18.09.2023

Gmina Raczki. Dzień Kukurydzy we Wronowie [zdjęcia]

W niedzielę, 17 września, we Wronowie koło Raczek, w gospodarstwie Bożeny Kłoczko, odbył się Dzień Kukurydzy. Były lustracje odmian, rozmowy z ekspertami stoiska wielu firm i instytucji, możliwość wykonania analizy pasz objętościowych. Poza tym gry i zabawy dla dzieci oraz poczęstunek dla gości.

Pieczę nad wydarzeniem sprawował Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

Gospodarstwo rolne Bożeny Kłoczko należy do Krajowej sieci Gospodarstw Demonstracyjnych, prowadzonego przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.

Dysponuje ok. ok.200 ha użytków rolnych, uprawiane są tu zboża, prowadzona produkcja zwierzęca ( bydło mięsne i mleczne).  Ważną rolę w żywieniu bydła odgrywa kukurydza. Uprawiana jest zarówna na kiszonkę ( ok. 55 ha), jak i na ziarno.

Oko cieszy obora bezściołowa, wolnostanowiskowa: 1920 m2, gdzie są m.in. legowiska dla krów mlecznych, 2 aparaty czochrające, robot sprzątający, serwer zbierający i prowadzący monitoring do aplikacji m.in. zużycia i przeżuwania paszy przez krowę, stanu zdrowia krów, pomiaru komórek somatycznych u krów, itp. Poza tym Hala udojowa karuzelowa(Fullwood) z odzyskiem ciepła z mleka – 22 stanowisk udojowych, kojce i klatki dla cieląt, mobilny automat do odpajania cieląt o poj. 150 litrów, Paszowóz samozaładowczy, instalacja fotowoltwiczna podzielona dla budynków gospodarczych i budynku mieszkalnego,

Kukurydza jest jedną z najważniejszych roślin paszowych w żywieniu bydła mlecznego. Na Podlasiu najbardziej rozwiniętą gałęzią rolnictwa jest mleczarstwo, dlatego uprawa tej rośliny jest tak kluczowym elementem w naszym regionie. Dobór odpowiedniej odmiany ziarna kukurydzy należy do najbardziej istotnych czynników kształtowania wielkości i jakości plonów.

Stąd też Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, oprócz codziennego doradztwa, organizuje co roku Dni Kukurydzy. Wojewódzkie miały miejsce 10 września br.

Podczas wrześniowego wydarzenia uczestnicy będą mieli niebywałą okazję do porównania aż 139 różnych odmian kukurydzy, pogłębienia swojej wiedzy z zakresu jej uprawy i dopasowania odmiany do swoich potrzeb. Pomocą oraz fachowym doradztwem służyli doradcy Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz przedstawiciele 24 firm nasiennych.

 

WYG

Źródło: Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie; Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
04.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie