskiem. Brakuje przede wszystkim chętnych do pracy w sektorze budżetowym (oświata, ochrona zdrowia, służby mundurowe). Ponadto oferty pracy często kierowane są do osób z wykształceniem technicznym.

Zawody deficytowe 2023 w woj. podlaskim:

●      ochrona zdrowia – lekarz, pielęgniarka / położna, psycholog / psychoterapeuta, fizjoterapeuta / masażysta,

●      edukacja – nauczyciel przedmiotów zawodowych, nauczyciel praktycznej nauki zawodu,

●      branża TSL – kierowca ciężarówki, magazynier,

●      przemysł – elektryk / elektromechanik / elektromonter, spawacz, operator lub mechanik sprzętu do robót ziemnych,

●      pracowni służb mundurowych.

Warto dodać, że na wojewódzkim rynku pracy w tym roku zauważa się z kolei nadwyżkę poszukujących pracy ekonomistów.

Podlaski rynek pracy – aktualna sytuacja

Dominującymi branżami, w których łatwo można znaleźć zatrudnienie, są tu przemysł spożywczy, zwłaszcza produkcja mięsa i przetworów, oraz sektor opieki zdrowotnej, gdzie zapotrzebowanie na personel medyczny i opiekunów jest znaczne. Ponadto istotne źródło miejsc pracy w regionie nieodmiennie stanowią rolnictwo i turystyka.

Zdominowany przez małe i średnie działalności gospodarcze, dość ograniczony rynek zatrudnienia województwa podlaskiego wciąż zmaga się z dość dużym problemem bezrobocia. Zgodnie z danymi GUS w końcu czerwca tego roku stopa bezrobocia była tu na poziomie 7,1%, a więc znacząco przewyższała wskaźnik ogólnokrajowy (5,0%). Warto jednak zauważyć, że sytuacja powoli się poprawia, w skali rocznej bezrobocie spadło o 0,2%.

Przybywa też ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy – czerwcu 2023 r. było ich aż 1,6 tys. Sporą zmianą jest również pojawienie się na lokalnym rynku dużej liczby chętnych do pracy obcokrajowców, w czym wielu lokalnych pracodawców upatruje szansę za zapełnienie luk kadrowych w swoich przedsiębiorstwach. Tylko w czerwcu do powiatowych urzędów pracy wpłynęły 2 tys. oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców.

Praca w Suwałkach od zaraz

Warunki na wojewódzkim rynku pracy powoli ulegają poprawnie, niemniej sytuacja znacznie różni się na poziomie regionalnym. Osoby zainteresowane ofertami typu praca Suwałki są w korzystnym położeniu w regionie. Suwałki są miastem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia (5,4% w czerwcu br.), a zarazem dość dużej różnorodności gospodarczej, co przekłada się na dostępność pracy dla osób z różnym wykształceniem i doświadczeniem. Zapotrzebowanie lokalnych pracodawców w pewnym stopniu jest odbiciem sytuacji w całym województwie. Z Barometru Zawodów wynika, że praca w powiecie suwalskim najłatwiej dostępna jest dla lekarzy i pielęgniarek. Niemniej, do profesji deficytowych w Suwałkach należą także m.in.:

●      pracownicy IT – administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów komputerowych, programiści, projektanci i administratorzy baz danych,

●      budowlańcy – dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy dźwigów i innych urządzeń transportowych, pracownicy robót wykończeniowych, pozostali robotnicy budowlani,

●      pracownicy motoryzacji, branży elektromaszynowej, maszynowej – mechanicy, diagności, blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, operatorzy obrabiarek skrawających, ślusarze, spawacze, technicy mechanicy,

●      pracownicy gastronomii i produkcji żywności – szefowie kuchni, kucharze, pomoce kuchenne, pracownicy przetwórstwa spożywczego,

●      pracownicy oświaty – nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Pełne wyniki prognozy publikowane są na stronie Barometru Zawodów, a także na stronach powiatowych urzędów pracy. Z kolei najnowsze oferty pracy w województwie podlaskim, w tym pracy dla uchodźców, znaleźć można w serwisie Praca.pl.

(artykuł sponsorowany)

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.06.2023 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
04.12.2023

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie